8 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Conagua informuje o skutkach zmian klimatycznych

Conagua informuje o skutkach zmian klimatycznych

MEKSYK (kwiecień). – „Globalne ocieplenie planety postępuje pełną parą, bijąc rekordy emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i będzie kontynuować niepowstrzymany trend ludzki, który podtrzymuje intensywne wykorzystanie paliw kopalnych” – ostrzegali badacze UNAM w kwietniu ubiegłego roku. Mimo to Krajowa Komisja ds. Wody (Conagua) ogłosiła, że ​​nie ma informacji na temat wpływu zmian klimatycznych na wzrost gospodarczy w Meksyku, zwłaszcza w sektorach rolnictwa, hodowli zwierząt i rybołówstwa.

Odpowiedź Conagui została udzielona po tym, jak w drodze wniosku o przejrzystość osoba zwróciła się o dostarczenie informacji w tych obszarach. W przypadku braku pozytywnej odpowiedzi złożono odwołanie do INAI, twierdząc, że nie dowodzi ani nie uzasadnia braku informacji oraz nie odwołuje się do dwóch opublikowanych przez nią badań na ten temat. Zainteresowań.

Sprawdzono, że Generalna Dyrekcja Techniczna, obszar, z którym początkowo się konsultowano i która stwierdziła, że ​​nie ma uprawnień do zapoznania się z informacjami, jest faktycznie kompetentna, ponieważ do jej zadań należy promowanie i opracowywanie badań, projektów i prac w zakresie infrastruktury hydraulicznej w celu ocenić ryzyko, negatywne skutki i podatność na zmiany klimatyczne.

Komisarz Norma Julieta del Río Venegas przeanalizowała sprawę i zdecydowała, że ​​Conagua nie przeprowadziła kompleksowego przeszukania, ponieważ nie skonsultowała się ze wszystkimi właściwymi regionami w celu uzyskania informacji, w związku z czym musi teraz przeszukać i dostarczyć informacje.

Sprawa uwydatnia braki danych obecnej administracji i będzie ważnym tematem do rozważenia przez kolejną prezydent, wystarczy bowiem pamiętać, że współpracowała ona przy przygotowywaniu raportów Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Zrównoważonego Rozwoju. Climate Change, szczegółowe dokumenty ONZ, które ostrzegały świat przed niebezpieczeństwami wynikającymi ze spalania paliw kopalnych i w tym przypadku spotkały się z krytyką ze strony ekologów za wspieranie budowy Pociągu Majów.

Najbardziej palący problem

Specjaliści z Instytutu Nauk o Atmosferze i Zmian Klimatu (ICAyCC) UNAM przeprowadzili konferencję zatytułowaną „Stan globalnego klimatu, a w Meksyku marzec bije rekord” przed dniem wyborów, w których zwyciężyła Claudia Sheinbaum. Tam zgodzili się, że „choć temat jest już obecny w niektórych wystąpieniach, to nie trafił jeszcze do kompetentnych agend polityki publicznej, aby można go było uwzględnić np. wśród propozycji kandydatów i kandydatów na prezydenta republiki”.

„Globalne ocieplenie Ziemi to najpilniejszy problem, jaki ludzkość musi rozwiązać, jeśli chodzi o przetrwanie; brakuje związku między polityką a nauką” – ostrzegł Carlos J. Garcia, kierownik Wydziału Nauk o Atmosferze w ICAyCC.

Graciela Benimeles de Raja, badaczka w Grupie ds. Interakcji Mikro i Pośrednich w tej samej agencji, wyjaśniła, że ​​emisja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2) i metan (CH4), utrzymuje się, a ich stężenie w atmosferze stale rośnie.

READ  Studenci medycyny wspierają projekt Carmen Lilia Cantorosas

W przypadku naszego kraju odnotowano, że roczna temperatura powietrza do końca 2021 roku wzrosła o 1,69 stopnia Celsjusza w porównaniu z początkiem XX wieku. W Meksyku „tempo wzrostu średniej rocznej temperatury jest niejednorodne, z wyższymi wartościami na północy i południowym wschodzie” w porównaniu ze wskaźnikami globalnymi, powiedział Benemelis de Raja.

Chociaż wzrost temperatury nie jest równomierny przez cały rok, jest największy jesienią i wiosną, a mniejszy zimą i latem. Odnosząc się do opadów zaobserwowanych w naszym kraju badacz wskazał, że od początku XX wieku średnioroczne opady na terenie całego kraju rosną w tempie 3,1 mm/miesiąc na każde stulecie.

„Zmiana opadów w kraju jest bardzo niejednorodna. W regionach północnych spadła, a w centrum i na południu wzrosła” – skomentował.

Benjamin Martinez Lopez, badacz z Grupy ds. Zmian Klimatu i Promieniowania Słonecznego ICAyCC, spodziewa się, że do 2100 r. miasto Meksyk straci około 25% mniej opadów.

Podkreślił, że nie zaobserwowano jeszcze warunków zjawiska El Niño, które ma tendencję do ochładzania się. Przejścia od El Niño do fazy neutralnej oczekuje się w okresie od kwietnia do czerwca, natomiast możliwość dalszej fazy w stronę warunków La Niña wzrasta w miesiącach od czerwca do sierpnia.

Wypełnianie tamy

Po fali upałów odnotowanej w kraju w ostatnich tygodniach, zaledwie 16 lipca, Setlali Elizabeth Peraza Camacho, dyrektor generalna Organizacji Basenu Aguas del Valle de Mexico (OCAVM), wskazała, że ​​rejestrowane deszcze rozpoczęły się 20 czerwca. Rozpoczęto przywracanie poziomu napełnienia trzech zapór magazynowych systemu Cotzamala.

Podczas swojego udziału w posiedzeniu Komisji Technicznej ds. Eksploatacji Robót Hydraulicznych zwrócił uwagę, że dobra gospodarka wodna i początek pory deszczowej pozytywnie wpłynęły na trzy tamy systemu (El Bosque, Valle de Bravo i Villa Victoria). . ), która dostarcza 25% zużycia w Dolinie Meksyku, gdyż na dzień wczorajszy, 15 lipca, osiągnęła średni poziom 29,1% swojego poziomu napełnienia, co przekracza ogłaszane na początku tego miesiąca 26,9%.

READ  Sektor produkcji zwierzęcej jednoczy swoje pieczęcie dobrostanu w zobowiązaniu B+ do dobrostanu zwierząt

W szczególności poziom napełnienia tamy Bosque wzrósł z 30,9% odnotowanych 1 lipca do 36,2%; Udział Valle de Bravo wzrósł z 27% do 28,5%, a Villa Victoria z 22,4% do 22,9%.

Ponowne zalesianie

praktyczny Udokumentowała, że ​​setki kobiet ponownie zalesiało działki sosnami, na których wcześniej uprawiano mak w górach Sierra de Guerrero. Dzień ponownego zalesiania kobiet w Ticuani Sierra odbył się za 10 dni w gminach Aguchitlán del Progreso, San Miguel Totolapan, Coyuca de Catalan, Tecpan i Atoyac de Alvarez.

W ubiegły weekend posadzono około 5000 sosen na 30 hektarach obszarów Fresnos, El Balcón, Cuatro Cruces, El Moreno, Coronelas, La Trinidad, Cordon Grande, Bajos del Balsamar, San Antonio de las Texas i Terras Ejidos.

Program jest inicjatywą Latynoamerykańskiego Sojuszu Ludów i Lasów, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, ochrona fauny i odnawianie warstw wodonośnych.

Zdjęcia: Luis Daniel Nava

Największa fala upałów

Według danych opublikowanych w miesięcznym biuletynie unijnej służby Copernicus Climate Change Service (C3S) czerwiec był najcieplejszym miesiącem w historii, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano najwyższe średnie temperatury od czasów przedindustrialnych.

Średnia temperatura powierzchni w czerwcu 2024 r. wyniosła 16,66°C, o 1,50°C powyżej średniej przedindustrialnej (1850–1900); 0,67°C powyżej średniej z lat 1991-2020 i 0,14°C powyżej poprzedniego maksimum ustalonego na ten miesiąc, które odnotowano w 2023 roku.

Zdaniem społeczności naukowej wzrost temperatury o ponad 1,5 stopnia Celsjusza może wywołać skutki zmiany klimatu i poważne, ekstremalne warunki pogodowe. Na mocy Porozumienia paryskiego kraje sygnatariusze zgodziły się utrzymać długoterminową średnią globalną temperaturę powierzchni poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z poziomem przedindustrialnym i dążyć do ograniczenia tej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza do końca tego stulecia.

Europejska Agencja kilka dni temu podała, że ​​są to temperatury niezwykłe, jednak w latach 2015-2016 miała miejsce podobna seria miesięcznych rekordów temperatury globalnej.

READ  Jak trzymasz telefon komórkowy? Test osobowości ujawni twoją prawdziwą osobowość | Zastosowania

W Brazylii, Meksyku oraz części Kanady i Stanów Zjednoczonych temperatury były powyżej średniej, podobnie jak temperatura powietrza nad oceanem, która „w wielu regionach utrzymywała się na niezwykle wysokim poziomie” – zauważył Kopernik.

Z drugiej strony, zdaniem ekspertów temperatury we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku były poniżej średniej, co wskazuje na rozwój zjawiska La Niña. W szczególności czerwiec tego roku był najbardziej mokry w północnej, południowej i środkowej Ameryce Północnej. Od czerwca do lipca w tym rejonie miały miejsce trzy ważne zjawiska pogodowe: „Alberto”, „Cris” i „Beryl”.

„Beryl” zmienił się z burzy tropikalnej w huragan w zaledwie 42 godziny i był pierwszym w sezonie, a w ciągu kilku dni stał się już huraganem 4. kategorii i spustoszył Antyle, zanim dotarł do meksykańskich Karaibów, gdzie uległ zniszczeniu, a potem ponownie zostali zdegradowani. W drodze do Teksasu zostali ponownie zdegradowani.