Zmartwychwstały Jezus „czeka tylko, abyśmy Go szukali, wzywali Go, a nawet wzywali, jak Tomasz, abyśmy Mu oddali nasze potrzeby i naszą niewiarę”. Papież Franciszek powtarza to w Regina Coelly, komentując dzisiejszą Ewangelię. Przygotujmy się, zapytajmy Franciszka: „Wróćmy, aby znaleźć Jezusa”.
Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam „kryzys” Tomasza, który mówi nam, że nie powinniśmy bać się kryzysów życia i wiary. Papież Franciszek powtarza to przed modlitwą Reginy Coeli, w ostatni dzień oktawy Wielkanocy, po Mszy o Miłosierdziu Bożym, komentując, jak co niedzielę, Ewangelię dnia. Koncentruje się na Tomaszu i Jezusie:
Przede wszystkim Apostoł Tomasz reprezentuje nas wszystkich, którzy nie byli obecni na strychu w chwili pojawienia się Pana i nie mieli innych Jego znaków ani innych fizycznych przejawów. A także dla nas, takich jak ten uczeń, napotykamy czasami trudności: jak wierzymy, że Jezus zmartwychwstał, że nam towarzyszy i że jest Panem naszego życia, nie widząc Go ani nie dotykając? Jak w to wierzysz? Dlaczego nie dać nam bardziej oczywistych znaków Jego obecności i miłości? Są oznaki, że widzę lepiej… Tutaj też, podobnie jak Tomasz, mamy te same wątpliwości, to samo rozumowanie.
Ojciec Święty wyjaśnia, że opowiadając nam historię Tomasza, Ewangelia mówi nam, że Pan nie szuka doskonałych chrześcijan, którzy nigdy nie wątpią i zawsze chlubią się niezawodną wiarą. powiedział nie”. „Przygoda wiary, podobnie jak Tomasz, składa się ze świateł i cieni. Jeśli nie, to jaka wiara? Zna chwile pocieszenia, popędu i podniecenia, ale zna także chwile zmęczenia, straty, zwątpienia i ciemności. ”
Pan nie szuka doskonałych chrześcijan. Mówię im: boję się, gdy widzę niektórych chrześcijan i niektórych zjednoczonych chrześcijan, którzy myślą, że są doskonali. Pan nie szuka doskonałych chrześcijan. Pan nie szuka chrześcijan, którzy nigdy nie wątpią i zawsze chlubią się pewną wiarą. Kiedy chrześcijanin postępuje w ten sposób, coś jest nie tak.
Najlepsza wiara jest niekompletna, ale pokorna
Zdarza się, zdaniem Papieża, że kryzysy życia i wiary często sprawiają, że jesteśmy pokorni, „ponieważ pozbawiają nas idei bycia słusznym, bycia lepszymi od innych”. Kryzysy, mówi, „nie są grzechem, są ścieżką i nie powinniśmy się ich bać”. Pomaga nam uświadomić sobie naszą potrzebę, potrzebę Boga, aby powrócić do Pana, aby doświadczyć Jego miłości: z tego powodu „niedoskonała, ale pokorna wiara, która zawsze wraca do Jezusa, jest lepsza niż wiara silna, ale arogancka, z której jesteśmy dumni i aroganccy ”. To dlatego, że „Ten, kto się nie poddaje, nie męczy się nami, nie boi się naszych kryzysów i słabości” – mówi Franciszek, Pan. „Zawsze powraca: kiedy drzwi są zamknięte, wraca; kiedy się wahamy, wraca. Kiedy, jak Tomasz, musimy go znaleźć i dotknąć, powraca”.
Zawsze wraca, zawsze puka do drzwi, nie z mocnymi znakami, które sprawiają, że czujemy się nieważni i niekompetentni, a nawet hańbiący, ale powraca ze swoimi ranami i pokazuje nam swoje rany, które są oznakami Jego miłości, która poślubiła naszą słabość. .
Jezus jest Panem „innych możliwości”
Dlatego Biskup Rzymu również dzisiaj, w Niedzielę Miłosierdzia, niestrudzenie powtarza, że Jezus Zmartwychwstały „tylko czeka, abyśmy Go szukali, wzywali, a nawet wzywali, jak Tomasz: przynieśliśmy mu nasze potrzeby i naszych niewiernych”.
Wraca, bo jest cierpliwy i miłosierny. Przychodzi, by otworzyć nasze lęki i niedowierzanie, bo zawsze chce dać nam kolejną szansę. Jezus jest Panem „innych możliwości”: zawsze daje nam inne.
Zastanówmy się, módlmy się też do Ojca Świętego, abyśmy po raz ostatni w trudnym momencie lub okresie kryzysu zamknęli się, zakopując się w naszych problemach i zostawiając Jezusa poza domem. Ale my także „przygotujmy się” następnym razem, w naszym zmęczeniu, prosić Jezusa, aby zwrócić się do Niego, o Jego przebaczenie, za te rany, które nas uleczyły. W ten sposób jesteśmy również w stanie wczuć się w empatię, „podchodzić do ran innych bez sztywności i uprzedzeń”.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom