Kraków (Polska), 29 grudnia (EFE) .- Konflikt z Brukselą nadal będzie jednym z podstawowych wyzwań dla rządu w Warszawie, który z pewnością spotka się z nieporozumieniami wewnątrz koalicji i sąsiedniej Białorusi. Kraj zostanie zweryfikowany w 2021 roku.
Być Europejczykiem czy nie być?
Polska musi udowodnić, że można ją uznać za lojalnego i zdeterminowanego partnera w projekcie europejskim. To kraj, który najwięcej skorzysta na brukselskich funduszach strukturalnych, a reszta Unii (75% według sondaży) jest mocno popierana.
Jednak reforma sądownictwa, prawa przeciwko prawom obywatelskim dyskryminujące społeczność LGBT, ograniczenia prawa do aborcji oraz opracowanie ustawy medialnej przeciwko stacji telewizyjnej krytycznej wobec rządu to najtrudniejsze przeszkody, jakie kraj może pokonać. Bruksela oskarża ją o próbę narzucenia „superpaństwa” pod zachodnimi dyktaturami. Wyzwaniem stojącym przed Europą jest wzajemność.
granica białoruska
W apogeum listopadowego kryzysu granicznego, kiedy tysiące migrantów koczowało w dżungli, aby dostać się do Europy, Warszawa postanowiła zmilitaryzować sytuację, której odmówiła nazwania „kryzysem migracyjnym”.
Budowa muru wzdłuż granicy i wyrafinowany elektroniczny system nadzoru może być okazją do zmniejszenia napięć militarnych z nieprzewidywalnymi sąsiadami, takimi jak Białoruś. W przeciwnym razie Warszawa utrwali kosztowny kryzys gospodarczy (w okolicy stacjonuje ponad 15 tys. żołnierzy) i politycznie (ograniczenia w dostępie i mobilności bardzo zaszkodzą miejscowej ludności). Ponadto konieczne jest, aby dziennikarze mogli swobodnie zgłaszać się zza granicy.
Trzymaj sojusz razem
W sierpniu wycofano porozumienie z jedną z mniejszościowych partii tworzących koalicję Rządu Zjednoczonej Prawicy (DU). Chociaż rozłam został złagodzony, gdy wielu jej przedstawicieli wstąpiło do partii rządzącej, pojawiła się głęboka różnica zdań, która wstrząsnęła DU.
Chociaż rządowi udało się zdobyć konkretne poparcie, aby przegłosować głosowanie w parlamencie, jego większość opiera się obecnie na jednym mandacie. Przy tak wielu otwartych niewiadomych (związki z Brukselą, ewolucja epidemii, przegrzana gospodarka) groźba przedterminowych wyborów jest bardzo niepokojąca dla rządu. Jego największym wysiłkiem będzie zapobieżenie takiej sytuacji w 2022 roku.
Europejskie grzywny
Polska podlega dwóm dziennym sankcjom nałożonym przez Europę, z których wszystkie wynoszą półtora miliona euro. Jednym z nich jest funkcjonowanie Komisji Regulacji Sądownictwa, organizacji kontrolującej polskich sędziów, których niezawisłość została zakwestionowana przez Europę; Drugi odnosi się do działania kopalni odkrywkowej Turów w pobliżu granicy z Czechami, a Praga potępiła jej zanieczyszczenie.
Polski rząd wielokrotnie powtarzał, że żadnej z tych kar nie zapłaci, ale pomoc europejska prawdopodobnie zostanie odliczona od Polski. Jeśli Warszawa nie zapłaciła jeszcze za te sankcje i zdołała rozwiązać oba spory, sytuacja stanie się hamulcem dla Europy, która ma wszystkie sprzeczności.
Zmniejsz inflację
Rząd spodziewa się, że inflacja wyniesie 7,7% w listopadzie 2021 r. Był jeszcze wyższy i wynosił 7,8%, najwyższy od 2000 roku. Obniżka VAT na benzynę ani trzy podwyżki stóp procentowych NBP nie mogły. Polityka społeczna rządu oparta na wyższych podwyżkach płac i dopłatach bezpośrednich minimalizuje wpływ ocieplającej się gospodarki.
Słaba waluta polska znajduje się w powolnym, ale nieuniknionym spadku, co powoduje, że import jest droższy i tylko zwiększa ryzyko, że inflacja jeszcze bardziej osłabi dobre wyniki polskiej gospodarki w ostatniej dekadzie. Czy na polski cud wpłynął jego własny sukces?
