23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Brazylia, Kolumbia, Chile i Meksyk zwracają się do Celaka w sprawie Gazy – DW – 01.03.2024

Brazylia, Kolumbia, Chile i Meksyk zwracają się do Celaka w sprawie Gazy – DW – 01.03.2024

prezydent BrazyliaLuiz Inacio Lola Da Silva spotka się w piątek (03.01.2024) ze swoim odpowiednikiem Kolumbijczyk Gustavo Petro i ministrowie spraw zagranicznych Papryczka chili I MeksykDzieje się to w ramach konferencji na szczycie Silakaby porozmawiać o konflikcie w Strefa GazyWedług prezydencji w czwartek.

Spotkanie Luli, Petro, meksykańskiej minister spraw zagranicznych Alicii Bárceny i Chilijczyka Alberto Van Klaverena zostało potwierdzone w oficjalnym porządku obrad prezydenta Brazylii i zaplanowano na godzinę 12:30 czasu lokalnego (17:30 GMT) na karaibskiej wyspie Św. Vincent i Grenadyny, miejsce spotkania.

Według oficjalnych źródeł palestyńskich do spotkania doszło dzień po tym, jak siły izraelskie zaatakowały grupę cywilów w Gazie otrzymujących pomoc humanitarną, zabijając ponad 100 osób i raniąc 760 innych.

Od wybuchu wojny w Gazie Po ataku przeprowadzonym przez grupę terrorystyczną podniecenie7 października 2023 r. wiele krajów Ameryki Łacińskiej ostro skrytykowało reakcję Izraela, w wyniku której zginęło już ponad 30 000 osób, w większości kobiety i dzieci.

Krajami regionu są Brazylia, Chile, Kolumbia i Boliwia Przewodzą odrzuceniu izraelskiego ataku na GazęChociaż Boliwia nie będzie obecna na posiedzeniu, weźmie w nim udział Meksyk, reprezentowany przez swojego doradcę Alicię Bárcena.

Rząd Luli był jednym z rządów, który najbardziej kwestionował działania Izraela w konflikcie, określając jego rząd jako „ludobójczy”. Rząd Benjamina Netanjahu uznał brazylijskiego prezydenta za persona non grata za porównanie ataków do Holokaustu.

Chile, które gości największą poza krajami arabskimi społeczność palestyńską, liczącą prawie pół miliona ludzi, oraz Boliwia, która zerwała stosunki z Izraelem, zajęły podobne stanowisko.

A także Kolumbia, której prezydent wypowiadał się publicznie przeciwko izraelskim atakom na Palestyńczyków, a w ten czwartek powtórzył słowa Luli, wskazując, że to, co dzieje się w Gazie, to ludobójstwo przypominające Holokaust.

Według prezydencji Lula odbędzie dwustronne spotkania ze swoimi odpowiednikami z Wenezueli Nicolasem Maduro i Boliwią Luisem Arce, a także z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrem spraw zagranicznych Meksyku.

READ  Balansowanie Bidena z Iranem ma na celu odstraszanie, a nie szerszą wojnę

P (efe, AFP)