22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ostrzegają, że nanoplastiki mogą być wchłaniane przez różne części ciała

Ostrzegają, że nanoplastiki mogą być wchłaniane przez różne części ciała

Odbiło się to szerokim echem w prasie krajowej i zagranicznej. Wykazało to badanie przeprowadzone przez naukowców z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbia (USA). W jednym litrze wody butelkowanej znajduje się aż 370 000 kawałków plastiku.

„Ogólnie rzecz biorąc, badanie sugeruje, że nanoplastiki mogą przedostawać się do różnych części ciała i być wchłaniane przez różne części ciała. Zasadniczo całkowicie się z tym zgadzam, ale mała cząsteczka, taka jak nanoplastik, może skutecznie przechodzić przez jelita i płuca, dociera do krwiobiegu i jest transportowany do wszystkich nawodnionych narządów.

Należy zauważyć, że w tym nowym badaniu wykorzystano precyzyjną technikę wykrywania nanoplastików w próbce wody: mikroskopię ramanowską, w której emitowana długość fali – wiązka światła – wzbudza cząstkę w oparciu o jedno z jej wiązań.

Pomysł opracowała dr Urbina. „Dzięki tej technice Ramana wzbudzili tę próbkę wiązką światła specyficzną dla np. poliamidu i byli w stanie ją policzyć za pomocą innego detektora, który wskazywał liczbę cząstek, które wibrowały po tym wzbudzeniu. Wszystko to w nanoskali , co odpowiada ułamkowi „milionowej kropli wody. Mikroskop pozwala nam zobaczyć, w jaki sposób elektrony odbijają się lub są absorbowane przez te różne cząsteczki plastiku. Zwraca on uwagę, że to, co opracowali naukowcy, jest bardzo ciekawy.”

Naukowcy wykorzystali tę technikę do wykrycia obecności maksymalnie siedmiu polimerów, ale zdali sobie sprawę, że liczba ta wynosiła tylko 10% cząsteczek polimeru znajdujących się w próbce, zatem 90% należało do innych typów cząsteczek polimeru.

„Nadal pozostaje wiele do zrobienia” – podkreśla Urbina, kontynuując zauważając, że w przeciwieństwie do poprzednich badań, to badanie wykrywa cząstki. „W próbce mogą policzyć liczbę wzbudzonych cząstek” – wyjaśnia.

Proces produkcji

„Poprzednie badania wykazały już, o czym wspominają także autorzy, że woda butelkowana zawiera określone stężenie mikroplastiku, co wskazuje, że w każdym litrze wody znajduje się ponad 100 cząstek mikroplastiku.

READ  Zwierzę, które zobaczysz jako pierwsze w teście osobowości, powie ci o twoich największych zaletach | Meksyk

Proces produkcji odbywa się zgodnie z opisem – zwraca uwagę badaczka z Millennium Oceanographic Institute, która potwierdza, że ​​opakowania są wykonane z tworzywa sztucznego, a także z poli(tereftalanu etylenu) PET, nic więc dziwnego, że wykorzystuje się go do produkcji, filtrowania i procesy butelkowania. Woda, skończmy na zupie, która ma nieco większe stężenie mikroplastików czy cząstek plastiku niż woda pitna na przykład z naturalnego strumienia. „Nawet woda z kranu może zawierać mniejsze stężenie mikroplastików i nanoplastików” – podsumowuje dr Urbina.