Jedna z najstarszych i najbardziej przydatnych funkcji Google Jest to stopniowo zatrzymywane. Został stworzony, aby pomóc użytkownikom uzyskać dostęp do stron nawet bez polegania na ich ładowaniu. Mówimy oczywiście o linkach do pamięci podręcznej witryn internetowych.
Google od dawna jest najdoskonalszą wyszukiwarką internetową w całym Internecie. Jest znana na całym świecie z popularności, jaką osiągnęła ta firma, oraz z obszernej listy narzędzi, które oferuje za pośrednictwem swojej platformy internetowej.
Ponadto Google posiada w swoich bazach danych ogromny indeks stron internetowych, który jest stale aktualizowany dzięki wykorzystywanemu oprogramowaniu, zwanemu „robotami sieciowymi”.
Wśród wielu korzyści, jakie cieszy się Google, jeden z użytkowników sieci w ostatnich dniach, znany nowojorski dziennikarz Barry Schwartz, opublikował na swoich portalach społecznościowych post wskazujący na zniknięcie narzędzi „cachingowych” dla stron internetowych.
Na co część jego zwolenników zaczęła odpowiadać, twierdząc, że narzędzie już tak naprawdę się nie pojawiało, a inni komentowali, że pojawiło się już na niektórych stronach.
Dopiero oficjalny użytkownik Google SearchLiaison, któremu głos udzielił dyrektor ds. PR wyszukiwarki Google, Danny Sullivan, skomentował w tym samym poście, że linki do pamięci podręcznej, jako jedno z najstarszych dostępnych narzędzi, zostały usunięte.
W ten sam sposób Sullivan nawiązuje do faktu, że szuka nadchodzącej współpracy Archiwum internetoweplatformę, do której Google chce dodać system oparty na linkach do Internet Archive, aby zastąpić przycisk pamięci podręcznej w sekcji „O tym wyniku”, gdzie pierwotnie znaleźliśmy linki do pamięci podręcznej.
Podobnie pamiętajmy, że ten linker pamięci podręcznej witryny działał jako kopia zapasowa danych strony internetowej, dzięki czemu można uzyskać do niej dostęp nawet wtedy, gdy nie jest ona ładowana lub występują problemy z połączeniem.
Funkcję tę można również wykorzystać jako dziennik każdej strony internetowej i tym samym uwzględnić dane prezentowane na stronie oraz te, które zostały usunięte. Dodatkowo pojawiła się funkcja wykorzystania pamięci podręcznej jako VPN w przypadku napotkania strony internetowej zablokowanej w konkretnym kraju lub regionie.
Funkcję tę możemy zauważyć podczas wyszukiwania w Google, gdy wyświetlane są wyniki wyszukiwania, w każdym z nich widać jego adres URL lub adres internetowy, z jednej strony trzy ułożone pionowo kropki, po kliknięciu pojawia się sekcja ‹‹ O tym wynik ››, miejsce, w którym możemy zobaczyć przycisk pamięci podręcznej w oryginale.
Dostępna była również opcja dodania słowa „cache” przed adresem URL, aby uzyskać dostęp do tej specjalnej funkcji, którą Google udostępnia wraz ze stronami internetowymi, które prezentuje nam jako wyniki.
Co więcej, zdaniem Schwartza, proces usuwania tych linków do pamięci podręcznej trwa już od kilku miesięcy i w tym czasie w każdej witrynie stopniowo zaczyna brakować tej funkcjonalności i oczekuje się, że prace nad nią będą kontynuowane w przyszłości aby to wyeliminować.
Dziel się nauką, dziel się wiedzą.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?