30 czerwca, 2024

Brazylia wróci z Polski i w ćwierćfinale pożegna się z VNL

Brazylia została wyrzucona z Ligi Narodów Mężczyzn w Piłce Siatkowej (VNL). W czwartkowe popołudnie reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn przegrała z Polską w ćwierćfinale turnieju (27). Obrońcy tytułu i gospodarze turnieju Polska wygrali 3 sety do 1 (18/25, 25/23, 25/22 i 25/16).

Brazylia vs Polska w Pucharze Świata Mężczyzn

W wyniku eliminacji Brazylia trzeci sezon z rzędu odpadła z półfinału Ligi Narodów. Założona w 2018 r. w celu zastąpienia Ligi Światowej drużyna VNL umieściła niegdyś męską drużynę siatkówki na czwartym miejscu w sezonach 2018 i 2019, podczas gdy w 2020 r. nie zajmowała żadnego miejsca z powodu pandemii. W dwóch ostatnich edycjach porażka przychodziła w ćwierćfinale.

Obiecujący początek

Brazylia potrzebowała trochę czasu, aby przejąć piłkę na początku meczu. Jednak nie zgadzał się z atakami Darlana i Leela. Stopniowo podanie się uspokoiło, a Cachoba, trzymając piłkę w dłoni, wiedział, jak lepiej ją rozprowadzić, aby ulepszyć brazylijską drużynę. Jedyną rzeczą, która w tym okresie zbliżyła Polskę do tabeli promocyjnej, była słaba podstawowa obsługa.

Kiedy zespoły osiągnęły dwucyfrową liczbę punktów, brazylijskiej drużynie udało się stworzyć trzypunktową przewagę. Dzieje się tak dlatego, że serwis Brazylii uszkodził linię podań Polski i zwiększył wykorzystanie kontrataków. Dzięki temu przewaga wzrosła do 6, 1:0 do 25-18.

Stosunki polskie

Gdy mecz był do remisu, Polska weszła do drugiego seta bardziej skoncentrowana. Wywierając silną presję na wszystkich bazach i biorąc pod uwagę błędy w zagrywce Brazylii, gospodarze wykorzystali siłę kibiców, aby od początku objąć prowadzenie. Mimo braku przyjęcia brazylijska drużyna dostosowała swój serwis i oparła się na atakach drużyn, wykorzystując cztery punkty: 11 do 7 do 13 do 13.

Brazylia wygrała seta 16:14 po genialnej kontrataku. Zespół prowadził 20-18, ale Polacy nadal utrzymywali serwis i w decydującej fazie odzyskali prowadzenie. 1 do 1 w ułamku powinno wynosić 25 do 23.

READ  Polska pokonała Francję i awansowała do finału United Cup 2024

Sekwencja błędów

Porażka w drugiej połowie nie zachwiała Brazylią na początku seta. Zespół zwyciężył 5:1. Jednak brak wykończenia kosztował drużynę kilka kontrataków, a miejscowi wykorzystali to, aby odwrócić wynik. Co gorsza, Lil poczuł ból w tylnej części łydki i musiał opuścić kort. Brazylijczycy w końcu odpowiedzieli, ale gospodarze zakończyli seta 25:22.

Leal wrócił do gry w drugiej części trzeciego seta i rozpoczął drugą partię. Brazylia dobrze rozpoczęła czwartą połowę, ale ponownie uległa błędom. Korzystając z niezdecydowania Brazylijczyków, polskie zawodniczki oddały swój serwis. Dzięki temu zagrali spokojnie i zapewnili sobie zwycięstwo z wynikiem 25 do 16.