19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy zidentyfikowali jeden z największych i najbardziej kompletnych pierścieni Einsteina w historii

Opublikowany:

25 września 2021 01:44 GMT

Obiekt został odkryty przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w grudniu 2020 roku, ale dopiero teraz został zbadany dokładniej.

Zespół europejskich astronomów wykorzystał poprzedni zestaw danych do zbadania jednego z największych i najbardziej kompletnych pierścieni Einsteina, jakie kiedykolwiek odkryto.

„Niezwykle dziwne i rzadkie” zjawisko astronomiczne, odkryte w galaktyce GAL-CLUS-022058s (konstelacja Pieca na półkuli południowej, znanej jako Furnace), zostało odkryte w grudniu 2020 r. przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a należący do NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. (Europejska Agencja Kosmiczna).

„Aby wyprowadzić fizyczne właściwości tej galaktyki za pomocą soczewki, potrzebny jest konkretny model soczewki. Ten model można uzyskać tylko przy użyciu zdjęcia Hubble’a” wytłumaczyć Anastasio Diaz Sanchez z Politechniki w Kartagenie (Hiszpania).

Na podstawie tego modelu naukowcy obliczyli współczynnik wzmocnienia, który jest efektem soczewki grawitacyjnej. Umożliwiło to zbadanie fizycznych właściwości galaktyki, a w szczególności udowodnienie, że znajduje się ona w 9,4 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

„Odkrycie gazu molekularnego, z którego rodzą się nowe gwiazdy, dało nam możliwość obliczenia przesunięcia ku czerwieni, ujawniając, że już jesteśmy świadkami Galaktyka jak dotądZgłosił się Nicholas Sulzinor, student Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka (Niemcy) i członek zespołu badawczego.

„Nasze badania wykazały również, że jest to standardowa galaktyka gwiazdotwórcza (lub galaktyka ciągu głównego) w szczytowym momencie powstawania gwiazd we wszechświecie” – dodał Helmut Dannerbauer z Instituto Astrofísica de Canarias (Hiszpania).

READ  Kometa ZTF przeleci obok po raz pierwszy od 50 000 lat; Kiedy zobaczymy się w Meksyku?