10 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Elastyczne, wielofunkcyjne przestrzenie, w których możesz uczyć w luksusie |  Szkoły |  Dodatkowe funkcje

Elastyczne, wielofunkcyjne przestrzenie, w których możesz uczyć w luksusie | Szkoły | Dodatkowe funkcje

Środowisko fizyczne, w którym odbywa się nauczanie i uczenie się, odgrywa rolę wykraczającą poza zapewnienie funkcjonalnych przestrzeni. Czynnikiem wpływającym na rozwój i dobrostan uczniów czy sposób ich interakcji jest także struktura ośrodków edukacyjnych.

Santiago Atreu, dyrektor Wydziału Inżynierii Edukacyjnej na Autonomicznym Uniwersytecie w Madrycie (UAM), uważa, że ​​„szkoła nie jest budynkiem ani pojemnikiem na zajęcia, ale częścią materiału edukacyjnego i jeśli tego chcemy” od po prostu zgodność techniczna, musimy przeanalizować, w jaki sposób z niej korzystamy i jak to się zmienia. Wykorzystanie i postrzeganie przez użytkowników. Coś, co stanowi kierunek badań, który w przeszłości nie był za taki uważany, a który w ostatnim czasie przyciąga wiele grup interdyscyplinarnych.

W tym sensie, choć architektura edukacyjna przeszła na przestrzeni czasu wyraźną ewolucję – koncepcja sięga XVII wieku – najważniejsze zmiany zaszły w ostatnim czasie, na co wpływ miały takie czynniki, jak postęp w metodach nauczania i postęp technologiczny, ale także za sprawą rozwój samego społeczeństwa.

W rzeczywistości, jak wyjaśnia architekt Fermin Blanco, członek-założyciel Stowarzyszenia Ludantia: „Dzieła powstałe w przestrzeni publicznej w tych dziesięcioleciach zostały powiązane z tym rozwojem. W ten sposób jadalnia zyskała na wadze jako istotna część centrów , natomiast systemy dostępu spowodowały zmiany w wyglądzie ramp i wind; „Istniało również duże zapotrzebowanie na zadaszone rampy chroniące przed słońcem”.

Zmieniające się potrzeby

Jak wskazuje Blanco, coraz ważniejszym trendem jest poszukiwanie elastycznych, wielofunkcyjnych przestrzeni, które będą w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom uczniów i nauczycieli. Podkreśla to również architekt Gabriel Verde: „Biorąc pod uwagę tradycję jednokierunkowej komunikacji i hierarchii między nauczycielem a uczniem, pojawiają się nowe metodyki pedagogiczne oparte na współpracy, zabawie, odwróconych klasach i edukacji opartej na kompetencjach…” Chociaż sale lekcyjne zostały zaprojektowane zgodnie z tymi metodologiami, obecnie wymaga się od nich więcej, co oznacza lepsze przestrzenie, „takie jak lepsza łączność lub meble odpowiadające tej elastyczności” – wyjaśnia.

READ  Życie do 150 lat może być możliwe: ostatnie badania mogły znaleźć odpowiedź

„Niezbędne jest uwzględnienie humanizowanych strategii projektowania, które zapewnią użytkownikom łączność, empatię i godność” – mówi Patricio Martinez, współzałożyciel PMMT, zapewniając, że „ważne jest projektowanie uwzględniające wszystkie zmysły wpływające na percepcję przestrzenną, wizja i percepcja.” „Słuch, węch, dotyk i termorecepcja.” W praktyce obejmuje to pojęcia takie jak naturalne oświetlenie, wentylacja, kontrola termiczna lub klimatyzacja akustyczna i wpływa na takie aspekty, jak materiały budowlane, „w przypadku których na przykład wykończenia wnętrz, które nie będą Preferowane są emitujące lotne związki.” „.powietrze.”

Jednak ośrodki edukacyjne w Hiszpanii nadal cierpią głównie z powodu „półministerialnego projektu instytucjonalnego, regulowanego przez konsolidację jednostek” – mówi doktor architektury Jesús Anaya, profesor Wyższej Technicznej Szkoły Architektury na Politechnice. Madryt i szef studia Anaya Arquitectos. „Nie ma to nic wspólnego z bardziej innowacyjnymi trendami w Europie Północnej, jak ma to miejsce w przypadku szeroko rozpowszechnionych i odnoszących sukcesy szkółek leśnych”. W naszych granicach stwierdzamy, że najbardziej rozpowszechnione standardy projektowania cierpią z powodu „wymiaryzacji”, próby uogólnienia sal lekcyjnych i przestrzeni do zbiorowego użytku, zaprojektowanych bardziej jako obszary obiegu niż jako obszary socjalizacji i wymiany. „Wiele z tych przestrzeni jest całkowicie pustych” – dodaje Blanco. „Na podwórkach często nie ma gdzie usiąść, żeby zjeść kanapkę i nie ma cienia.”

Jako rozwiązanie Atreyu proponuje „przepisy rządowe standaryzujące wymagania, zalecające standardy i mające na celu personalizację doświadczenia edukacyjnego w oparciu o charakterystykę geograficzną i społeczną otoczenia”. Dekret królewski nr 132/2010, sporządzony pod kierunkiem Ángela Gabilondo, określa minimalne wymagania dla ośrodków edukacyjnych i „udało się, ale wymaga modernizacji”. W tym sensie Przewodnik po nowej architekturze edukacyjnej Zaleca, aby region Xunta de Galicia stanowił „przykład na poziomie międzynarodowym”.

Transformacja cyfrowa w klasie

Wpływ technologii stymuluje nowe techniki uczenia się i doświadczenia, a także pomaga uczniom nauczyć się funkcjonować w cyfrowym świecie. Dlatego „struktura edukacji musi to brać pod uwagę, aby zapewnić aktywność dydaktyczną oraz dobre samopoczucie i zdrowie uczniów” – mówi Maxime Torruella, współzałożyciel PMMT.
Z jednej strony rozważa się takie środki, jak wbudowanie obiektów i urządzeń w meble lub pionowe ściany, aby „uniknąć nadmiernych bodźców i poprawić koncentrację”. Natomiast w zakresie bezpieczeństwa celem jest redukcja pól elektromagnetycznych poprzez „krytyczne standardy konstrukcyjne, ekranowane kable lub przełączniki”. com.bioprzełącznikWażne jest również kontrolowanie wilgotności otoczenia i unikanie stosowania materiałów, które łatwo obciążają, „takich jak tworzywa sztuczne i włókna syntetyczne” – wyjaśnia Torroella.
Chociaż cyfryzacja powinna być w naturalny sposób zintegrowana z projektowaniem, architekt Gabriel Verde twierdzi, że „nie może ona być głównym tematem planowania szkół; Był czas, gdy klasa nie została przekształcona w technologię cyfrową, stała się przestarzała, stąd masowe włączenie tablic lub urządzeń cyfrowych TabletkiZ drugiej strony pojawiły się nowe modele edukacyjne, szczególnie w obszarach zaawansowanych technologii, takich jak Dolina Krzemowa, „gdzie zakłada się, że cyfryzacja jest zerowa” – ostrzega.

READ  niska cena. Projektują genialny symulator do szkolenia zaawansowanych studentów medycyny w zakresie chirurgii minimalnie inwazyjnej