Naukowcy byli zdumieni, odkąd pojawiły się pierwsze naukowe obrazy z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Wiedzieliśmy jednak, że to tylko mały pokaz, a jednocześnie wielka prezentacja wszystkiego, co ma nadejść. Teraz dane z obserwatorium kosmicznego zostały połączone z widokami z innych teleskopów, aby to ujawnić Wspaniałe nowe zdjęcia Wszechświat.
Ostatnio astronomowie korzystając z danych z Jamesa Webba stworzyli złożone obrazy, dodając możliwości Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra (promienie rentgenowskie) oraz dane z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (światło optyczne) i emerytowanego Teleskopu Kosmicznego Spitzera (podczerwień). Oprócz XMM-Newton (rentgen) Europejskiej Agencji Kosmicznej i Teleskopu Nowych Technologii Europejskiego Obserwatorium Południowego (optyczny).
Cztery złożone obrazy przedstawiają fascynujący widok wszechświata, pokazujący, jak te teleskopy obserwują różne rodzaje zjawisk. Cztery kombinacje można zobaczyć w poniższym kolażu pod ich nazwami.
Gromada gwiazd NGC 346
Gromada ta znajduje się w pobliskiej galaktyce zwanej Małym Obłokiem Magellana, około 200 000 lat świetlnych od Ziemi. Widok Webba w podczerwieni pokazuje słupy i łuki gazu i pyłu, które gwiazdy i planety wykorzystują jako surowce podczas ich formowania. Z kolei purpurowy obłok po lewej widziany przez Chandrę jest pozostałością po wybuchu supernowej masywnej gwiazdy.
Według asystentów obserwatorium, Promienie rentgenowskie z Chandra ujawniają również młode, gorące, masywne gwiazdy, które wysyłają silne wiatry zewnętrzne ze swoich powierzchni. Wreszcie, są też dane z Hubble’a i Spitzera, wraz z dodatkowymi danymi z XMM-Newton i Teleskopu Nowych Technologii ESO.
Galaktyka spiralna NGC 1672
Naukowcy donoszą, że w tej galaktyce sklasyfikowanej jako „wybitna” spirala dane Chandra ujawniają zwarte obiekty, takie jak gwiazdy neutronowe lub czarne dziury, które wysysają materię z gwiazd towarzyszących, a także pozostałości gwiazd, które eksplodowały. Z kolei dodatkowe dane z Hubble’a pomagają wypełnić ramiona spiralne pyłem i gazem.
M16, popularnie znana jako Mgławica Orzeł:
Messier 16 to słynny region na niebie, często nazywany „Filarami Stworzenia”. To nie pierwszy raz, kiedy Webb pomógł zobaczyć ten region z oszałamiającymi szczegółami, tym razem pokazując ciemne słupy gazu i pyłu, które przesłaniają kilka nowonarodzonych gwiazd, które wciąż się formują. Z kolei widoki Chandry ujawniają młode gwiazdy emitujące obfite ilości promieniowania rentgenowskiego, rodzaj światła, które odbiera to obserwatorium.
Galaktyka spiralna M74:
Messier 74 lub po prostu M74 znajduje się w odległości około 32 milionów lat świetlnych. Na tym zdjęciu dane z Webba pokazują gaz i pył w podczerwieni, podczas gdy dane z Chandra podkreślają wysokoenergetyczną aktywność gwiazd w zakresie fal rentgenowskich.Podobnie jak NGC 1672, światło widzialne z Hubble’a pokazuje więcej gwiazd i pyłu wzdłuż pasy pyłu.
Dziel się nauką, dziel się wiedzą.
„Skłonny do napadów apatii. Introwertyk. Wielokrotnie nagradzany ewangelista internetowy. Ekspert od ekstremalnego piwa”.
More Stories
Wodoodporny telefon komórkowy Motorola MEDIA RANGE GAMER ma mocny procesor i niewyczerpaną baterię
Apple udostępnia nowe wersje beta systemów iOS 18 i iOS 18.1 z oczekiwanymi nowymi funkcjami
Pokémon GO oferuje swoim graczom niektóre ze swoich najpotężniejszych Pokémonów