24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ferrovial zwalnia dyrektorów aresztowanych w „aferze śmieciowej” w związku z rzekomym przekupstwem w Polsce

Ferrovial zwalnia dyrektorów aresztowanych w „aferze śmieciowej” w związku z rzekomym przekupstwem w Polsce

Ferrovial zwolnił prezesa i zastępcę szefa swojej polskiej spółki zależnej FBserwis, dwóch kluczowych dyrektorów aresztowanych w lutym pod zarzutami Centralnej Agencji Antykorupcyjnej (CBA). ochrzczony „Afera śmieciowa”: spisek przekupstwa, prania brudnych pieniędzy i fałszowania faktur przy udzielaniu zamówień o wartości około 128 mln euro na odbiór odpadów z Urzędu m.st. Warszawy.

Podwładny PP z dziećmi w Ferrovial wynajmuje najwyższej rangi Aguirre i Aznara do ochrony firmy budowlanej.

Dalej

W centrum działki, na której zatrzymano również byłego konserwatywnego ministra kraju, stoi FBserwis zajmujący się gospodarką odpadami, utrzymaniem infrastruktury drogowej czy efektywnością energetyczną, którego właścicielem jest Budimex, największa polska spółka budowlana notowana na giełdzie. i kontrolowany przez Ferrovial. Kraj ten jest jednym z głównych rynków dla wielonarodowej rodziny Del Pino.

30 marca Rada Nadzorcza Budimeksu Zgoda Odwołanie Artura Pielecha, który dotychczas był dyrektorem tej spółki zależnej oraz prezesem i dyrektorem generalnym FBSerwis, mimo zawieszenia w obowiązkach od czasu aresztowania na początku lutego.

W opublikowanym właśnie przez Budimex sprawozdaniu rocznym polska spółka zależna Ferrovialu wyjaśnia, że ​​jej były dyrektor został tymczasowo zwolniony po aresztowaniu 20 marca wraz z Wojciechem Smołką, wiceprezesem FBSerwis. Ten ostatni odpowiada za obszar zbiórki i przetwarzania odpadów komunalnych oraz usługi środowiskowe w FBSerwis. Źródła Ferrovial potwierdzają, że Smołka nie ma już w firmie.

Były menedżer firmy Roland Berger w Polsce Artur Bielech został w listopadzie 2012 roku powołany na stanowisko wiceprezesa FBSerwis. Od lipca 2014 roku jest prezesem spółki zależnej Ferrovial. We wrześniu 2021 został również dyrektorem Budimeksu. Jego stanowisko na czele FBSerwis objął Marcin Węglowski, konsultant i dyrektor ds. ekonomii finansowej w Budimeksie.

W swoim rocznym sprawozdaniu finansowym polska spółka zależna Ferrovial stwierdziła po wstępnym dochodzeniu, że działania władz tego spisku korupcyjnego są skierowane przeciwko osobom fizycznym i „nie implikuje to, w obecnym momencie praktycznym, bezpośrednich konsekwencji prawnych”. dla spółek zależnych od Ferrovial „w szczególności Budimeksu SA, który nie prowadzi działalności w sektorze gospodarki odpadami”. Z tego powodu nie została utworzona rezerwa w tym zakresie.

2 marca, po ogłoszeniu przez Ferroval kontrowersyjnej przeprowadzki do Holandii, na którą zgodzili się akcjonariusze w ubiegły czwartek, wyszło na jaw ostatnie znane aresztowanie w tej sprawie, byłego ministra finansów i dotychczasowego sekretarza warszawskiego ratusza Włodzimierza Karpińskiego.

Karpiński, były szef Warszawskiej Rafinerii Miejskiej (MPO), został z końcem marca odwołany ze stanowiska w stolicy Polski. Były przewodniczący Rady Europejskiej i były przewodniczący PP Europejskiej Donald Tusk został 27 lutego tymczasowo zatrzymany na 3 miesiące na peronie Karpińskiego. Jest oskarżony o przyjęcie prawie 5 mln zł łapówek „w związku z procesem selekcji firm zajmujących się odbiorem odpadów w Warszawie” – poinformowało w marcu CBA.

Karpińskiego – podały lokalne media Za każde polecenie wymagana jest prowizja w wysokości 2,5%.. Według lokalnych mediów wyborcza.pl, połowa podejrzanych transakcji została wykryta przez FBSerwis. W lutym zatrzymano Rafała Baniaka, byłego wiceministra skarbu RP i do niedawna szefa szefów Pracodawców RP. Organizacja określa się jako „największa organizacja pracodawców w Polsce”. Twierdzi, że reprezentuje ponad 19 000 firm zatrudniających 5 milionów pracowników.

Dochodzenie wewnętrzne

Początkowo rada nadzorcza spółki zależnej Ferrovial „podjęła decyzję o zawieszeniu Prezesa Zarządu FBSerwis SA na dwa miesiące i Zastępcy Przewodniczącego na kolejne trzy miesiące”. Dwie spółki zależne „zleciły wewnętrzne dochodzenie w celu wyjaśnienia faktów, które wykazało pełną współpracę z władzami”. Obaj menedżerowie nie pracują już w firmie. Bielech został zawieszony w pełnieniu obowiązków do 7 kwietnia.

