28 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejski Trybunał Praw Człowieka potępia Polskę za brak niezawisłości sędziowskiej | Międzynarodowy

Europejski Trybunał Praw Człowieka, 2019 w Strasburgu.Vincent Kessler (Reuters)

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) ponownie zakwestionował w poniedziałek niezależność polskiego sądownictwa, w którym Sąd Najwyższy orzekł, że dwóch sędziów utraciło prawo do rzetelnego procesu sądowego. Wyrok bada rolę Najwyższej Rady Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w skład której wchodzi Krajowa Rada Sądownictwa i jej praktyka, która jest odpowiedzialna za powoływanie sędziów i sędziów powoływanych przez Prezydenta.

ETPC, afiliowany przy Radzie Europy, jednogłośnie uznał, że prawa polskich sędziów Moniki Tolińskiej-Fissek i Orderu Osimka zostały naruszone i starają się o nowe mandaty odpowiednio w 2017 i 2018 roku. Organy regulujące funkcjonowanie sądownictwa odmówiły nominacji ich na stanowiska, o które zabiegali, a składane odwołania poszły na marne. Sprawa została umorzona w 2019 roku.

Ich sprawy rozstrzyga Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a nie sąd ustanowiony ustawą, ale izba pozbawiona niezależności. Dlatego potępia polski rząd za przyznanie każdemu z powodów 15 000 euro odszkodowania.

Podobnie wzywa polskie władze do podjęcia „szybkich” działań w celu uniknięcia takich spraw w przyszłości, co odbiłoby się na reformach sądownictwa docierających do unijnego sądu. Ten sąd Już w październiku nałożyła na Warszawę karę w wysokości miliona euro dziennie Za kontrowersyjny wyrok dyscyplinarny wobec sędziów. Jest to maksymalna dzienna kara wymierzana przez wymiar sprawiedliwości. Sąd domaga się, aby Warszawa zawiesiła swoją izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego za możliwą „nieodwracalną szkodę”. Od czasu dojścia do władzy w 2015 roku radykalne Konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego przeprowadza reformy sądownictwa. Bruksela rozważa wiodący atak na praworządność. PiS uważa za konieczne wyzwolenie sądownictwa z tradycji komunizmu.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galetta skrytykował decyzję na swoim koncie na Twitterze. „Są kraje o dojrzałych demokracjach, a ETPCz wydał kolejny wyrok kwestionujący KRS z dziwaczną polityką, że oni (Niemcy) mogą mieć bardziej upolitycznioną procedurę wyboru sędziów. Obrońca” – napisał.

READ  Polska ustawa medialna stoi w obliczu niepewnej przyszłości w związku z podziałami koalicji

Warszawa zapowiedziała, że ​​zlikwiduje Nadzwyczajną Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i powoła w jej miejsce nowy organ, ale nie przedstawiła jeszcze szczegółowych planów.

Dołącz do EL PAÍS, aby czytać wszystkie wiadomości bez ograniczeń.

Rejestracja

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.