13 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lek, który może odmłodzić zęby – DW – 07.04.2023

Lek, który może odmłodzić zęby – DW – 07.04.2023

Zespół japońskich naukowców opracowuje lek, który mógłby pozwolić ludziom wyhodować nowe zęby. Lek, który będzie pierwszym tego typu lekiem na świecie, trafi do badań klinicznych w lipcu 2024 r. Zespół Katsuo Takahashi, głównego badacza i dyrektora Oddziału Stomatologii i Chirurgii Jamy Ustnej Szpitala Kitano Instytutu Badawczego Medycznego w Osace szacuje, że lek może być opracowany i gotowy do wprowadzenia na rynek w 2030 roku.

Lek wykazał pomyślne wyniki w doświadczeniach na zwierzętach, ponieważ lek powodował wzrost zębów „trzeciej generacji”, po mleku dorosłych i zębach stałych.

Marzenie każdego dentysty

Japońska gazeta zacytowała wypowiedź naukowca: „Pomysł wszczepienia nowych zębów to marzenie każdego dentysty”. Mainichi. „Pracowałem nad tym, odkąd byłem studentem. Byłem pewien, że dam radę”.

Lek może przynieść znaczną ulgę osobom cierpiącym na hipodoncję, wrodzoną przypadłość, która powoduje, że rozwija się mniej niż pełna liczba zębów i dotyka około 1% populacji.

Badania poprzedzające badania Takahashi wykazały, że istnieją geny, których usunięcie prowadzi do rozwoju mniejszej liczby zębów u myszy transgenicznych. Takahashi opisuje swoje ówczesne przemyślenia: „Liczba zębów zmieniała się dzięki mutacji pojedynczego genu. Jeśli uczynimy z tego przedmiot naszych badań, musi istnieć sposób na zmianę liczby zębów (które mają ludzie) ”. .

białko pierwotne

Podczas studiów na Uniwersytecie w Kioto Takahashi skupił się na badaniu konkretnego białka, USAG-1, które wytwarza gen i ogranicza rozwój zębów. Takahashi doszedł do wniosku, że zablokowanie działania tego białka może pozwolić na wzrost większej liczby zębów i postanowił opracować lek oparty na przeciwciałach, który właśnie to zrobi.

W 2021 roku A.J Naukowcy opublikowali artykuł Opisują wyniki, jakie uzyskali z tego leku: Sprawili, że myszom wyrosły nowe zęby.

W kolejnej fazie naukowcy chcą przygotować lek do stosowania u ludzi. Po potwierdzeniu, że nie ma szkodliwego wpływu na organizm ludzki, będzie stosowany w leczeniu dzieci w wieku od 2 do 6 lat, które cierpią na braki w uzębieniu. „Mamy nadzieję utorować drogę do klinicznego zastosowania leku” – powiedział Takahashi. Mainichi.

Pod redakcją Isabelli Escobedo