W najbardziej aktualnych utworach zawsze świeci słońce, gdy piosenkarz jest szczęśliwy, a pada deszcz lub jest zimno, gdy spaceruje pustymi, ciemnymi ulicami, przeciągając swój smutek.
W naszym społeczeństwie istnieje wiele przykładów tego, jak pogoda jest intuicyjnie związana z naszymi uczuciami. Ale warto zapytać, czy te aksjomaty są prawdziwe? Czy poza oczywistymi czynnikami klimat lub środowisko wpływają na nas w inny, bardziej subtelny sposób?
To samo zadała sobie fizyk i meteorolog Mar Gómez, kiedy przeprowadziła się na południowy zachód od Madrytu i zdała sobie sprawę, jak jej ciało reaguje na suchą pogodę i porywiste wiatry w regionie. Kierując się swoją naukową ciekawością, postanowiła zbadać nieco więcej na ten temat i tak wpadła na pomysł „alergii na meteoryty”, temat, o którym nie mówi się wiele, ale ma ogromny wpływ na to, co się dzieje dla nas i co czujemy. A może w przyszłości dostanę więcej.
Jest bardzo prawdopodobne, że Mar Gomez wyda ci się znajoma. Ona jest lekarzem doskonała Ukończył nauki fizyczne na Uniwersytecie Complutense w Madrycie ze specjalizacją w fizyce atmosfery. Karierę zawodową rozpoczęła w dziale meteorologicznym Telecinco, a później jako prezenterka pogody w Telemadrid. Obecnie pracuje jako szef obszaru meteorologicznego eltiempo.es i współpracował z kilkoma mediami pisanymi i stacjami radiowymi. „Meteoroczuły” to jego druga książka, w 2021 roku opublikował „Jak krople deszczu wyglądają jak bułki do hamburgerów”. Skontaktowaliśmy się z nią, aby dowiedzieć się więcej o alergii na meteoryty.
Pierwsze pytanie jest oczywiste, jaka jest alergia na meteoryty?
Osoba wrażliwa meteorologicznie to osoba, która doświadcza pewnych objawów w swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym, gdy występują zmiany zmiennych meteorologicznych, takich jak wilgotność, temperatura, ciśnienie atmosferyczne lub wiatr.
Komfort klimatyczny, czyli stan atmosfery, w którym większość ludzi ma neutralne odczucie w swoim ciele w stosunku do środowiska atmosferycznego, reaguje na temperatury typowo między 20 a 25 stopni Celsjusza, wilgotność względna między 40 a 70%, niewiele. Wiatr, jonizacja ujemna, brak zanieczyszczeń i normalne ciśnienie atmosferyczne. Kiedy te wartości ulegają zmianie, pojawia się tzw. stres meteorologiczny i osoby z wrażliwością meteorologiczną mogą zacząć zauważać pewne zmiany w swoim stanie zdrowia, zwłaszcza jeśli różnice te są bardzo drastyczne.
Na ile osób masz wpływ?
Obecnie szacuje się, że liczba osób wrażliwych na pogodę stale rośnie. W Europie opublikowano dane statystyczne, z których wynika, że w Niemczech 54,5% populacji jest wrażliwych na zmiany pogody, aw Polsce wartość ta waha się między 50 a 70%. W Kanadzie odpowiednia stawka to 61%.
Krótko mówiąc, szacuje się, że od 30 do 60% populacji cierpi na wzdęcia, cechę, która szczególnie dotyka kobiety (zwłaszcza w okresie menstruacji i menopauzy) oraz osoby starsze.
Czy na wszystkie rodzaje wrażliwości pogodowej wpływają te same zjawiska w ten sam sposób?
NIE. Osoba może być nieco wrażliwa na meteorologię lub wrażliwa tylko na jedną lub określoną zmienną meteorologiczną.
Jakie są najczęstsze wypadki pogodowe dotyczące zdrowia?
Wiemy, że stres może wpływać na odczuwanie objawów w chorobach reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Ekstremalne upały mogą powodować zmęczenie, udar słoneczny, problemy z sercem i wahania nastroju: drażliwość, a nawet agresję u osób na nie narażonych. Ciepło wpływa na nasz sen, a to wpływa na nastroje ludzi. Ponadto podczas upałów osoby z problemami psychicznymi mogą mieć trudności z regulacją temperatury, ponieważ ekstremalne ciepło może wchodzić w interakcje z lekami i wpływać na ich zdolność do regulowania temperatury ciała. Zimno powoduje również problemy zdrowotne, takie jak hipotermia i odmrożenia.
Zanieczyszczenia prowadzą do problemów z oddychaniem, a także mogą powodować problemy z koncentracją, pamięcią, a nawet rozproszeniem uwagi.
W miesiącach jesiennych i zimowych pojawia się sezonowe zaburzenie afektywne, termin używany w odniesieniu do depresji, na którą wpływają pory roku, zwłaszcza zima, co objawia się między innymi niskim nastrojem, niską energią, zmienną sennością lub drażliwością.
