3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejski Komisarz Sprawiedliwości otwiera drzwi do odblokowania środków dla Polski

Europejski Komisarz Sprawiedliwości otwiera drzwi do odblokowania środków dla Polski

Kraków (Polska), 19 stycznia (EFE).- W piątek w Warszawie europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders okazał swoje poparcie dla reform polskiego rządu i wyraził nadzieję, że fundusz ratunkowy dla Polski zostanie wkrótce zablokowany.

Belg rozmawiał z polskim ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem o tym, „co należy zrobić, aby przywrócić w Polsce praworządność i zagwarantować procedurę przewidzianą w art. 7 nawiązującym do uchwały Rady Europejskiej. Unia (UE) ryzykuje, że państwo członkowskie poważnie narusza wartości UE”.

Reinders powiedział, że nowy rząd Donalda Tuska jest „całkowicie zaangażowany w odbudowę praworządności w Polsce”, dlatego poparł możliwość „wkrótce pozytywnej oceny pierwszego wezwania do zapłaty”. Odbudowa Finansowa w Europie w Polsce”.

Bruksela ostrzegła Warszawę, że będzie musiała wprowadzić istotne zmiany w kontrowersyjnej reformie sądownictwa z 2015 r., aby zapewnić sobie 35,4 mld euro finansowania i pomocy przeznaczonej na plan naprawy gospodarczej po pandemii.

Neoliberalny rząd Tuska zapowiedział radykalne zmiany mające na celu gruntowną zmianę reformy sądownictwa, a jednym z pierwszych kroków będzie zwrócenie się do Polski o przyłączenie się do Prokuratury Europejskiej, decyzję, którą Reiders, jak stwierdził dziś, „zaobserwował”.

Podkreślił, że jest to „krok, na który czekaliśmy, gdyż gwarantuje, że budżet UE w Polsce będzie odpowiednio chroniony przed nadużyciami”.

„UE wie, że proces podjęty przez nowy polski rząd nie będzie łatwy” – wyjaśnił europejski komisarz, dodając, że nowa droga obrana przez grupę Tuska została „ciepło przyjęta” w Brukseli.

Reinders zapowiedział, że sytuacja Polski będzie miała w przyszłym tygodniu szczególne znaczenie na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Sprawiedliwości. EFE

mag/cae/ad

(fotografia)

READ  Polska zgadza się z Francją na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych