24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Korea Południowa próbuje sprzedać Polsce elektrownie jądrowe

Korea Południowa próbuje sprzedać Polsce elektrownie jądrowe

SEOUL, 1 lipca (Yonhap) — Południowokoreański minister przemysłu, handlu i energii Lee Sang-yang wezwał do pogłębienia współpracy dwustronnej z Polską w dziedzinie jądrowej w związku z udziałem Seulu w nowym programie energetyki jądrowej. Reaktor jądrowy w europejskim kraju, podało w piątek ministerstwo.

Polska pracuje nad dużym projektem dywersyfikacji energetycznej, który obejmie budowę sześciu reaktorów jądrowych do 2043 r., a Korea Hydroelectric and Atomic Energy Corporation złożyła w kwietniu propozycję udziału w przetargu o wartości 40 000 mln USD.

Podczas spotkania z polską minister klimatu Anną Moskwą w Warszawie w czwartek (czasu lokalnego) Lee wyjaśnił zaawansowane technologie jądrowe i bezpieczeństwo Korei Południowej oraz wyraził chęć zacieśnienia więzi biznesowych poprzez projekt, poinformował resort.

Obie strony zgodziły się rozszerzyć wymianę i współpracę w sektorze jądrowym, wodorowym, mobilności elektrycznej i innych sektorach energetycznych, podpisując protokół ustaleń (MOU).

Obiecali także regularne spotkania Wspólnego Komitetu ds. Energii między dwoma krajami w celu omówienia konkretnych kwestii.

Lee spotkał się także z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem Sejmu RP, szukając parlamentarnego poparcia i zainteresowania zamiarem udziału Korei Południowej w programie atomowym.

Jeśli Korea Południowa wygra przetarg, będzie to pierwszy kompletny projekt budowy elektrowni jądrowej od 2008 r., kiedy zawarła umowę nuklearną ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) na budowę reaktorów w ramach projektu Barakah.

Po spotkaniach Lee wziął udział we wspólnej sesji z około 300 urzędnikami jądrowymi z obu krajów, aby pogłębić więzi.

Podczas wydarzenia oba kraje podpisały łącznie dziewięć memorandów ustaleń w sprawach jądrowych z udziałem sześciu południowokoreańskich firm i dziewięciu polskich firm.

Minister energetyki przebywa w Polsce przez dwa dni, co jest następstwem wyjazdu do Czech w poszukiwaniu współpracy w kwestiach energetycznych. To jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu objęcia urzędu w maju.

W środę Yun i prezydent Polski Andrzj Duda omówili sposoby ścisłej współpracy w kwestiach jądrowych w ramach działań na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Przywódcy spotkali się na marginesie szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w Madrycie w Hiszpanii.