22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – w indonezyjskiej jaskini odkryto najstarsze dzieło sztuki na świecie

La Jornada – w indonezyjskiej jaskini odkryto najstarsze dzieło sztuki na świecie

Paryż. Malowidło jaskiniowe przedstawiające dużego dzika i trzy postacie ludzkie wokół niego będzie najstarszym dziełem sztuki na świecie, którego wiek szacuje się na 51 000 lat.

Odkrycie archeologiczne ogłosiła grupa naukowców, którzy już w 2019 roku w innej pobliskiej jaskini odkryli scenę polowania, której wiek szacowano wówczas na 44 000 lat.

Ta farba, wykonana z czerwonych pigmentów, Jest to najstarszy dowód tej narracji– powiedział Maxime Aubert, archeolog z Griffith University w Australii.

Po raz pierwszy przekroczyliśmy granicę 50 000 latPodkreśla Aubert, współautor badania opublikowanego wczoraj w czasopiśmie naukowym Natura.

Nasze odkrycie sugeruje, że opowiadanie historii było znacznie starszą częścią historii, niż wcześniej sądzono.Inny autor, archeolog Adam Broome, powiedział na konferencji prasowej.

Randki laserowe

Do tej pory badacze korzystali z nowej metody wykorzystującej lasery i oprogramowanie komputerowe.

Jest to technika ablacji laserowej, która jest dokładniejsza, łatwiejsza, szybsza, tańsza i wymaga znacznie mniejszych próbek skał niż poprzednia metoda z matrycą uranową – wyjaśnił Aubert.

Zespół po raz pierwszy przetestował nową technologię w dawnej jaskini.

System ustalił, że wiek miejsca polowania wynosi co najmniej 48 tys. lat, czyli o 4 tys. lat więcej niż to, co ustalono metodą szeregów uranowych w 2019 r.

Zespół zastosował później tę procedurę laserową do niedatowanego malowidła w innej jaskini na wyspie Sulawesi w Indonezji, odkrytego w 2017 roku.

Udowodniono, że ma ona co najmniej 51 200 lat, co przekracza dotychczasowy rekord.

Obraz, który jest w złym stanie, przedstawia trzy postacie otaczające dzika.

Nie wiemy dokładnie, czym się zajmująPrzyznał Aubert.

Spekulował, że obrazy zostały wykonane przez pierwszą grupę ludzi, która przybyła z Azji Południowo-Wschodniej przed przybyciem do Australii 65 000 lat temu.

Być może znalezienie starszych okazów jest tylko kwestią czasuon dodał.

READ  Wykryto bakterie amazońskie o właściwościach przeciwnowotworowych - DW - 18.03.2024

Sekret artystycznej pustki

Uważa się, że człowiek pojawił się w Afryce ponad 300 000 lat temu.

Pierwsze znane obrazy wykonane przez człowieka to proste linie i kolorowe rysunki, znalezione w Republice Południowej Afryki i datowane na 100 000 lat.

Ale potem tam Ogromna pustka W sztuce do malowideł jaskiniowych w Indonezji 50 tysięcy lat później; Pytanie brzmi: dlaczego nie można go znaleźć wszędzie?– pyta Huberta.

Jedna z teorii głosi, że sztuka gdzie indziej nie przetrwała próby czasu. Innym jest to, że sztuka prehistoryczna istnieje i czeka na odkrycie.

Wcześniej sądzono, że pierwsza sztuka narracyjna pojawiła się w Europie. Statua Lew jest człowiekiem Został znaleziony w Niemczech i pochodzi sprzed 40 tysięcy lat.

Historia poświęcona indonezyjskiej sztuce jaskiniowej jest Bardzo prowokacyjneJest znacznie starszy od tego, co znaleziono gdzie indziej, w tym w Europie, powiedział Chris Stringer, antropolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Stringer, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że ustalenia doświadczonego zespołu wydają się solidne, ale wymagają potwierdzenia w drodze dalszych datowań.

Moim zdaniem to odkrycie utwierdza pogląd, że sztuka malarska powstała po raz pierwszy w Afryce ponad 50 000 lat temu i że koncepcja ta rozpowszechniła się wraz z rozprzestrzenianiem się naszego gatunku. Jeśli to prawda, wiele nowych dowodów potwierdzających nie pojawiło się jeszcze w innych regionach, w tym w Afryceon dodał.