6 października, 2024

Rovanperä zwyciężył w Polsce i utrzymał prowadzenie w Neuville

Finn Kalle Rovanperä (Toyota GR Yaris), dwuletni mistrz świata, odniósł w najbliższą niedzielę ostateczne zwycięstwo w Rajdzie Polski, siódmej rundzie mistrzostw świata i jednej z imprez, w których nie planował startować. Sezon z ograniczonym harmonogramem wyścigów.

Rowanbere wygrał rajd, do którego nie mógł się przygotować, zajmując drugie miejsce w 28,3 sekundy przed swoim brytyjskim kolegą z zespołu Elphinem Evansem i trzecie w 42,7 sekundy przed Francuzem Adrienem Fourmaux (Ford Puma).

Belg Thierry Neuville (Hyundai i20N Rally1), lider Mistrzostw Świata Kierowców, przez cały rajd tracił pozycję startową i zdołał zająć czwarte miejsce ze stratą 1:10,8 minuty do zwycięzcy. Zdobył pięć punktów z dziesięcioma punktami na czwartym miejscu i na „etapie mocy”, dodając dwa w sobotę.

Norweg Andreas Mikkelsen (Hyundai i20), który prowadził pierwszy etap, musiał zadowolić się szóstym miejscem w 2.16.6. Tuż za nim znalazł się Łotysz Mārtiņņ Sesks. Piąte miejsce z czasem 1:47,0.

Rowanpere został powołany przez Toyotę w pośpiesznej próbie w ostatniej chwili, aby zastąpić ośmiokrotnego mistrza Francji Sebastiena Ogiera. wyjście z

Finn wraz ze swoim pilotem i towarzyszem Jonem Haltunenem musieli we wtorek wieczorem udać się samolotem do polskiej bazy rajdowej w Mikołajkach. Choć nie miał czasu na przygotowania, kierowca Zyvaskyły podszedł do wyścigu w tym samym tempie, w jakim ukończył poprzedni sezon. Wygrał ten rajd i dołożył do swojego trzynastego zwycięstwa w Pucharze Świata.

Rozpoczął ostatni etap z przewagą 9,4 sekundy nad Michelsonem, ale stracił wszelką nadzieję, gdy opona w jego i20 spadła z felgi na pierwszym etapie ostatniego dnia. Został zdegradowany do szóstego finału.

„To był niesamowity tydzień, naprawdę ciężko pracowaliśmy i teraz muszę przyznać, że jesteśmy naprawdę zmęczeni. Myślę, że to najlepsza rzecz, że tu przyjechaliśmy, to nie jest zły pomysł przyjechać. Pomogliśmy Zespół dał dużo punktów i zdobyliśmy wiele punktów w mistrzostwach konstruktorów, więc nie traciliśmy czasu” – powiedział Rowanbere.

READ  Drużyna NENT zwyciężyła w Pucharze Świata Kobiet dla Polski

Evans był najlepszy z Polski, ponownie dołączając do testów przed Estończykiem Ot Tanakiem, który w piątek musiał przejść na emeryturę, odzyskując drugie miejsce w klasyfikacji kierowców i na sześć testów przed końcem zmniejszając przewagę Thierry’ego Neuville’a do 15 punktów. Reszta. Przynajmniej Dunak obronił 11 punktów.

Mistrzostwa Świata zostaną wznowione Rajdem Łotwy, który odbędzie się w Lipawie w dniach 18–21 lipca.