4 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkrycie śladów działalności człowieka 55 tysięcy lat temu w południowo-zachodnich Chinach

Odkrycie śladów działalności człowieka 55 tysięcy lat temu w południowo-zachodnich Chinach

Zespół chińskich archeologów odkrył w południowo-zachodniej części kraju artefakty i pozostałości działalności człowieka sprzed 55 000 lat, co poszerzy wiedzę na temat osadnictwa paleolitycznego i mezolitycznego w tym regionie.

Odkrycia tego dokonano na stanowisku archeologicznym Quandong w prowincji Guizhou, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat odkopano nowe warstwy, co pozwoliło datować pierwszą obecność człowieka w regionie na 55 000 lat temu, czyli znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono. Według „Global Times” tak obecnie uważa się.

Podczas ostatniej rundy wykopalisk odkryto ponad 10 000 obiektów kamiennych, kolejne 2500 kawałków kości i poroża oraz ponad 100 000 kawałków kości zwierzęcych, co uczyniło Quandong – odkryte w 1978 r. – stanowiskiem najbardziej płodnym pod względem ilości i gatunków Pozostałości paleolitu. Według badaczy w całej Azji Wschodniej.

Przeczytaj także: Ogromny rysunek na śniegu autorstwa Greenpeace w proteście przeciwko pomysłom Forum w Davos

Odkrycie śladów działalności człowieka 55 tysięcy lat temu w południowo-zachodnich Chinach

„Wstępne oceny wskazują, że pierwsza działalność na tym obszarze datuje się na około 55 000 lat, a maksymalny zasięg osiągnęła 8 000 lat temu” – powiedział Zhang Xinglong, zastępca dyrektora Instytutu Archeologii i Badań nad Dziedzictwem w Guizhou.

W Quandong odnaleziono także dwie kompletne czaszki ludzkie i trzy pochówki z późnego paleolitu i wczesnego neolitu, w których odnaleziono szczęki młodzieńcze, czaszkę osoby dorosłej oraz przedmioty pochówku, co dostarczyło „cennych danych” do badania cech fizycznych. Oraz zwyczaje pogrzebowe prehistorycznych mieszkańców regionu.

Ponadto odkrycie skamieniałości molowej Homo sapiens, której wiek wynosi od 50 000 do 60 000 lat, „wypełnia lukę w badaniach nad starożytnymi mieszkańcami regionu Guizhou w tym okresie” – powiedział Zhang.

READ  utrata pamięci. Odkrywają białko, które może uniknąć problemu

Ekspert wyjaśnił również, że odkrycia pozwolą nam zbadać panoramę kulturową środkowego i późnego paleolitu, a także odpowiedzieć na pytania związane z pochodzeniem współczesnego człowieka i jego strategiami adaptacyjnymi w południowo-zachodnich Chinach.

Według informacji z EFE.

Trochę tekstu i świetne informacje na X, dawniej Twitterze, śledźcie nas!