Obecnie reputacja architekta często opiera się na innowacyjności projektowanych przez niego form sztuki, takich jak ekstrawaganckie konstrukcje lub wieżowce. Nie powinno to jednak być jedynym kryterium ich oceny. Dlaczego najlepsi architekci, projektanci pięknych i innowacyjnych budynków, tak często zapominają o człowieczeństwie?
Ta myśl skłania mnie do zastanowienia się, co możemy zrobić z całym tym talentem twórczym. Kilka lat temu w Nowym Jorku, na początku mojej kariery, znalazłam w księgarni Barnes & Noble bardzo ciekawą książkę. Nie mieliśmy wówczas dostępu do książek i audiobooków online. Został zatytułowany Architektura terapeutyczna, napisany przez Jenny Donovan i Stephena J. Kendalla i badał związek między architekturą a zdrowiem, analizując, w jaki sposób projektowanie środowisk fizycznych może wpływać na dobre samopoczucie i leczenie ludzi.
Książka porusza różne aspekty architektury, które mogą mieć wpływ na zdrowie, takie jak naturalne światło, wentylacja, przestrzenie zielone, dostępność i prywatność. Bada także, w jaki sposób projektowanie szpitali, klinik i innych środowisk opieki zdrowotnej może promować leczenie i dobre samopoczucie pacjentów.
Ponadto podkreśla znaczenie udziału użytkowników w projektowaniu przestrzeni opieki zdrowotnej oraz sposób, w jaki architektura może przyczynić się do tworzenia przyjaznego i uspokajającego środowiska.
Osobiście byłem zaskoczony tym połączeniem. Zacząłem rozumieć, że budynki mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzi. Treścią książki podzieliłem się z przyjacielem, wybitnym lekarzem z Miami, a on potwierdził ten fakt. Stwierdził, że często zdarza się, że ludzie przychodzą do szpitala z powodu infekcji, a opuszczają go z chorobą nabytą w tym samym miejscu.
Choć nowoczesne szpitale są funkcjonalne, posiadają wystarczającą przestrzeń i dobry cykl operacyjny, to na poziomie estetycznym pozostawiają wiele do życzenia.
Gdzie są architekci, którzy pomogą nam budować i projektować szpitale poprawiające samopoczucie pacjentów i zapobiegające infekcjom?
Wyobraź sobie, że korytarze szpitalne mogłyby otwierać się na krajobraz, pozwalając pacjentom cieszyć się nim. Jeśli systemy klimatyzacji są wektorami chorób, dlaczego nie zbudować szpitali, które są naturalnie wentylowane przez piękną przyrodę, zmniejszając w ten sposób szkody dla środowiska? A co by było, gdyby każdy pacjent mógł cieszyć się widokiem natury przez okno swojego pokoju? Udowodniono naukowo, że kontakt z naturą może znacząco poprawić zdrowie pacjentów.
Architektura to znacznie więcej niż proste projektowanie budynków. Dowiedziałem się, że architekci mogą być katalizatorami transformacji.
Budynki to nie tylko wyraziste rzeźby, odzwierciedlają także naszą osobowość i to, co inspiruje nas jako społeczeństwo. Docelowo architektura powinna zaspokajać potrzeby człowieka oraz przyczyniać się do jego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Yermes Peña jest architektem specjalizującym się w inteligentnych i zrównoważonych miastach. IG @yermyspena www.yermyspena.com
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?