9 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy jest coś gorszego od Otisa?  Naukowcy proponują nowy huragan kategorii 6 – El Financiero

Czy jest coś gorszego od Otisa? Naukowcy proponują nowy huragan kategorii 6 – El Financiero

Grupa naukowców specjalizujących się w klimacie i zmianach klimatycznych zaproponowała nową kategorię klasyfikacji Huragany (6) W obliczu coraz dotkliwszych i wyniszczających zjawisk atmosferycznych oraz po to, aby nie lekceważyć zagrożeń.

Obecna skala klasyfikacji huraganów (tzw. skala Saffira/Simpsona) obejmuje pięć kategorii: od 1, która przy wietrze o sile 100 zwykle powoduje niewielkie szkody; Do 82 węzłów (150 kilometrów na godzinę), a do 5, co przy prędkości wiatru dochodzącej do 135 węzłów (250 kilometrów na godzinę) może spowodować katastrofalne zniszczenia.

Naukowcy Michael Weiner z Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Laboratory) i James Kossin z First Street Foundation zastanawiali się, czy kategoria 5 wystarczy, aby wyjaśnić rzeczywiste niebezpieczeństwo powodowane przez bardziej niszczycielskie huragany w pogarszającym się klimacie. Hotter zaproponowali wprowadzenie tej nowej kategorii w artykule opublikowanym w czasopiśmie PNAS.

Naukowcy proponują otwarcie nowej kategorii dla huraganów i burz, podczas których spodziewane są silniejsze wiatry. 300 kilometrów na godzinę.

Globalne ocieplenie „zagraża” temperaturą oceanów

Naukowcy podkreślili, że antropogeniczne globalne ocieplenie znacznie zwiększyło temperaturę powierzchni oceanów i powietrza w troposferze na obszarach, gdzie powstają i rozprzestrzeniają się huragany, cyklony tropikalne i huragany, dostarczając dodatkowej energii cieplnej, która intensyfikuje burze.

Kiedy analizowali historyczne dane dotyczące huraganów z lat 1980 i 2021Znaleziono aż pięć burz, które można zaliczyć do „kategorii 6” i zweryfikowano, że wszystkie miały miejsce w ciągu ostatnich dziewięciu lat.


Huragany, burze tropikalne i tornada to w zasadzie to samo zjawisko pogodowe. Różnica między nimi z nazwy jest czysto geograficzna: burze występujące na północnym Atlantyku i północno-wschodnim Pacyfiku nazywane są huraganami i są zjawiskiem Północno-zachodni Pacyfik Nazywa się je huraganami, a te, które występują na południowym Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, nazywane są cyklonami tropikalnymi.

Oprócz analizy danych historycznych naukowcy przeprowadzili symulacje, aby zbadać, w jaki sposób ocieplający się klimat może wpłynąć na intensyfikację huraganów.

READ  Wideo: Mężczyzna popycha kobietę na torach metra w Belgii, a maszynista może zahamować na czas

Ich modele wykazały, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do poziomu przedindustrialnego, ryzyko wystąpienia burz wzrośnie. Kategoria 6 wzrośnie aż o 50 proc W pobliżu Filipin podwoi się w Zatoce Meksykańskiej, a największe niebezpieczeństwo tych silnych i niszczycielskich burz wystąpi w Azji Południowo-Wschodniej, na Filipinach i w Zatoce Meksykańskiej.

„Nawet przy stosunkowo niskich celach dotyczących globalnego ocieplenia określonych w porozumieniu paryskim, które mają na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do godziwego poziomu 1,5 stopnia powyżej temperatury przedindustrialnej „Pod koniec tego stulecia w tych symulacjach znaczny jest wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia burz kategorii 6” – stwierdził Weiner w komunikacie prasowym wydanym przez ośrodki badawcze.

Naukowcy uważają, że dodanie do tej skali szóstej kategorii nie rozwiąże problemu, ale może skutecznie zwiększyć świadomość na temat zagrożeń związanych ze zwiększeniem ryzyka zarażenia się tą chorobą. Główne huragany spowodowane globalnym ociepleniem.