Věra Jourová ostrzegła w środę, że Komisja Europejska „bardzo uważnie” śledzi kryzys polityczny w Polsce i „musi działać”, jeśli sytuacja się pogorszy i doprowadzi do naruszenia prawa socjalnego.
„Oczywiście, że monitorujemy” – Jourova, wiceprzewodnicząca komisji odpowiedzialnej za wartości przejrzystości, powiedziała Euronews w wywiadzie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (Szwajcaria). „Każdego dnia coś się dzieje”.
Polska od tygodni jest pogrążona w napiętej walce między premierem Donaldem Tuskiem, który został ponownie wybrany w zeszłym miesiącu. Aby przywrócić rządy prawa w kraju, a prezydent Andrzej Duda jest politycznie powiązany z poprzednią partią rządzącą, skrajnie prawicowym Prawem i Sprawiedliwością (PiS).
W ciągu ośmiu lat rządów PiS Warszawa stanęła w obliczu praw podstawowych, niezależności sądów, wolności prasy i Brukseli. Ingerencja w wyboryTematy poruszane w portfolio Jourovej.
Wieloletni impas doprowadził do kilku procesów sądowych, wielomilionowych kar finansowych i zablokowania funduszy na naprawę Covid-19. Tusk zdeklarowanym Europejczykiem Obiecał Odbudowa więzi z Brukselą i przywrócenie Polsce centralnego centrum politycznego.
Jednak pierwsze kroki jego rządu w kierunku osiągnięcia tego celu spotkały się z krytyką zarówno w kraju, jak i poza nim. Zaraz po objęciu urzędu zarządził gabinet Tuska rozwiązanie stosunku pracy Bezpośrednio od dyrektorów państwowej agencji telewizyjnej, radiowej i informacyjnej argumentowali, że są lojalni wobec PiS i zamienili nadawców publicznych w machiny propagandowe. Nagłe zmiany wywołały ostrą reakcję konserwatystów i zaostrzyły konflikt Tuska z Dudą.
„To są działania całkowicie nielegalne” – stwierdził Duda. „To anarchia”. Prezydent kontratakował, zawetując nową ustawę, która przeznaczyła na media publiczne 3 miliardy złotych (około 700 milionów euro), zmuszając Ministerstwo Kultury do likwidacji mediów w ramach restrukturyzacji.
Zapytana o obecną sytuację Věra Jourová przypomniała, że Komisja Europejska „zawsze jest zaniepokojona, gdy widzi zmiany w mediach publicznych” i może podjąć kroki prawne, jeśli dowie się o możliwych naruszeniach prawa UE.
„Przyglądamy się. Bardzo uważnie oceniamy, co dzieje się w Polsce w sektorze medialnym” – powiedziała Zorova Euronews w Davos, zaznaczając, że omawiała tę kwestię z prezydentem Dudą na spotkaniu na Forum Ekonomicznym. „Jeśli istnieje konflikt z istniejącym prawem UE, musimy działać” – wspomina.
Podkreślił wiceprezes Ustawa o wolności mediów Komunikat zawierający postanowienia mające na celu ochronę dziennikarzy i mediów przed ingerencją polityczną nie ma jeszcze zastosowania, gdyż wymaga jeszcze ratyfikacji przez Parlament Europejski i państwa członkowskie. „To właśnie próbowałem dziś wytłumaczyć prezydentowi Dudzie: bez prawa nie możemy działać w ramach swoich uprawnień” – dodał.
Jednak nie tylko sektor mediów trafia na pierwsze strony gazet.
Ostatnio doszło do starć Tuska i Dudy po tym, jak dwóch polityków PiS oskarżonych o nadużycie władzy schroniło się w pałacu prezydenckim, aby uniknąć odbycia kary. Spowodowało to bezprecedensową interwencję policji, która weszła do pałacu w celu dokonania aresztowań.
Wątpliwość dała Jego Popiera zarówno byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, jak i jego byłego zastępcę Macieja Vasica i obiecał im ułaskawienie.
Osobno Duda Tuskin ostro skrytykował rząd po tym, jak minister sprawiedliwości poinformował, że główny prokurator kraju Dariusz Barski został zwolniony ze stanowiska. Ponieważ decyzja została podjęta bez oczekiwania na jego oficjalną opinię, Prezydent ją zaskarżył. Minister sprawiedliwości odpowiedział jednak, że Barsky został mianowany nielegalnie przez poprzedni rząd BIS.
Gdy napięcie rośnie, Duda i Dusk Spotkali Poniedziałkowa konfrontacja, ale żaden z zawodników nie wyraził wyraźnego zamiaru ustąpienia. Duda powiedział, że zwróciła się do Tuska, aby „proszę zaprzestać prób łamania prawa”, a premier „będzie kontynuowała prace na rzecz przywrócenia prawa i porządku, czy się to komuś podoba, czy nie”.
W rozmowie z Euronews Djurova wyraziła współczucie dla Tuska i podkreśliła potrzebę cofnięcia najbardziej niebezpiecznych zmian wprowadzonych przez poprzedni rząd BiS, w tym niezwykle kontrowersyjną reformę sądownictwa. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Orzekł, że podważa prawo dostępu do niezależnego i bezstronnego sądownictwa.
„Donald Tusk i jego rząd doszli do sytuacji, w której wiele rzeczy wymaga naprawienia w polskim systemie sądowniczym” – stwierdziła Jórowa.
„Czy Komisja mogłaby zawsze prowadzić dialog z polskim rządem i zatrzymać reformę ograniczającą niezależność sędziów?”
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy