2 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odmowa Węgier ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO była dla Polski nie do przyjęcia

Odmowa Węgier ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO była dla Polski nie do przyjęcia

Premier Polski Donald Tusk. Maciek Jazwiecki/Agencja Wyborcza.pl za pośrednictwem REUTERS

Premier Polski Donalda TuskaTen poniedziałek nazwano odmową Węgier ratyfikacji aneksji Szwecja chcieć NATO Kiedy jego szwedzki odpowiednik Ulf Kristerson odwiedził stolicę Warszawę.

„Byłoby niewybaczalnym błędem, gdyby kraj NATO blokował obecność innego kraju chcącego aktywnie działać na rzecz naszego zbiorowego bezpieczeństwa”.Jak podała agencja PAP, Tusk zasugerował, że odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Christensena.

Ze swojej strony szwedzki premier podkreślił chęć Szwecji do wzmocnienia dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa jako członek NATO. Łyse Morze Zwiększyć produkcję broni w Europie.

Zapytany w weekend o słowa Orbána na temat odbudowy „zaufania” pomiędzy krajami Szwecja i Węgry, Kristerson Odpowiedział, że odbyli „kilka rozmów w ostatnich tygodniach”, choć zauważył, że nie wie „dokładnie”, jakie były jej wypowiedzi.

„Istnieje silne pragnienie zakończenia zatwierdzania wniosku Szwecji o członkostwo”.Gazeta „Dagens Nyheter” podała, że ​​Christensen przemawiał przed Tuskiem, który powtórzył swoje wsparcie dla Polski w tej sprawie.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak grupa senatorów Demokratów i Republikanów ze Stanów Zjednoczonych udała się tego samego dnia do Budapesztu, aby przyspieszyć proces, mimo że rząd Viktora Orbána odmówił spotkania z delegacją.

Premier Polski Donald Tusk spotyka się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Ulfem Kristersonem 19 lutego 2024 r. w Warszawie. Maciek Jazwiecki/Agencja Wyborcza.pl za pośrednictwem REUTERS

Węgry są jedynym z 31 państw członkowskich NATO, które nie wyraziło jeszcze zgody na wejście Szwecji do bazy wojskowej. Skrajnie prawicowy rząd Orbána stwierdził, że czuje się „urażony” krytyką Sztokholmu dotyczącą praworządności w kraju i w odpowiedzi na miesiące blokował głosowanie.

READ  Polska wzmocni militarną ochronę bałtyckich infrastruktur energetycznych

Christensen wykorzystał konferencję prasową do opłakiwania śmierci rosyjskiego dysydenta przebywającego w areszcie Aleksiej NawalnyKluczowy przeciwnik prezydenta Rosji Władimira Putina. „Ludzie tacy jak Putin muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”Ukarany.

Federalna Służba Więzienna rosyjskiego obwodu autonomicznego Jamalia-Nieniecka ogłosiła w piątek śmierć Nawalnego, który był więziony na podstawie licznych postawionych mu zarzutów i „nie czuł się dobrze podczas chodzenia”. Moskwa odrzuciła krytykę jego śmierci i poprosiła o poczekanie na wyniki sekcji zwłok.

47-letni działacz, wpisany na rosyjską listę osób i organizacji powiązanych z działalnością terrorystyczną lub ekstremistyczną, od aresztowania w styczniu 2021 r. przebywa w więzieniu, a kiedy wrócił do Moskwy z Berlina, wracał do zdrowia. On i zachodnie rządy obwiniały służby bezpieczeństwa prezydenta Rosji Władimira Putina.

(z informacją z Europa Press)