Źródła Ferrovial podkreślają swoje „silne” zaangażowanie w „maksymalną przejrzystość i zgodność” oraz wskazują, że Budimex zatrudnił zewnętrznego konsultanta do przeprowadzenia dochodzenia.

Do tej pory w śledztwie zatrzymano 14 osób. Wśród nich jest trzech dyrektorów spółki zależnej Ferrovial: prezes, wiceprezes i dyrektor handlowy FBSerwis, o którego statusie Ferrovial nie podał szczegółów. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Śląskiego Oddziału Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Jak poinformowało 9 lutego CBA, prowadzi śledztwo w sprawie „udziału w przestępczej działalności zorganizowanej grupy przestępczej złożonej z instytucji i urzędników szczebla ministerialnego, którzy rządzili w latach 2011-2015”. „Grupa wystawiała faktury VAT za fikcyjne usługi od firm zajmujących się wywozem i przetwarzaniem odpadów na terenie m.st. Warszawy. Faktury za te fikcyjne usługi służyły pozyskiwaniu środków na łapówki dla byłych menedżerów.

A „pieniądze zostały wykorzystane na obsługę wybranych firm oferujących usługi zbierania, zarządzania i przetwarzania odpadów. Sprawa obejmuje również pranie brudnych pieniędzy” – informuje Always Polish Anti-Corruption Agency.

Ryzyko „zdalne”.

Ferrovial już w przedstawionym kilka tygodni temu rocznym sprawozdaniu finansowym wskazywał, że „ryzyko pociągnięcia go do odpowiedzialności za badane fakty jest znikome”, ponieważ „odpowiedzialność osoby prawnej podlega, zgodnie z polskim prawem, osobie fizycznej działającej na imieniu społeczeństwa”.

Ferrovial wyklucza też na razie ryzyko zakazu składania ofert w Polsce przez swoją spółkę zależną. „Spółki Grupy Budimex nie mogą być wykluczone z postępowań o udzielenie zamówień publicznych bez prawomocnego ukarania przez wskazanych członków organów zarządzających lub rządowych lub przedstawicieli biznesu za przestępstwa określone w Kodeksie karnym. Dlatego też, zgodnie z posiadanymi informacjami, na koniec dnia sporządzenia tych rachunków przesłanki powstania odpowiedzialności nie są aktywne.

Radcy prawni grupy „szacują, że czas trwania procesu może zająć kilka lat”. A „rzeczywiste stosowanie prawa w obecnym kształcie jest bardzo rzadkie, a kary nakładane na firmy nie są wysokie (do 5 mln zł)” – podają. Z tego powodu Komitet nie odnotował żadnej zasady ani odpowiedzialności w tym zakresie.

Jak grupa podkreśliła w swoich księgach zgłaszając sprawę, aktywa trwałe FBSerwis „stanowią 0,36% sumy aktywów Ferrovial”. Ale Polska jest ważnym rynkiem dla międzynarodowego koncernu, co podkreślił dyrektor generalny Ferrovial Ignacio Madridejos w 2022 roku na zgromadzeniu akcjonariuszy, które zatwierdziło kontrowersyjny transfer w zeszły czwartek. Zwłaszcza na stopie siatki.

W 2022 r., zgodnie z prezentacją dla polskich akcjonariuszy, Ferrovial wniósł 24% z 7,551 mln wprowadzonych w zeszłym roku, wyprzedzając Hiszpanię (15%) oraz za Stanami Zjednoczonymi i Kanadą (40%). Według szacunków analityków na koniec 2022 roku był to drugi rynek, który w największym stopniu przyczynił się do 153 mln zysku operacyjnego brutto, mimo że stanowił zaledwie 3% całkowitej wyceny Ferrovialu.

Ferrovial zatrudnia w Polsce 6102 pracowników, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju, w którym prowadzi działalność (w Hiszpanii było to 5413 na koniec 2022 roku). Zgodnie z najnowszym raportem podatkowym tego kraju, ten wschodni kraj przekazał Ferrovialowi 103,31 mln w 2021 r. przed opodatkowaniem zysków. Do końca 2022 roku zgromadził 22% portfela budowlanego ramienia grupy.

„W Polsce przetargi publiczne utrzymują dobre perspektywy dla krajowych inwestycji drogowych i kolejowych do lat 2025-26, wsparte wysokimi poziomami finansowania w ramach nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE 2021-27, co gwarantuje przyszłą stabilność inwestycji w kraju”, według rocznych prognoz Ferrovial na 2023 r. .

Del Pino International nabył Budimex w 2000 roku, w którym obecny prezes Rafael Del Pino zastąpił swojego ojca, założyciela grupy. Ferrovial kontroluje obecnie 50,1% Budimeksu. Wśród ostatnich kontraktów w Polsce wyróżnia się lipcowy przetarg na budowę terminalu w porcie dalekomorskim w Gdańsku za 245 mln euro. W 2022 roku spółka zależna rozpoczęła działalność w branży energii odnawialnej w tym kraju.

READ  Egipt i Polska zbudują nowe elektrownie atomowe