Meksyk. W okresie neoliberalnym instytucje publiczne Zbłądzili, zagubili się, podporządkowując się interesom politycznym i prywatnym, czasem ponadnarodowym. I to właśnie się wydarzyło. Mamy do czynienia z jednostką całkowicie zdezorientowaną w swoim celu i oddaną nie nauce, rozwojowi technologicznemu i innowacjom, ale służbie szczególnym interesom w całkowicie irracjonalny sposób.
mówi María Elena Álvarez-Buela Roces, dyrektor generalna Krajowej Rady ds. Nauk Humanistycznych, Nauki i Technologii (Conahcyt).
W wywiadzie z Dzisiajktóremu pozostało nieco ponad 100 dni do końca kadencji prezesa Organu Administracyjnego ds. Polityki Publicznej ds. Nauki i Technologii w Meksyku, podkreśla, że wśród osi charakteryzujących zmiany w tym sektorze jedną z najważniejszych Rozwikłanie całkowitej utraty oddzielenia od interesów prywatnych i politycznych oraz odzyskanie podstawowych obowiązków
Rady, co pozwoliło, jak twierdzi, odzyskać ponad 21 miliardów peso przeznaczonych na niewypłacalne projekty (7,6 miliarda) i ujemne środki w funduszach powierniczych (14,3 miliarda).
Krajowa Rada ds. Nauki i Technologii (Conacyt) Neoliberalizm
Wskazuje, że ze skarbu państwa w formie transferów do sektora prywatnego przeznaczono 45 miliardów peso, za pośrednictwem takich firm jak Kimberly-Clark, FEMSA, Monsanto Continental, Volkswagen, Bayer i inne, łącznie 2935 beneficjentów, którzy otrzymało brak pomocy. Środki publiczne możliwe do odzyskania poprzez różne programy budżetowe, fundusze powiernicze i tzw. program bodźców innowacyjnych (PEI).
Álvarez-Buela opisuje jako paradoks fakt, że choć w latach 2002–2018 przeznaczono ogromne sumy pieniędzy publicznych na… Założenia
Projekty innowacyjne, do których zaliczały się także stypendia na prywatnych uczelniach, z których wiele miało „wątpliwą jakość akademicką i były uważane za drapieżne na arenie międzynarodowej, a które ukończyło mniej niż 20 procent stypendystów, zaobserwowaliśmy 16-stopniowy spadek efektywności innowacji Stoimy w obliczu najgorszego scenariusza: wydano znacznie więcej, a uzyskano znacznie mniej. To był neoliberalizm. prianista Skorumpowany i całkowicie nielojalny wobec mandatów narodu meksykańskiego”.
Podkreśla, że drugą centralną osią jest oddzielenie Conahsetta od W ramach publicznych i prywatnych, ale głównie publicznych instytucji szkolnictwa wyższego budowano niemal feudalne elity, które znajdowały się pod ich kontrolą, co niektórzy nazywają neofeudalizmem akademickim. To oni decydowali i kontrolowali komisje ewaluacyjne Krajowego Systemu Stypendiów (SNI) oraz koordynatorzy słynnego Krajowego Programu Podyplomowego Jakości (PNPC).
który został zastąpiony przez Krajowy System Studiów Podyplomowych.
Walcz z blackoutem
Pomimo wielokrotnej krytyki ze strony niektórych członków Akademii, Álvarez-Buela, pierwsza kobieta-naukowiec na czele Conahsetta, twierdzi, że ta zmiana orientacji polityki publicznej pozwoliła, między innymi, na ustanowienie pierwszego prawa publicznego dotyczącego nauk humanistycznych i ścisłych , technologii i innowacji, która ustanawia wykonywanie właściwej nauki ludzkiej i korzystanie z jej dobrodziejstw przez każdego człowieka, a także utworzenie Conahcyt, uznając fundamentalną rolę nauk humanistycznych w rozwoju naukowym i technologicznym.
Ponadto podkreśla, że anty Nieprzejrzystość, marnotrawstwo, symulacja i powielanie, ponieważ udało nam się zidentyfikować ten sam projekt badawczy, który był powtarzany do finansowania aż 15 razy i rozdzielony między różne fundusze.
Pozwoliło także na zwiększenie środków publicznych przeznaczonych na stypendia dla absolwentów aż o 45 procent, z 9 500 mln P w 2017 r. do 13 773 mln P w tym roku, co pozwoliło na przyznanie ponad 93 752 stypendiów, z czego 4 471 przeznaczono na głowy gospodarstw domowych i 622 dla rdzennej ludności i Meksykanów pochodzenia afrykańskiego.
Odmawiając zaproponowania Conahcytowi jakichkolwiek podzadań, podkreślił, że nowy ogólnokrajowy system studiów podyplomowych gwarantuje powszechne stypendia studentom przyjętym do ogólnych programów badawczych, do których zalicza się dwa tysiące młodych ludzi o wysokim poziomie akademickim, które zostały odrzucone przez PNPC.
Wzrosła także o 57,8 proc. liczba kierunków studiów magisterskich, na których można uzyskać stypendia, w tym tych stanowiących priorytety państwa, takich jak zdrowie, agroekologia i inżynieria.
W przypadku Krajowego Systemu Naukowców (SNII), który ma nowe zasady działania, liczba jego członków wzrosła o 54 proc., osiągając ogólną liczbę 43 979, w tym większą liczbę badaczy, których włączenie do systemu wzrosło o 64,3 proc., a honorowi badacze zostali wyróżnieni za swoją karierę – o 225 proc., Przed nami jeszcze długa droga
Przyznaje, że nadal promuje nowe pokolenie kobiet-naukowców.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?