3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Fundacja Juana Marcha poświęca cykl koncertów muzyce polskiej XX wieku.  XX

Fundacja Juana Marcha poświęca cykl koncertów muzyce polskiej XX wieku. XX

z Od 8 do 29 listopada Gospodarzem cyklu koncertów będzie Fundacja Juana Marcha Stulecie muzyki polskiej. Cykl ten podczas czterech koncertów będzie eksplorował rolę Polski jako centrum awangardy muzycznej XX wieku. XX, pomimo wstrząsów politycznych w historii kraju.

Dwie wojny światowe, najazd nazizmu, kontrola sowiecka… Pomimo konfliktów wojennych, Polska była kolebką jednych z najbardziej kanonicznych kompozytorów i artystów ostatniego stulecia. Pendereckiego, Lutosławskiego, Paderewskiego czy Góreckiego.

Pierwszy koncert, „Folkizm, awangarda i tonalność”, Odbędzie się ono w środę, 8 listopada o godzinie 18:30. Kwartet Apollon Musagète poświęci ten program różnym nurtom kompozytorskim, które współistniały w Polsce w XIX wieku. XX: Folklor, pisanie seryjne lub tonalne. Poprzez kreacje Benderecki, Lutosławski czy Szymanowski, Ten koncert będzie reprezentował te nurty w kwartecie smyczkowym.

W środę 15 listopada o 18:30W koncercie wystąpi pianistka Ewa PobłockaDziedzictwo Chopina„. Poprzez polską awangardę muzyczną Pobloka bada wpływ dziedzictwa Fryderyka Chopina na kolejne pokolenia kompozytorów, takich jak Ignacy Jan Paderewski czy Karol Szymanowski.

Trzecią sesję z cyklu poprowadzą Grupa ORCAM i Marzena Diakun. On 22 listopada 18.30 odbędzie się „Jesień w Warszawie”czyniąc z Festiwalu Warszawska Jesień punkt orientacyjny dla współczesnej twórczości ubiegłego stulecia. Przez dziesięciolecia był to jedyny w Europie Wschodniej obiekt prezentujący muzykę współczesną, będący ważnym narzędziem propagandy, ale także inspiracją dla nowej szkoły kompozytorów polskich.

W środę 29 listopada o 18:30 Ostatnia sesja cyklu odbędzie się: „Prośba Polskiego”. Skrzypaczka Letizia Moreno, wiolonczelista Claudio Bohorquez i pianista Łukasz Krubinski zamkną cykl centralną postacią Pendereckiego i jednym z jego arcydzieł „Lacrimosą”. Polska prośba.

Wstęp na wszystkie sesje cyklu jest bezpłatny i można je rezerwować z tygodniowym wyprzedzeniem Marsz.Slub od godziny wcześniej w kasie. Będą także transmitowane na żywo w telewizji YouTube, Channel March, RTVE Play i Radio Classica, z wywiadem na pół godziny przed koncertem.

READ  Zatrudnienie w Polsce dalej rośnie, a płace podwyżek w czerwcu

Program ręczny
Stulecie muzyki polskiej W marcu
Pierwsza transmisja Na Kanale Marsz
____________