14 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Koci nos skrywa złożoną funkcję – DW – 30.06.2023

Koci nos skrywa złożoną funkcję – DW – 30.06.2023

Nos kota składa się z ciasno zwiniętej grupy kostnych struktur dróg oddechowych, które są równoległe do urządzenia do analizy chemicznej zwanego równoległą spiralną chromatografią gazową.

Autorzy badania opublikowanego przez Plos Computational Biology przeanalizowali funkcję tej złożonej struktury nosa u kotów, do czego wykorzystali symulacje komputerowe, które dostarczają nowych informacji na temat ewolucji ssaków.

Badanie, koordynowane przez Ohio State University (USA), sugeruje, że zawiłe struktury nosowe kotów działają w podobny sposób, jak urządzenia do równoległej spiralnej chromatografii gazowej, które są sprzętem laboratoryjnym używanym do wysokowydajnej analizy składu chemicznego substancji.

Zespół odkrył, że w przypadku kotów powietrze rozdziela się na dwa strumienie, jeden, który oczyszcza i nawilża, a drugi, który szybko i skutecznie przenosi zapach do obszaru węchowego.

Chromatografy wykrywają również i oddzielają chemikalia w postaci odparowanej, a wydajność podstawowej technologii jest zwiększona dzięki zastosowaniu wielu rur rozgałęziających się od strumienia gazu o dużej prędkości.

Jeśli nos kota ma tylko prostą rurkę do wykrywania zapachu, musi być dłuższy niż fizyczny rozmiar głowy, aby był tak skuteczny, jak się wydaje.

Naukowcy przeanalizowali budowę nosa kotów domowych.Zdjęcie: IMAGO/ingimage

Zapach i rozwój

Badanie sugeruje, że te odkrycia pogłębiają naszą wiedzę na temat tego, w jaki sposób ewolucja bardziej zwiniętych przewodów pozwoliła ssakom, zwłaszcza kotom, poprawić zmysł węchu.

Zespół opracował anatomicznie dokładny komputerowy model 3D nosa kota domowego, wykorzystując takie techniki, jak tomografia mikrokomputerowa o wysokiej rozdzielczości nosa prawdziwego kota i modelowanie obliczeniowej dynamiki płynów.

Naukowcy zauważyli, że ewolucyjna obecność skręconych przewodów węchowych w nosach ssaków jest niezwykle podobna do innego narządu czuciowego, ślimakopodobnego zwiniętego ślimaka, który jest również unikalny dla ssaków.

Rozwój ślimaka ssaków poprawia wrażliwość słuchu i zakres częstotliwości, więc sądzą, że „ślimak węchowy” mógłby podobnie poprawić ten zmysł.

READ  Zmiany klimatyczne wzywają do burzy dla gospodarki

EE (EFE, Scientific American)