25 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA bada możliwość obecności gigantycznego wulkanu wyrzucającego lód na Plutona – DW – 30.10.2023

NASA bada możliwość obecności gigantycznego wulkanu wyrzucającego lód na Plutona – DW – 30.10.2023

pomimo Prawie dekadę temu Ten statek kosmiczny New Horizons doniczka Odwiedzając Plutona, planeta karłowata nadal ukazuje się jako zaskakująco złożony świat.

Naukowcy badający dane ze statków kosmicznych na temat niezwykłego krateru w pobliżu jasnego obszaru Plutona zwanego Sputnik Planitia twierdzą, że mogli znaleźć superwulkan, który prawdopodobnie wybuchł zaledwie kilka milionów lat temu. Może się to wydawać bardzo dawno temu, ale z kosmologicznego punktu widzenia jest to bardzo niedawne wydarzenie, biorąc pod uwagę, że Układ Słoneczny ma ponad 4,5 miliarda lat.

Ukryty podziemny ocean?

Jednak zamiast stopionej skały wydobywającej się z ziemskich wulkanów, wydaje się, że krater Kyladze o szerokości 44 km wypluł na powierzchnię Plutona zastygłą lawę w procesie znanym jako kriowulkanizm. Uważa się, że proces ten, który zachodzi również na księżycach gigantycznych planet gazowych w naszym Układzie Słonecznym i prawdopodobnie stworzył inny zagadkowy teren na Plutonie, wypluwa wodę z ukrytego podziemnego oceanu Plutona na jego powierzchnię, zmieniając jej kształt na przestrzeni milionów lat.

Wulkany potrzebują jakiegoś źródła ciepła, aby wybuchnąć, więc niedawna aktywność na Plutonie sugeruje, że wewnątrz planety karłowatej jest więcej ciepła, niż wcześniej sądzono.Foto: /piemags/IMAGO

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons krateru Kiladze, położonego na północny wschód od Sputnik Planitia. Chociaż na pierwszy rzut oka krater wyglądał podobnie do tego, który pozostał po uderzeniu meteorytu, wydawało się, że brakuje mu centralnego wierzchołka, czego można się spodziewać po tych zjawiskach geologicznych. Według nowych badań wydawała się również nieco wydłużona, co odpowiada ruchom powodowanym przez siły tektoniczne z wnętrza Plutona.

Większość powierzchni Plutona pokryta jest lodem metanu i azotu, więc „dowodem na to, że Kyladze różni się” od reszty powierzchni Plutona, jest silna obecność lodu wodnego wokół krateru – dodał. stronie internetowej Space.com Główny autor badania, Dale Cruikshank, profesor na Uniwersytecie Centralnej Florydy. „Lód wodny wyraźnie różni się od lodu metanowego pokrywającego większą część powierzchni planety”.

READ  Wykresy i wskazówki dotyczące zarządzania skokami glukozy

Naukowcy szacują, że w ciągu 4,6 miliarda lat życia Plutona ta warstwa lodu metanowego musiała mieć co najmniej 14 metrów grubości. „Nawet centymetr lub dwa tej organicznej mgły zamaskowałyby sygnaturę widmową lodu wodnego, który zaobserwowaliśmy” – powiedział Cruickshank.

Warstwa ta ma uformować się w ciągu zaledwie trzech milionów lat. To doprowadziło Cruickshanka i jego zespół do wniosku, że Kiladze „żył” zaledwie kilka milionów lat temu. Niezależnie od źródła ciepła, wydaje się, że coś powstrzymuje podpowierzchnię Plutona przed zamarznięciem.

E (Nowy naukowiec, Space.com)