-
Radioteleskopy ASKAP i MeerKAT zbierają zupełnie inny sygnał radiowy niż wszystkie inne teleskopy
-
To, co czyni go wyjątkowym i niewytłumaczalnym, to fakt, że okresowo przechodzi przez trzy zupełnie różne stany.
Nie jest to bynajmniej pierwszy przypadek tego zjawiska. Naziemne radioteleskopy już wcześniej zbierały sygnały radiowe z Wszechświata, a astrofizykom udało się… Wyjaśnij w rozsądny sposób większość z nich. W rzeczywistości gwiazdy, mgławice, galaktyki, a nawet planety są astronomicznymi źródłami fal radiowych, które kosmolodzy mogą od czasu do czasu identyfikować z Ziemi.
Nie chodzi tu oczywiście o przypisywanie autorstwa tych wzmianek cywilizacji pozaziemskiej. Istnieje kilka całkowicie naturalnych wyjaśnień, które często idealnie pasują do tej układanki. Na przykład pulsar GPMJ1839-10 emituje okresowy sygnał radiowy, który dociera do Ziemi co 21 minut. Astrofizycy obserwują ją od co najmniej 35 lat i dobrze o tym wiedzą. Nie ma tu żadnej tajemnicy. Jednak historia, którą za chwilę Wam opowiemy, jest inna. I ekscytujące.
Ten dziwny sygnał radiowy oscyluje pomiędzy trzema różnymi stanami
Tym razem mistrzami są radioteleskopy MeerKAT, zainstalowane w Afryce Południowej i ASKAP, zlokalizowane w Australii. W rzeczywistości ten ostatni jako pierwszy odebrał rzadki sygnał radiowy będący przedmiotem tego artykułu. Obsługujący go astronomowie zdali sobie sprawę, że odbierają sygnał radiowy z określonym okresem 53,8 minuty. Nie ma w tym momencie nic specjalnie zaskakującego, gdyż do Ziemi docierają inne podobne sygnały, m.in. z pulsarów czy innych typów gwiazd neutronowych.
„Najciekawsze jest to, że obiekt ten wykazuje trzy różne stany emisji, każdy o zupełnie innych właściwościach niż dwa pozostałe”.
Jednak szybko zdali sobie sprawę, że ten sygnał radiowy różni się od pozostałych. Jest to niezwykłe z jakiegoś powodu: przechodzi przez trzy zupełnie różne stany. Czasami emituje błyski trwające od 10 do 50 sekund i w takich przypadkach emitowane są fale radiowe Rozprzestrzenia się w jednym kierunku. W innych przypadkach impulsy są znacznie krótsze (trwają około 370 ms) i rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Wreszcie, w niektórych momentach obiekt powodujący ten sygnał pozostaje całkowicie „cichy”. W absolutnej ciszy.
Astrofizycy badający to kosmiczne zjawisko opublikowali w Astronomia przyrodnicza Ciekawy artykuł, w którym wszystko szczegółowo wyjaśniają. Dr Manisha Kalb, główna autorka tego badania, Jasne Mamy do czynienia z bezprecedensowym zjawiskiem: „Najciekawsze jest to, że obiekt ten wykazuje trzy różne stany emisji, każdy o zupełnie innych właściwościach niż dwa pozostałe”. […] „Radioteleskop MeerKAT odegrał kluczową rolę w rozróżnieniu tych przypadków”.
W każdym razie najbardziej zaskakujące jest to, że bardzo dziwny sygnał radiowy docierający do Ziemi nie przypomina żadnego innego sygnału, który otrzymaliśmy wcześniej. Astrofizycy pod przewodnictwem Caleba podejrzewają, że emitującym go obiektem może być gwiazda neutronowa lub biały karzeł, pojawia się jednak problem: zachowanie sygnału. To niewytłumaczalne Obecnie przez fizykę, której kosmolodzy używają do opisu tych dwóch obiektów.
Innymi słowy: obecna astrofizyka nie jest w stanie wyjaśnić tego zjawiska. Nie oznacza to wcale, że nie będę tego robić w przyszłości. Przy odrobinie szczęścia astrofizycy znajdą klucz i zrozumieją naturę sygnału. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak czekać.
Obraz | Centrum Lotów Kosmicznych NASA Goddard
Więcej informacji | Astronomia przyrodnicza
W Chatace | Wiemy już, kto jest najlepszym naturalnym producentem najcenniejszych pierwiastków ziem rzadkich: kosmiczna kilonowa
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?