Ale jeśli istnieje czynnik atmosferyczny, który wydaje się być szczególnie istotny dla naszego zdrowia psychicznego, jest to jonizacja atmosfery, a konkretnie wiatr przenoszący dodatnio naładowane zjonizowane masy powietrza. Niektóre rodzaje wiatru są znane jako porywy osłabiony lub efekt osłabionyktóry bierze swoją nazwę od niemieckiego terminu FRównieżPragnąć, używany na północy Alp do oznaczenia rodzaju wiatru, może zaostrzyć depresję, zwiększyć agresję i zwiększyć liczbę samobójstw. Ponadto mogą powodować bóle głowy, podnosić poziom serotoniny lub powodować pobudzenie lub drażliwość. Zjawisko to jest tak istotne, że w niektórych krajach arabskich osoby winne pewnych zbrodni agresji i przemocy w obecności wiatru zwanego wiatrem były traktowane łagodnie. dwa szepty Również pięćdziesiątimię oznaczające pięćdziesiąt, odnoszące się do szacowanej liczby dni, w których przebywa w tych obszarach.
Ale nie wszystko jest negatywne, witamina D, którą otrzymujemy ze słońca, ma pozytywny wpływ na nasze ciała i umysły. Ta witamina pomaga organizmowi wchłaniać wapń, który jest niezbędny do wzrostu i utrzymania zdrowych kości. Ale poza tym powszechnie uważa się, że światło słoneczne wprawia nas w lepszy nastrój, a istnieją dowody na regulacyjną rolę tej witaminy w enzymie, który przekształca aminokwas tryptofan w serotoninę. Ten neuroprzekaźnik jest związany między innymi z regulacją nastroju, zachowań społecznych, pamięci i apetytu.
Tego lata było bardzo gorąco. Jak to wpływa na nasze zdrowie?
Ekstremalne ciepło nie tylko wpływa na nas fizycznie, ale także na funkcjonowanie i zachowanie mózgu, dlatego osoby z problemami psychicznymi są na nie szczególnie podatne. Niektóre konsekwencje zdrowotne nadmiaru ciepła, takie jak zaburzenia snu i poziom serotoniny, mogą odgrywać rolę w inicjowaniu pogorszenia zdrowia psychicznego. Niski poziom serotoniny jest związany z depresją, lękiem, impulsywnością, agresją i gwałtownymi incydentami.
Rosnące temperatury mogą prowadzić do większej przemocy, w tym samobójstw i zabójstw. Wraz ze wzrostem temperatur stres związany z codziennym życiem w domu, mediach społecznościowych i miejscu pracy prawdopodobnie się nasili, szczególnie w przypadku osób z ostrymi lub przewlekłymi problemami ze zdrowiem psychicznym.
Mówisz też w książce o wpływie słońca i księżyca na nas. Jak to wygląda?
Nie ma naprawdę udowodnionych naukowych dowodów na to, że wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W książce zaprzeczam niektórym mitom, takim jak związek między menstruacją a księżycem, szaleństwem a księżycem. W tym drugim przypadku wyjaśnieniem tej legendy jest to, że w starożytności nie było sztucznego światła, a noce pełni księżyca były wykorzystywane do spotkań towarzyskich, co otwierało możliwość większego konfliktu społecznego i większego stosunku do nocy pełni księżyca. I wykroczenia, wykroczenia lub kłótnie.
Jak więc zmiany klimatyczne wpłyną na nasze zdrowie?
Żyjemy w świecie, który szybko się nagrzewa i musimy się do niego dostosować. Zmiana klimatu wpływa na zdrowie psychiczne poprzez lęk środowiskowy i solastalgię, które są formami egzystencjalnego cierpienia i stresu spowodowanego zmieniającym się środowiskiem.
Ponadto wykazano, że zmiana klimatu odgrywa główną rolę w powstawaniu i rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych, które są chorobami lub infekcjami powodowanymi przez wirusy, bakterie, pasożyty, grzyby lub priony i mogą być przenoszone między ludźmi a zwierzętami. Niszczenie siedlisk niektórych gatunków może nasilić interakcje zwierząt z ludźmi i prowadzić do potencjalnych chorób w przyszłości.
Zmiana klimatu, wraz ze wzrostem temperatur i zmianami opadów, może zmienić siedliska niektórych komarów, przenoszących choroby, takie jak denga, malaria, gorączka Zachodniego Nilu, wirus Zika lub chikungunya. Możliwe jest, że choroby te pojawią się na obszarach, na których wcześniej ich nie było, i znikną z obszarów, na których zostały dotknięte.
Ze zmianami klimatycznymi wiąże się jeszcze jedno niebezpieczeństwo: topnienie wiecznej zmarzliny w wyniku wzrostu temperatur. W tej warstwie zamarzniętego lądu w Arktyce znaleziono wymarłe zwierzęta i wirusy, a także potencjalne zagrożenia. W 2016 roku, podczas silnej fali upałów w północno-zachodniej Syberii, odkryto renifery zarażone wąglikiem, który był martwy od ponad siedemdziesięciu lat, zabijając 12-letniego chłopca i hospitalizując dziesiątki.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?