23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jaką rolę odegrała Polska w wojnie między Rosją a Ukrainą?

Jaką rolę odegrała Polska w wojnie między Rosją a Ukrainą?

(CNN hiszpański) — Odkąd wojna między Rosją a Ukrainą rozpoczęła się 24 lutego, Polska odegrała kluczową rolę w największym europejskim konflikcie od czasów II wojny światowej: przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek inny kraj, działając jako strefa buforowa między walkami a wojnami. W ramach strategii wsparcia NATO reszta Europy i militarnie wspierała Kijów.

Powodem jest położenie geograficzne: polskie zapasy 498 km granicy z Ukrainą, 375 kilometrów Z Białorusią – zagorzałym sojusznikiem Moskwy – i 209 km CW Rosji, w obwodzie kaliningradzkim. Mimo to byłby zachwycony i jest mało prawdopodobne, aby stał na uboczu.

Ale są też ślady w jego najnowszej historii: po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Polska opuściła system komunistyczny i swoją pozycję w strefie wpływów Moskwy Przystąpienie do NATO i UE w celu jak najszybszej integracji Europy Zachodniej.

Ukraina, była republika radziecka, w ostatnich latach próbowała zbliżyć się do Europy Zachodniej i stopniowo opuszczać strefę wpływów Rosji, co jest jedną z głównych przyczyn wojny.

Polscy żołnierze prowadzą czołg Leopard podczas ćwiczeń w Nowej Dębie we wrześniu 2022 r. (Źródło: Omar Marques/Getty Images)

Ale jaka dokładnie była rola Polski w tej wojnie?

Wojna dociera do granic Polski

Rakieta wylądowała we wtorek na terytorium Polski, zabijając dwie osoby, jeszcze bardziej zwiększając rolę kraju w tej wojnie, mimo że nie brała ona udziału w wojnie ani nie dążyła do otwartego konfliktu z Rosją.

Pochodzenie pocisku i okoliczności incydentu nie są do końca jasne, ale prezydent RP Andrzej Duda powiedział w środę, że „nic nie wskazuje”, by był to „celowy atak”. Główną hipotezą, zdaniem Dudy, jest rakieta przeciwlotnicza S-300.

oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg indyjski Zestrzelony we wtorek przez Ukrainę S-300 „najprawdopodobniej” przypadkowo wylądował na terytorium Polski.

Rosja strzelała w pobliżu w ostatnich dniach 100 pocisków manewrujących Przeciwko celom na Ukrainie, a ukraińska obrona powietrzna – w tym systemy S-300 – próbowała przeciwdziałać atakowi.

READ  OGAE Polska głosuje w „OGAE POLL 2024”

Polskie, Ukraińskie Centrum dla Uchodźców

Od pierwszego dnia wojny polską codziennością wstrząsał masowy napływ ukraińskich uchodźców wzdłuż 498-kilometrowej granicy.

Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (Agnor) ogółem 12 485 047 Po wybuchu wojny Ukraińcy przekraczali różne granice kraju (wielu w kolejnych miesiącach wracało do swoich domów).

Większość z tych Ukraińców 7583850 W sumie pojechali do Polski i tak dalej 1 746 421 który pojechał na Węgry i 1 525 677 Wśród innych wczesnych przybyszów była Rumunia. Dalej, 2 869 100 Gdy wojska rosyjskie zajęły różne miasta i wśród doniesień o przymusowych przesiedleniach, Ukraińcy przekroczyli granicę z Rosją.

Bez względu na to, gdzie przekraczali granicę, ukraińscy uchodźcy byli rozprowadzani po całej Europie. Razem 7 841 359 Obecnie zarejestrowany przez UNHCR (tj. łączna liczba osób zawróconych na Ukrainę pomniejszona o liczbę osób), 1 497 849 Polska przyjęła więcej imigrantów objętych ochroną czasową niż jakikolwiek inny kraj (następne na liście były Niemcy). 1 019 789 uchodźców ukraińskich).

Ukraińscy uchodźcy na polskiej granicy.

Położenie geopolityczne Polski

Polska leży w Europie Wschodniej, pomiędzy i powyżej Niemiec i Rosji Wielkie europejskie pole Pozwoliło to na płynne migracje między Wschodem a Zachodem, sytuację, w której Przez wieki znajdowała się pod obcym panowaniem.

Kraj był częścią różnych imperiów – w tym rosyjskiego – do 1918 roku, następnie podzielone między nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki Na początku II wojny światowej, w okresie zimnej wojny, z państwa komunistycznego w cieniu Moskwy powstała Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Gdy Związek Radziecki zaczął się rozpadać, Polska rUzyskała pełną niepodległość i stała się republiką demokratyczną w 1989 roku.

Ale po długiej historii rosyjskiej dominacji ten proces separacji nie zakończył się na tym: weszła Polska NATOStworzony w 1999 roku właśnie w celu przeciwdziałania Związkowi Radzieckiemu W 2004 roku Unia Europejska.

READ  Polska i Brazylia ogłosiły plany repatriacji swoich obywateli z Izraela

Kiedy wybuchła wojna między Ukrainą a Rosją, Polska stała się jednym ze wspólnych sojuszników Ukrainy i znalazła się w centrum pomocy NATO dla Ukrainy, stojąc między Rosją a resztą Europy.

W rzeczywistości Ukraina była już przed wojną głównym odbiorcą polskiej broni. Według Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), A think tank Ukraina była drugim co do wielkości nabywcą broni dla Polski w 2019 r., za Stanami Zjednoczonymi, zgodnie z badaniem globalnych transferów broni.

Sejm RP, SejmJako jedna z pierwszych osób, które potępiły rosyjską inwazję, Polska natychmiast zwiększyła eksport broni. W tym ponad 200 czołgów (Ze względu na wspólną przeszłość Polska i Ukraina dysponują dużymi arsenałami pochodzenia sowieckiego, które można łatwo zmobilizować) oraz ich terytorium. Szkolenie wojsk ukraińskich przez NATO.

Dodatkowo w marcu polski premier Mateusz Morawiecki, odwiedził Spotkał się w Kijowie z premierami Słowenii i Czech oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Jesteśmy tutaj, aby przyklasnąć twojej walce z tak brutalnym najeźdźcą. Ta inwazja musi się skończyć”. powiedział Morawieckiego. „Nigdy nie zostawimy was samych, będziemy z wami, bo wiemy, że walczycie nie tylko o swoje domy, swoją wolność i swoje bezpieczeństwo, ale także o nas” – dodał.

W tym samym miesiącu Polska zaproponowała przekazanie Ukrainie swoich myśliwców MiG-29 w celu przeciwstawienia się Rosji, ale ostatecznie propozycja została odrzucona przez Stany Zjednoczone, aby nie eskalować konfliktu.