2 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet w Matematyce i kto go zainspirował?

Dlaczego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet w Matematyce i kto go zainspirował?

Fragment Szkoły Ateńskiej, gdzie według Rafaela pojawia się Hypatia

Słowo matematyka w swoim pochodzeniu Wrócić do matematyka w Grecji, Co oznacza wyrażenie „studiowanie przedmiotu”? Królewska Akademia Hiszpańska definiuje ją jako naukę dedukcyjną, która bada właściwości bytów abstrakcyjnych, takich jak liczby, kształty geometryczne czy symbole, oraz relacje między nimi.

Ten 12 maja to Dzień Kobiet w Matematyce. Na cześć daty urodzin irańskiego matematyka Maryam Mirzakhani, Była pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą uhonorowaną Medalem Fieldsa. Rozważana jest Nagroda Nobla z matematyki Za pracę nad badaniem obszarów powierzchni Riemanna w 2014 r.

Od czasów starożytnych aż do nie tak dawno temu, Wiedza ta była ograniczona wyłącznie do mężczyzn. Wiele błyskotliwych kobiet w tej dziedzinie nauki zostało przyćmionych lub nie mogło bezpośrednio poświęcić się jej badaniom.

Niewiele było w historii wybitnych kobiet w matematyce, dyscyplinie, która jeszcze do niedawna była domeną wyłącznie mężczyzn.

Mimo to w temacie historycznym Wśród kobiet, które poświęciły swoje życie sportowcom, pojawiło się wiele błyskotliwych umysłów, które walczyły z uprzedzeniami i przeszkodami narzuconymi przez nierówne społeczeństwo.

Trasa rozpoczyna się od Hypatii z AleksandriiUważana jest za pierwszą kobietę specjalizującą się w matematyce i A Uczony tej wiedzy. Specjalizowała się i pisała z geometrii, algebry i astronomii, a we współpracy z ojcem osiągała sukcesy w… Przegląd elementów Euklidesa, arytmetyki Diofantosa i przekrojów stożkowych Apoloniusza.

Jako córka i uczennica astronoma Theona, Hypatia urodziła się w Aleksandrii między 355 a 370 rokiem. Najwyraźniej został zabity z powodów politycznych lub religijnych między 415 a 416 rokiem.

Jeden z najbardziej znanych pomysłów Hypatii z Aleksandrii

Hypatia Zajmował się nie tylko matematyką, ale… Poświęciła się także filozofii, której uczyła i która uczyniła ją naprawdę wybitną osobowością.

W innej epoce, innej i bliższej naszej, w XVIII wieku Oświecenia, było więcej kobiet, które zajmowały się tą specjalnością naukową. Marii AgnieszkiKto odkrył krzywą Agnesi? Emilia du ChateletKto przetłumaczył na język francuski i skomentował dzieła Newtona Zofia GermainUrodził się we Francji w 1776 r., a zmarł w 1831 r. Został matematykiem samoukiem i wniósł wiele wkładu w teorię liczb i elastyczność.

READ  Szczepionka przeciw ospie na wystawie w Royal National Academy of Medicine

To była anegdota ilustrująca wysiłki Germaina, aby dopasować się do społeczeństwa jako matematyk Musiał podszyć się pod mężczyznę (pana Leblanc), aby dostać się do École Polytechnique w Paryżu. Tam wniósł istotny wkład do Ostatniego Twierdzenia Fermata dotyczącego liczb pierwszych, a do geometrii wprowadził koncepcję średniej krzywizny powierzchni.

Ada Lovelace, pierwsza w historii programistka

Ada Lovelace, Urodzona 10 grudnia 1815 roku, była matematyczką i pierwszą w historii kobietą programistką dzięki wkładowi w silnik analityczny zaprojektowany przez Charlesa Babbage’a.

Kolejnym geniuszem matematycznym byli Brytyjczycy Ada Lovelace urodziła się w Londynie w 1815 roku. Była córką zamożnej Annabelli Milbank i poety Lorda Byrona. Ada miała szczęście mieć wspaniałych nauczycieli, takich jak matematyk Augustus de Morgan czy szkocka astronomka Mary Somerville. To właśnie Somerville przedstawił go matematykowi Charlesowi Babbage’owi, z którym nawiązał wielką przyjaźń i owocną współpracę.

Dzięki temu mógł pisać Pierwszy algorytm zaprojektowany dla maszyny, którą zaprojektował matematyk, ale której nigdy nie zbudował. Naukowiec był w stanie szczegółowo opisać, w jaki sposób karty dziurkowane mogą budować cyfrową sekwencję w maszynie. Kod ten jest pierwszym algorytmem zaprojektowanym do wykonania przez maszynę. I tak została Adą Lovelace Pierwsza w historii programistka

Sofia Kovalevskaya była rosyjską matematyczką

Matematyczka Sofia Kovalevskaya Urodziła się w Rosji 15 stycznia 1850 r Ważny wkład dotyczący równań różniczkowych i mechaniki. Wśród jego pism wyróżniają się: „O teorii równań różniczkowych”, opublikowany w czasopiśmie Journal de Creel, oraz tekst: „O obrocie ciała sztywnego wokół punktu stałego”.

Jeśli mówimy o wyznaniach, nie możemy nie wspomnieć o wyznaniu Alberta Einsteina, uznawanego być może za najbystrzejszy umysł nowoczesności, który opisał matematykę Emmy Noether (1882-1935) jako „geniusz matematyczny”. Rzeczywiście, w XX w. Mary CartwrightTa, która sformułowała teorię Cartwrighta, była pierwszą prezes Londyńskiego Towarzystwa Matematycznego.

READ  Baltimore: Statek, który zderzył się z mostem, przewoził niebezpieczny ładunek chemiczny

W środku zimnej wojny i wyścigu kosmicznego między Amerykanami i Rosjanami Katarzyna JohnsonUrodził się 26 sierpnia 1918 r. i zmarł 24 lutego 2020 r., a w latach 60. był genialnym matematykiem i fizykiem.

Obliczyła trajektorię rakiet w programach kosmicznych Mercury. Osiągnąłem ich liczbę Który Johna Glenna Został pierwszym Amerykaninem Orbituj wokół Ziemi. Odegrał także główną rolę w Misja Apolla 11, co oznacza pierwsze lądowanie na Księżycu.

Irańska Maryam Mirzakhani była pierwszą kobietą, która otrzymała Medal Fieldsa, jedną z najbardziej prestiżowych nagród matematycznych. (AFP)

amerykański Julia Bowman RobinsonNajbardziej znana jest ze swojej pracy nad równaniami diofantyny i rozstrzygalnością oraz była pionierską prezeską Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego. I jego obywatel Karen Uhlenbeck Stało się w 2019 roku Pierwsza kobieta W zwycięstwie Nagroda Abela w dziedzinie matematykiprestiżową nagrodę równoważną Nagrodzie Nobla w innych dyscyplinach, za „fundamentalny wpływ jego prac w dziedzinie analizy, inżynierii i fizyki matematycznej”, jak podkreśliła Norweska Akademia Nauk i Literatury.

Agnes Meyer Driscoll, Znana również jako Madame Był wybitnym amerykańskim kryptoanalitykiem, który odegrał ważną rolę podczas II wojny światowej. Urodził się 24 lipca 1889 r., zmarł 16 września 1971 r. Książka analizuje jego rolę w wojnie. Code Girls: nieopowiedziana historia amerykańskich kobiet łamiących szyfry podczas II wojny światowej Napisane przez Lisę Mundy.

W ostatnich latach w Hiszpanii Izabela FernandezJego badania skupiały się na powierzchniach o stałej średniej krzywiźnie. W 2010 roku jako pierwsza Hiszpanka została zaproszona jako prelegentka na Międzynarodowym Kongresie Matematyków.

Alicia Dickstein laureatką nagrody L’Oréal UNESCO Women in Science Prize w Ameryce Łacińskiej i Karaibach w 2021 r.

w Argentynai pojawił się w matematyce Regina Boracic, Graciela Cecileniski, Claudia Sagastizabal, Rebecca Gober, Cora Ratto, Cora Sadowski, Patricia Sadowski i Alicia Dickenstein, Wśród wielu innych.

To ostatni ekspert Coniceta i Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Buenos Aireszdobył prestiżowy L’Oréal – Międzynarodowa Nagroda UNESCO dla Kobiet w Nauce -edycja 2021- w kategorii Zwycięzcy. Dickenstein poświęcił się geometrii algebraicznej i w 2015 roku otrzymał Nagrodę Światowej Akademii Nauk w dziedzinie matematyki.

READ  Medycyna Ultrafioletowa zorganizowała IV Konferencję Radiologiczną - Universe - Ultraviolet News System

uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych (Uniwersytet w Buenos Aires, Argentyna) i jest starszym pracownikiem naukowym w CONICET W trakcie swojej kariery naukowej jego badania zostały docenione niezliczonymi nagrodami i wyróżnieniami, Wśród nich jego pozycja wyróżnia się Wiceprezydent Międzynarodowej Unii Matematycznej (IMU) Do 2018 roku była to organizacja zdominowana przez mężczyzn.