24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemcy upoważniają Polskę do wysłania radzieckich MiG-29 na Ukrainę, a Kijów nalega na pozyskanie nowoczesnych myśliwców |  Międzynarodowy

Niemcy upoważniają Polskę do wysłania radzieckich MiG-29 na Ukrainę, a Kijów nalega na pozyskanie nowoczesnych myśliwców | Międzynarodowy

Niemcy zezwoliły Polsce na eksport pięciu starych sowieckich myśliwców MiG-29 i myśliwców z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) na Ukrainę – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Niemiec. Polska dostarczyła już w ostatnich tygodniach inne urządzenia tego modelu, ale do wysłania tych pięciu…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Niemcy zezwoliły Polsce na eksport pięciu starych sowieckich myśliwców MiG-29 i myśliwców z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) na Ukrainę – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Niemiec. Polska dostarczyła już w ostatnich tygodniach inne urządzenia tego modelu, ale wysłanie tych pięciu wymagało zgody pierwotnego właściciela, Berlina.

„Miło mi poinformować, że możemy obiecać naszym polskim partnerom dostawę pięciu MiG-29 ze starych zapasów NVA na Ukrainę. [Ejército Popular Nacional de la RDA]”, niemiecki minister Boris Pistorius zaznaczył, że formalny wniosek wpłynął w czwartek. „Cieszę się, że wspólnie w rządzie centralnym podjęliśmy tę decyzję. To pokazuje, że Niemcom można ufać” – podkreślił.

Niemcy otrzymały 24 MiG-29 z NRD podczas procesu zjednoczenia w 1990 roku. W tamtym czasie samoloty te uchodziły za najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane na świecie. W 2004 roku Niemcy dostarczyły do ​​Polski 22 sztuki. Inny miał wypadek, a drugi jest wystawiony w muzeum. Warszawa wystąpiła teraz o pozwolenie na wysłanie pięciu samolotów na Ukrainę, a Berlin nie wie, czy będą kolejne prośby.

Polski rząd ogłosił w połowie marca, że ​​przygotowuje się do dostarczenia na Ukrainę pierwszego MiG-a. Od tego czasu wysłał osiem. Na początku kwietnia polski prezydent Andrzej Duda zapowiedział szersze zobowiązanie: powiedział, że jego kraj chce zapewnić Ukrainie „całą flotę MiG-ów”, która liczy około 30 myśliwców. A Słowacja ogłosiła, że ​​w ramach pomocy wojskowej przekaże Ukrainie 13 swoich MiG-29. Oba kraje są członkami NATO i Unii Europejskiej.

READ  Dziwny wygląd tysięcy martwych ryb w Niemczech i Polsce

Do tego czasu dostarczanie Ukrainie samolotów, choć starych myśliwców z czasów sowieckich, było dla aliantów czerwoną linią. Niektórzy uważają, że dostawa tych urządzeń zwiększa ryzyko konfliktu z Rosją, która wykorzystała eksport nowego sprzętu do podsycania obaw, że NATO jest w stanie bezpośredniej wojny. Do tej pory kraje zachodnie niechętnie wysyłały zaawansowane myśliwce, takie jak F-16, o które prosiło ukraińskie wojsko. Rządy USA, Francji i Niemiec dały jasno do zrozumienia, że ​​ten model świadczenia nie jest na porządku dziennym. Kijów zapewnia, że ​​potrzebuje narzędzi NATO, by wygrać wojnę.

Polski rząd od tygodni naciska na sojuszników, aby spełnili żądania Ukrainy i zawarli sojusz w celu wysłania samolotów typu czołg Leopard 2 i zagwarantowania związanej z tym logistyki. Ze swojej strony Kijów naciska na pomoc Zachodu w dodaniu samolotów bojowych, które uważa za niezbędne do zagwarantowania obrony przed rosyjskimi nalotami i rozpoczęcia kontrofensywy spodziewanej w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził Warszawę w zeszłym tygodniu, nalegał, aby Polska pomogła w utworzeniu koalicji zachodnich mocarstw w celu dostarczenia myśliwców do Kijowa. Po skłonieniu Niemiec do otwarcia dostaw czołgów Panther 2, priorytetowym celem jest zdobycie myśliwców. Chociaż Ukraińskie Siły Powietrzne mają kilkadziesiąt sowieckich myśliwców, mają one ponad 30 lat i są uważane za znacznie gorsze od współczesnych moskiewskich MiG-ów czy Suchojów. W rzeczywistości rzadko latają, z wyjątkiem przechwytywania rosyjskich samolotów.

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, pułkownik Jurij Ihnat, wyjaśnił w styczniu EL PAÍS, że celem jest otrzymanie w pierwszej fazie dwóch eskadr po 12 amerykańskich F-16 każda. Na konferencji prasowej 17 marca Ihnat ostrzegł, że bez tych samolotów kontratak przygotowywany przez jego armię nie powiedzie się. Ukraina rozpoczęła wojnę z ogromną przewagą powietrzną nad agresorem: według najnowszych danych miała 312 myśliwców i śmigłowców bojowych, podczas gdy Rosja miała 4200 sztuk. Globalny lotJedna z publikacji referencyjnych Departamentu Lotnictwa.

READ  USA potwierdza swoje „święte” zaangażowanie w NATO w Polsce | Aktualności | T.W.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergotlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.