15 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Citigroup sprzedała akcje o wartości prawie 189 miliardów dolarów z powodu błędu ludzkiego

Citigroup sprzedała akcje o wartości prawie 189 miliardów dolarów z powodu błędu ludzkiego

(CNN) — Brytyjskie organy regulacyjne nałożyły w środę na Citigroup łączną karę w wysokości 62 milionów funtów (79 milionów dolarów) w związku z usterką w jej systemach transakcyjnych, która doprowadziła do sprzedaży akcji o wartości 189 000 dolarów na rynkach europejskich.

Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nałożył karę w wysokości 28 mln funtów (36 mln dolarów) na Citigroup, natomiast Urząd Regulacji Ostrożnościowych Banku Anglii nałożył karę w wysokości około 34 mln funtów (43 mln dolarów) w następstwie dochodzenia w sprawie amerykańskiego banku. – podaje brytyjski dziennik „Daily Mail”. do oświadczeń władz.

Organy regulacyjne obniżyły kary o 30%, ponieważ Citigroup zgodziła się na rozwiązanie sprawy. Bez tej zniżki łączna grzywna przekroczyłaby 88 milionów funtów (112 milionów dolarów).

„Cieszymy się, że możemy rozwiązać ten trwający ponad dwa lata problem, który powstał w wyniku pojedynczego błędu, który został zidentyfikowany i naprawiony w ciągu kilku minut” – powiedział CNN rzecznik Citigroup. „Natychmiast podjęliśmy kroki w celu wzmocnienia naszych systemów i kontroli i nadal dążymy do zapewnienia pełnej zgodności z przepisami”.

Rzecznik odmówił komentarza w związku z doniesieniami, jakoby operacja była wynikiem „krytycznego błędu”, polegającego na wprowadzeniu nieprawidłowych danych na skutek wciśnięcia niewłaściwego klawisza.

Bank Anglii zwrócił uwagę na incydent, który miał miejsce w maju 2022 r., kiedy „doświadczony” trader Citigroup omyłkowo sprzedał na europejskich giełdach akcje o wartości 1,4 miliarda dolarów, co doprowadziło do tego, co brokerzy określali wówczas mianem „krachu” (lub „krachu”) zawalić się. spadek) rynku.

Komisja Nadzoru Finansowego w swoim oświadczeniu podała, że ​​niezidentyfikowany handlarz zamierzał sprzedać akcje o wartości zaledwie 58 mln dolarów, ale popełnił „błąd we wpisaniu danych”, co doprowadziło do wystawienia zlecenia sprzedaży o wartości 444 000 mln dolarów.

Systemy Citigroup zablokowały 255 miliardów dolarów z tej kwoty, co oznacza, że ​​189 miliardów dolarów zostało wysłanych na platformę transakcyjną Citigroup w celu sprzedaży „na resztę dnia”. W sumie sprzedano akcje o wartości 1,4 miliarda dolarów, zanim trader anulował transakcję.

READ  CES 2023: Najważniejsze zapowiedzi technologiczne roku

„Nie było żadnego ścisłego bloku, który odrzucałby w całości ten duży, błędny koszyk akcji i uniemożliwiał niektórym z nich wejście na rynek” – stwierdził organ nadzoru finansowego, dodając, że orzeczenia stwarzają ryzyko stworzenia „nieuporządkowanego rynku”.

FCA podkreśliła również możliwość ręcznego obejścia wyskakującego alertu przez operatora bez konieczności czytania wszystkich zawartych w nim szczegółów oraz „nieskuteczny” monitoring banku w czasie rzeczywistym, co oznaczało, że alerty były eskalowane zbyt wolno.

Bank centralny podał, że po incydencie Citigroup podjęła kroki w celu „poprawy i wzmocnienia” bezpieczeństwa swoich systemów transakcyjnych.

Sam Woods, dyrektor naczelny Prudential Reguly Authority, powiedział: „Firmy komercyjne muszą posiadać skuteczne mechanizmy kontroli, aby zarządzać powiązanym z nimi ryzykiem. Citigroup nie spełniła oczekiwanych standardów w tym obszarze, co doprowadziło do dzisiejszej kary”.

Kolejny kosztowny błąd Citigroup

Nie jest to pierwszy poważny błąd Citigroup.

W 2020 roku bank przypadkowo przekazał 900 mln dolarów odsetek pożyczkodawcom firmy kosmetycznej Revlon, czyli ponad 100-krotność planowanej kwoty. Niektórzy pożyczkodawcy zwrócili pieniądze, inni nie. Sędzia okręgowy USA rządzić W 2021 roku bank nie będzie mógł odzyskać zaległej kwoty 500 mln dolarów.

Kolejne wydarzenie handlowe, które miało miejsce w 2014 r. – niezwiązane z Citigroup – wstrząsnęło japońską giełdą. Anonimowy trader złożył zlecenia kupna akcji o wartości ponad 600 miliardów dolarów, a następnie szybko je anulował. wspomniany Potem BBC.