FXMAG Wielka Brytania – Biuro Inwestycji i Cykli Koniunkturalnych opublikowało prognozy inflacji. Indeks Prospektywnej Inflacji (IPM) za maj, który mierzy kierunek zmian cen towarów i usług w gospodarce, spadł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,3 pkt. Analitycy uważają, że może to oznaczać wolniejsze tempo dla CBI.
- Według BIEC ceny będą nadal rosły, ale tym razem mniej dynamicznie niż w ostatnich miesiącach.
- Problemem nadal będzie wysoka inflacja bazowa.
Inflacja w Polsce w maju – niska dynamika
Analitycy zwracają uwagę na inflację bazową. W porównaniu do CPI hamuje bardzo wolno. Charakteryzuje się dużą stabilnością, dlatego ma tendencję do utrzymywania się na niskim poziomie podczas hiperinflacji i wysokim podczas deflacji.
Eksperci BIEC twierdzą, że banki centralne często biorą to pod uwagę, bo są bardziej odporne na krótkoterminowe szoki. Inflacja bazowa pozostaje w tyle za CPI. Dostarcza informacji o wpływie krótkookresowych szoków cen żywności (i energii) na poszczególne sektory gospodarki.
Czy kiedykolwiek mówili ci w telewizji, że tam, gdzie u władzy jest skrajna prawica, inflacja rośnie najbardziej?
Włochy: 11’6.
Węgry: 24’5.
Polska: 17’5.
Niezależność.
– José Vigo ???? (@josevico4) 13 stycznia 2023 r
„Im dłuższe opóźnienie zmiany trendu (punktu przegięcia) inflacji bazowej względem CPI, tym większy spread inflacji, a tym samym potrzeba stabilnych oczekiwań inflacyjnych i większej determinacji w walce z inflacją” – podają analitycy BIEC .
Jednak zdaniem Biura Inwestycji i Koniunktur, w ostatnich miesiącach obserwujemy spadek oczekiwań inflacyjnych, niezależnie od tego, co nazywamy efektem bazy. Wyrażają to konsumenci i handlowcy.
Źródło: Raport BIEC
Według analityków mBanku, RPP nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych w tym roku. Eksperci przewidują, że pułap (CPI) prawdopodobnie osiągnie 10% do końca tego roku.
„W naszym scenariuszu inflacyjnym ~10 proc. inflacja bazowa nie chce spadać. Tempo jest nadal wysokie, dużo wyższe niż w poprzednich latach (zanim pojawiły się problemy z inflacją). Spójrz na wykres powyżej. Oczywiście to tylko nasze prognoza nie jest pewna. Jednak na tej podstawie prognozujemy, że w tym roku nie będzie obniżki stóp procentowych” – napisali analitycy.
Inflacja bazowa w Polsce – Prognozy
Źródło: Badanie mBanku
Ekonomista Sławomir Dudek zwraca uwagę na wysoką inflację bazową, zauważając, że daleko nam do poziomu obserwowanego w strefie euro.
Czego Polacy mogą spodziewać się w najbliższych miesiącach?
Z analizy BIEC wynika, że od listopada spada odsetek konsumentów spodziewających się podwyżek cen w najbliższych miesiącach. Obecnie około 80% ankietowanych uważa, że ceny wzrosną. W porównaniu z listopadem spadł o 10 punktów procentowych. Maleje też odsetek osób spodziewających się szybszego wzrostu. Obecnie jest to 12% ankietowanych, wobec 38% rok temu i 24% w listopadzie. Jednocześnie 34% ankietowanych spodziewa się wolniejszego wzrostu.
Może jednak wystąpić silna presja na podwyżki płac. W 2022 r. tempo wzrostu płac wyniesie około 1,1 pkt proc. Poniżej rocznej stopy inflacji (wzrost płac o 13,3%; wzrost cen CPI o 14,4%).
„W pierwszych miesiącach tego roku płace rosły średnio o ponad 13,3 proc., co świadczy o silnej presji na ich wzrost, a zatem nie prowadzi do szybkiego i trwałego obniżenia inflacji” – oceniają analitycy.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy