(CNN) – Tydzień po objęciu prezydentury nowy prezydent Peru, Dina Polwart Walczy o powstrzymanie potężnych protestów, które wybuchły po obaleniu byłego prezydenta Pedro Castillo. Jest szóstym władcą kraju w ciągu niespełna pięciu lat.
Boulwart ogłosił we wtorek, że rząd powoła komitet zarządzania kryzysowego, podczas gdy w całym kraju trwają protesty domagające się zmian politycznych. Prezydencja ogłosiła we wtorek na Twitterze, że komitetowi będzie przewodniczyć Pedro Angulo, premier Peru, a w jego skład wejdą inni przedstawiciele, m.in. szefowie ministerstw obrony, transportu, spraw wewnętrznych i komunikacji.
Castillo zaprzeczył oskarżeniom o spisek i bunt, po tym jak został zwolniony i aresztowany w zeszłym tygodniu.
Były prezydent został zatrzymany w zeszłym tygodniu. Siedmiodniowy nakaz aresztowania miał wygasnąć o godzinie 13:42 czasu lokalnego w środę. W odręcznej wiadomości opublikowanej na Twitterze Castillo poprosił swoich zwolenników o spotkanie w areszcie w Limie, w którym przebywa w tym czasie.
Jednak podczas środowej wirtualnej rozprawy sądowej sędzia Juan Carlos Chicli powiedział, że rozprawa w celu ustalenia, czy przedłużyć areszt Castillo, została odroczona do czwartku rano. Chikli powiedział, że Castillo pozostanie w areszcie do tego czasu.
Rozprzestrzenianie się armii na ulicach
Zwolennicy Castillo demonstrowali od czasu jego aresztowania i zwolnienia w zeszłym tygodniu. We wtorek wieczorem protesty zamknęły krajowe autostrady w co najmniej 14 dystryktach w całym kraju, podała w oświadczeniu peruwiańska policja narodowa.
Wojsko Peru zostało rozmieszczone w celu ochrony przestrzeni publicznych w całym kraju podczas protestów, zgodnie z oświadczeniem ministra obrony Luisa Alberto Otaroli późnym wtorkiem.
„Natychmiastowa ochrona przez siły zbrojne strategicznych punktów dziedzictwa narodowego, lotnisk, elektrowni wodnych i całej tej infrastruktury, która ze względu na swoją wartość strategiczną służy zapewnieniu życia i środków do życia wszystkim Peruwiańczykom” – wyjaśnił. Otárola w oświadczeniu wydanym przez peruwiańską telewizję państwową dla peruwiańskich mediów.
Minister Obrony Narodowej ogłosił też stan wyjątkowy na krajowej sieci autostrad.
„Przejmiemy kontrolę nad siecią dróg krajowych w całym kraju, aby zapewnić swobodny tranzyt wszystkim Peruwiańczykom” – powiedział Otarola.
Zauważył również, że stan wyjątkowy został wprowadzony w szczególności w południowych miastach Arequipa i Ica, „aby siły zbrojne i policja narodowa mogły przejąć kontrolę nad porządkiem wewnętrznym”.
Co powinieneś wiedzieć
Co wywołało niedawne niepokoje społeczne w Peru?
Peru pogrążyło się w dalszych zawirowaniach politycznych, kiedy Castillo został obalony i uwięziony 7 grudnia, po ogłoszeniu planów rozwiązania Kongresu i ustanowienia rządu nadzwyczajnego w obliczu zbliżającego się głosowania na urząd przez prawodawców.
Boulwart, jego były zastępca, od tego czasu sprawuje urząd gubernatora kraju, aw ten poniedziałek zaproponował przesunięcie terminu wyborów parlamentarnych o dwa lata, do kwietnia 2024 r., podczas przemówienia telewizyjnego.
Usunięcie Castillo przyspieszyło napięcia polityczne w Peru. Od zeszłego tygodnia w miastach w całym kraju wybuchają demonstracje, czasem naznaczone starciami z siłami bezpieczeństwa. Niektórzy protestowali, by poprzeć Castillo, podczas gdy inni chcą nowych wyborów parlamentarnych i rozwiązania Kongresu.
Kim jest Pedro Castillo?
Wąsko wybrany w drugiej turze prezydenckiej w lipcu 2021 r. były przywódca lewicy zobowiązał się do „rządzenia z ludem i dla ludu”, ale jego krótkotrwała prezydentura w dużej mierze koncentrowała się na jego politycznym przetrwaniu.
Castillo, były nauczyciel wiejski, przeżył dwie próby impeachmentu w swoim pierwszym roku jako prezydent i stoi przed sześcioma dochodzeniami wszczętymi przez biuro prokuratora generalnego.
Jego rząd był w rozsypce od czasu jego inauguracji, a dziesiątki ministrów mianowano, zastąpiono, zwolniono lub zrezygnowano w ciągu nieco ponad roku, wywierając presję na prezydenta, zanim został obalony w zeszłym tygodniu.
Castillo skrytykował opozycję za próby postawienia go w stan oskarżenia od pierwszego dnia jego kadencji i oskarżył prokurator generalną Peru, Patricię Benavides, o zorganizowanie czegoś, co nazwał nową formą „zamachu stanu” przeciwko niemu.
W październiku Benavides złożył przeciwko niemu skargę konstytucyjną na podstawie trzech z sześciu dochodzeń wszczętych przez jego biuro.
Skarga pozwoliła Kongresowi na przeprowadzenie własnego śledztwa przeciwko byłemu prezydentowi.
Prokuratura Krajowa zbadała szereg dochodzeń w sprawie tego, czy Castillo wykorzystywał swoją pozycję w celu osiągnięcia korzyści dla siebie, swojej rodziny i najbliższych sojuszników, m.in. wykorzystując wpływy w celu uzyskania przysług lub preferencyjnego traktowania.
Castillo wielokrotnie zaprzeczał wszystkim oskarżeniom i powtarzał, że jest gotów współpracować w każdym dochodzeniu. Twierdzi, że oskarżenia pojawiły się w wyniku polowania na czarownice przeciwko niemu i jego rodzinie przez grupy, które nie zaakceptowały jego zwycięstwa wyborczego.
Czy protesty są gwałtowne?
Co najmniej osiem osób zginęło w protestach, które zarejestrowano w Peru. Według tweeta Z Ministerstwa Zdrowia w środę.
🔴 Aktualizacja | #mensa Raporty wskazują, że podczas demonstracji zarejestrowanych w Apurimac, Limie, Huancavelicy, Arequipie i La Libertad 19 osób było hospitalizowanych, 152 wypisy medyczne i 8 zgonów.
– Ministerstwo Zdrowia (Minsa_Peru) 15 grudnia 2022 r
Wśród zabitych jest dwoje nieletnich – poinformowało we wtorek biuro prasowe peruwiańskiego rzecznika praw obywatelskich.
We wtorek Boulwart wezwał do spokoju i powrotu do kraju i powiedział, że poinstruował policję, aby nie używała śmiercionośnej broni przeciwko protestującym.
Bollwart dodał: „Każdy ma prawo do protestu, ale nie do popełniania aktów wandalizmu, palenia szpitali, karetek pogotowia i posterunków policji, ataków na lotniska, (to) nie są normalne protesty, posunęliśmy się do skrajności”.
Jakie są inne konsekwencje protestów?
Demonstracje wpłynęły na ruch lotniczy i naziemny w niektórych regionach Peru. Operator kolejowy Peru Rail poinformował w oświadczeniu, że pociągi do i z Machu Picchu zostały zawieszone od wtorku.
„Ubolewamy nad niedogodnościami, jakie te reklamy stwarzają dla naszych pasażerów, jednak wynikają one z sytuacji wykraczających poza zakres naszej firmy i staramy się nadać priorytet bezpieczeństwu naszych pasażerów i personelu” – czytamy w oświadczeniu.
LATAM Airlines Peru ogłosił tymczasowe zawieszenie usług do iz portów lotniczych miast Juliaca, Arequipa i Cuzco.
Protestujący próbowali szturmować terminal międzynarodowego lotniska Alejandro Velasco Astete w Cusco w poniedziałek, według Peruwiańskiej Korporacji Lotnisk i Lotnictwa Komercyjnego (Corpac).
Według Korbaka na lotnisku do tej pory nie było rannych, zatrzymań ani zniszczeń.
Czego domagają się protestujący?
Demonstranci wzywali do wyborów powszechnych, rozwiązania Kongresu i utworzenia nowego Zgromadzenia Ustawodawczego.
Fernando Tuesta Soldevilla, profesor nauk politycznych na Papieskim Katolickim Uniwersytecie Peru (PUCP), powiedział CNN, że protesty stanowią brutalny wyraz gniewu przeciwko „wszystkowi, co narosło w ostatnich latach: rosnącym podziałom społecznym i ekonomicznym”.
Oprócz „wściekłego odrzucenia Kongresu”, dodał Twista, protestujący demonstrowali także w kwestiach społecznych i środowiskowych.
Jednak peruwiańscy prawodawcy mają klucz do zwołania nowych wyborów i jest mało prawdopodobne, aby to zrobili, ponieważ według Twisty wyrzuciliby się z pracy.
Czy powstanie Bulwarta doprowadzi do stabilizacji?
W ostatnich latach Peru cierpiało z powodu niestabilności politycznej, a wielu Peruwiańczyków wzywa do zmian politycznych, wynika z wrześniowego sondażu Instytutu Studiów Peruwiańskich, w którym 60% respondentów popiera przedterminowe wybory. Prezydencja i Kongres.
Nie jest jasne, czy objęcie przez Bulwarta prezydentury mogłoby zyskać szerokie poparcie polityczne.
Twista powiedział, że Boulwart „nie ma uznanej kariery politycznej”. Bez poparcia partyjnego, stojącego za partią polityczną czy organizacją społeczną jest od początku słaba.
„Wszyscy wiedzą, kiedy rozpoczął się rząd Diny Polwart, ale nikt nie może być pewien, jak długo będzie trwał” – powiedział CNN.
Polwart również nie należy do partii politycznej po wydaleniu z Perú Libre w wyniku wewnętrznych sporów. Będzie musiał budować mosty i osiągnąć jakiś konsensus z opozycją w Kongresie, aby pozostać na stanowisku.
— Tara John, Sahar Akbarzai, Chiarina Parisi, Gerardo Lemos i Jack Guy napisali reportaże.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom