20 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ciężar chorób w ogromnym stopniu wpływa na rozwój gospodarczy krajów

Ciężar chorób w ogromnym stopniu wpływa na rozwój gospodarczy krajów

Coraz większa liczba ludności w wieku produkcyjnym cierpi na choroby, co ma bezpośredni wpływ na produktywność krajów. Ponadto spadek siły roboczej pogłębia nierówności i negatywnie wpływa na najsłabsze grupy społeczne.

Choroby poważnie wpływające na produktywność i absencję, takie jak cukrzyca i migreny, wymagają specjalnego podejścia, ponieważ wpływają na obecną i przyszłą stabilność rynku pracy i gospodarki, biorąc pod uwagę demografię Ameryki Łacińskiej, w której rośnie odsetek starsi ludzie. Inne powszechne choroby, takie jak otyłość, są często niedoceniane i traktowane bardziej jako stan niż choroba.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez niemiecki instytut badań ekonomicznych WifOR we współpracy z Federacją Przemysłu Farmaceutycznego Ameryki Łacińskiej (FIFARMA), choroby odliczają średnio 3,5% PKB krajów Ameryki Łacińskiej. Są kraje, w których strata ta sięga 4,7% PKB. Wpływ uszczerbku na zdrowiu na siłę roboczą podsumowuje się jako społeczne i ekonomiczne obciążenie chorobą i odnosi się do obniżonego kapitału ludzkiego; Oznacza to zmniejszenie rozmiaru, wydajności i ogólnych możliwości siły roboczej. Pomiar tego obciążenia pozwala zrozumieć wpływ chorób i wartość odpowiednich inwestycji w zdrowie.

W raporcie określono wartość pieniężną obciążenia SOC w przypadku siedmiu chorób: układu krążenia, onkologii, choroby niedokrwiennej serca, infekcji dolnych dróg oddechowych, raka piersi, cukrzycy typu 2 i migreny.

Związek między zdrowiem a wzrostem gospodarczym jest jasny; Jednak, jak wynika z tego badania, jest on pomijany w przydziałach budżetowych naszych krajów. Inwestycje w opiekę zdrowotną odgrywają bezpośrednią rolę w zapewnianiu zatrudnienia, ponieważ ilość i możliwości siły roboczej zależą od jej stanu zdrowia.

Wyniki inwestycji w zdrowie należy mierzyć nie tylko liczbą leczonych pacjentów czy zajętych łóżek intensywnej terapii, ale także korzyściami ekonomicznymi uzyskanymi w wyniku zapobiegania spadkom produktywności. Zdrowsza populacja ma istotne skutki pośrednie, wykraczające poza bezpośrednie sektory zatrudnienia.

„Wyniki te podkreślają znaczenie odpowiednich inwestycji w zdrowie oraz tego, że strategie zdrowotne promują rozwój gospodarczy. Dlatego system opieki zdrowotnej należy traktować jako inwestycję w perspektywie średnio- i długoterminowej” – mówi Victoria Brenes, dyrektor generalna Feedpharma odpowiedzialna za programy leczenia chorób. profilaktyka, kompleksowa promocja zdrowia i wzmacnianie systemów „Zdrowie”.

READ  Zorganizował Krajową Konferencję Medycyny Zintegrowanej

Konkretne dane z badania wskazują, że w 2022 r. spadki siły roboczej związane z chorobami będą stanowić od 2,5% (Peru) do 6,4% (Argentyna) PKB. Straty gospodarcze w latach 2018–2022 wyniosły od 12,5 mld USD (Kostaryka) do 367,4 mld USD (Brazylia).

Migrena i cukrzyca typu 2 to choroby, które w znaczący sposób przyczyniają się do obciążenia SOC, przy czym w ostatniej dekadzie cukrzyca wykazuje tendencję wzrostową. Choroby i nowotwory układu krążenia systematycznie stanowią istotne obciążenie dla SOC, które jest szczególnie duże, biorąc pod uwagę fakt, że pracy części wykwalifikowanych pracowników nie da się łatwo zastąpić.

W badaniu stwierdzono, że system opieki zdrowotnej należy postrzegać nie tylko jako sposób leczenia chorób, ale raczej jako podstawowy filar zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego oraz zwiększonej produktywności. Analizę zastosowano w ośmiu krajach: Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Kostaryce, Ekwadorze, Meksyku i Peru, ale według Feedpharma odzwierciedla ona, jak region powinien myśleć o zwiększaniu i poprawie inwestycji w zdrowie.

fontanna. Vidipharma