29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kontrowersyjna reforma polskiego sądownictwa dzieli koalicję rządową

Kontrowersyjna reforma polskiego sądownictwa dzieli koalicję rządową

Ta treść została opublikowana 15 grudnia 2022 r. – 09:41

Kraków (Polska), 15 grudnia (EFE).- Polski wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galeta ogłosił w czwartek, że jego partia, partner w warszawskiej koalicji rządowej, nie poprze rządowej ustawy o reformie sądownictwa. przez ultrakonserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W wypowiedziach dla mediów Galeta tłumaczył, że jego partii „kieruje się poszanowaniem polskiej suwerenności, przestrzeganiem konstytucji i walką o równouprawnienie Polski w Unii Europejskiej (UE)” i że rządowa propozycja „nic nie spełnia”. Te zasady”.

Odrzucenie partnera PiS Solidarna Polska (SP) w koalicji rządowej otwiera nowy kryzys w koalicji konserwatywnej, ponownie rozpalając napięcia między obiema organizacjami i zwiększając szanse na postęp w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na jesień 2023 r.

Projekt nowelizacji reformy sądownictwa ogłoszony kilka dni temu przez polską władzę wykonawczą i zaplanowany na czwartek w parlamencie przewiduje przeniesienie możliwości przyjmowania sędziów z Rady Odpowiedzialności Zawodowej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wcześniej uprawnienie to zostało przyznane nowo utworzonej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, którą wcześniej sprawowała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, powołana przez rząd w ramach reformy sądownictwa z 2015 roku.

Nadmierne uprawnienia izby regulacyjnej pozwoliły jednak Komisji Europejskiej (KE) przyznać Polsce milion euro dziennie, aż do rozwiązania organu w lipcu.

Z drugiej strony Unia Europejska (UE) blokuje przyznane Polsce środki na odbudowę po pandemii – 23,9 mld euro w grantach i 11,5 mld w niskooprocentowanych pożyczkach – do czasu, aż Warszawa wdroży i zrewiduje środki gwarantujące niezawisłość sędziów. Kary wydane przez Izbę Dyscyplinarną, które zostały już zniesione.

Ponadto utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej zostało uznane przez UE za niewystarczające do zagwarantowania niezależności sądownictwa, ponieważ jej funkcje i uprawnienia są praktycznie identyczne z funkcjami Izby Dyscyplinarnej.

W ramach polskiej odpowiedzi na te postulaty PiS, partia większościowa w koalicji rządzącej, opracowała plan powierzenia tych funkcji Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu.

READ  19 punktów straty

Odmowa poparcia przez Galetę ujawnionego dziś wniosku rodzi pytanie, czy rząd zmodyfikuje swoją propozycję, czy też spróbuje ją przeforsować mimo odrzucenia przez partnerów.

mag/gc/ig

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA jest wyraźnie zabroniona.