Czekam na fundusze europejskie
Polska przedłożyła swój budżet na poepidemiczne ożywienie gospodarcze, mając nadzieję, że będzie to „szybka gotówka”. Rząd opracował plan inwestycyjny we wszystkich sektorach, nazywając go „Polskim Porządkiem”, co wzbudziło wiele oczekiwań, ale pieniądze jeszcze nie dotarły z powodu nieporozumień z Brukselą.
Moravic stwierdził już, że „głównym celem” jego rządu w 2022 r. będzie „uzyskanie pieniędzy z programu europejskiego”, w przeciwnym razie będzie mu bardzo trudno utrzymać hojny program dotacji socjalnych, który jest jedną z podstaw. . Jego poparcie wyborcze.. Codzienne opóźnienia w przekazach finansowych osłabiają administrację gospodarczo i politycznie.
Nie kraj dla inwestorów?
PepsiCo ogłosiło w sierpniu, że zainwestuje மில்லியன் 220 milionów w budowę fabryki w Polsce; Google utworzy swoje centrum przechowywania danych w Warszawie w Europie; Microsoft zrobił to samo kilka miesięcy temu i ujawnił swoje plany budowy podobnego centrum, które będzie kosztować 50 850 mln; Fiat Chrysler uruchomi fabrykę samochodów o wartości 165 mln euro… Wszystkie te zagraniczne plany inwestycyjne mogą zostać zagrożone, jeśli Polska nie poprawi swojego wizerunku jako kraju zdolnego do zapewnienia odpowiedniej stabilności politycznej i ochrony sądowej.
Wzrastają relatywnie niskie koszty wynagrodzeń, które czynią Polskę atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych. Inwestycje rządowe w infrastrukturę są równoważone wydatkami publicznymi na dotacje socjalne. Jeśli Polska chce nadal przyciągać duże międzynarodowe firmy, musi poprawić swoją konkurencyjność i zapewnić wiarygodne otoczenie prawne.
Ekspres do Lewandowskiego
Drużyna, która w swoich rankingach zalicza się do najlepszych graczy na świecie, musi odnosić większe sukcesy niż polska drużyna. Na papierze Polska powinna być jedną z najlepszych drużyn w Europie; Na boisku często oszukuje. Tuż po objęciu urzędu zdanie trenera Paulo Sousy – „W Polsce można osiągnąć niesamowite rezultaty” – oraz niesamowita forma „Levy” podniosły oczekiwania polskich kibiców.
Jednak występ Roberta Lewandowskiego w reprezentacji nigdy nie był lepszy i można odnieść wrażenie, że ma w polskiej drużynie potężne narzędzie, które nigdy wcześniej nie było wykorzystywane. „Kiedy inne zespoły tracą kluczowego zawodnika, mają dwóch lub trzech więcej; u nas jest tylko Lewandowski” – przyznał Souza. Poleganie na graczu, który wydaje się dać z siebie wszystko Bayernowi Monachium, jest wieczną obietnicą, że Polska się nie skrystalizuje.
Liga Narodowa pierwszego stopnia
Mimo, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w kraju, polska ekstraklasa jest daleka od porównania z innymi krajami europejskimi. Według średnich rankingów UEFA od 2016 do 2021 r. polski turniej zajmuje 30. miejsce w Europie za ligami białoruską i węgierską. O niskiej konkurencyjności Ekstraklasy świadczy niewątpliwa dominacja Legii de Varsovia, która wygrała pięć z ostatnich sześciu edycji rozgrywek.
Sponsoring milionerów i fanów jest ogromny, ale niektóre wygrane w międzynarodowych rozgrywkach, skandale korupcyjne i brutalne problemy między grupami ultra są przeszkodą w rozpoczęciu meczu, który co roku zaczyna się od gola na sezon. Wśród „dorosłych” Europy.
Mistrzostwa Świata w Siatkówce Kobiet
W dniach 13-19 czerwca 2022 r. Polska będzie współgospodarzem Mistrzostw Świata w Siatkówce Kobiet z Holandią. Polska drużyna będzie starała się pójść w ślady swoich kolegów z drużyny, którzy według punktów Związku Piłki Siatkowej zajmują drugie miejsce na świecie. Ostatnie wydarzenia nie są obiecujące.
Trener Jacek Navroki ustąpił ze stanowiska w październiku 2021 roku, sześć lat później, by podnieść kobiecą reprezentację na 8. miejsce w europejskich rankingach punktami. Koniec ery Nawroków otwiera okres niepewności, ponieważ Narodowa Federacja Piłki Siatkowej przyjmuje zgłoszenia na stanowiska trenerskie za pośrednictwem swojej strony internetowej, a transformacja pokoleniowa reprezentacji jest pochłonięta.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy