24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Franciszek: Kiedy wszystko jest nudne i pozbawione sensu, wybawia nas „cierpliwość wiary”.

Franciszek: Kiedy wszystko jest nudne i pozbawione sensu, wybawia nas „cierpliwość wiary”.

Acedia jest występkiem, do którego kontemplacji zachęca nas Papież przed audiencją generalną w Sali Pawła VI. „Bardzo niebezpieczna pokusa”, która niemal wywołuje „pragnienie śmierci”. Kiedy atakuje, należy się z nim spotkać z „mniejszym zaangażowaniem”, ale z wytrwałością, „opierając się na Jezusie”.

Adriana Masotti – Watykan

„Jezus przyszedł do swoich uczniów i zastał ich śpiących, i zapytał Piotra: «Nie mogłeś więc spać ze mną ani jednej godziny? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. Duch jest aktywny, ale ciało słabe.” Oto fragment ewangelisty Mateusza, który przedstawia refleksje papieża Franciszka przed audiencją generalną w pierwszy dzień Wielkiego Postu, poświęcone występkowi nudy, termin często zastępowany innym: lenistwo.

Acidia, bardzo niebezpieczna pokusa

Słowo „acidia” – wyjaśnia Papież, oznacza „brak zainteresowania” i jest przyczyną lenistwa, które czyni człowieka „bezradnym, ospałym i apatycznym”. On kontynuuje:

Jest to bardzo niebezpieczna pokusa; Nie żartuj z nią. Ktokolwiek pada jej ofiarą, jakby miażdżyło go pragnienie śmierci: wszystko go brzydzi; Jego relacja z Bogiem staje się nudna. Nawet święte uczynki, które niegdyś rozgrzewały jego serce, teraz wydawały mu się całkowicie bezużyteczne.

Utrata znaczenia

Aby jeszcze lepiej zobrazować znaczenie nudy, Franciszek przywołuje książkę mnicha Ewagriusza opisującą zachowania leniwych ludzi: „…leniwi ludzie często ziewają i łatwo zasypiają, mrużą oczy, zacierają ręce, biorą odwraca wzrok od książki, patrzy w ścianę; Do książki i czyta trochę więcej (…); Wreszcie pochyla głowę, kładzie książkę pod siebie i zasypia. Lekki sen…” Jest to opis, w którym – zdaniem Papieża – można dostrzec coś bliskiego depresji.

Tak naprawdę dla tych, którzy wpadają w pułapkę nudy, życie traci sens, modlitwa jest nudna, a każda bitwa wydaje się pozbawiona sensu. Jeśli w młodości pielęgnowaliśmy emocje, teraz wydają się one irracjonalne, marzenia, które nie dają nam szczęścia. Więc pozwalamy sobie odejść, a jedynym wyjściem okazuje się rozproszenie, a nie myślenie.


Papież Franciszek w Sali Pawła VI

READ  La Jornada – Boeing zgodził się przyznać do oszustwa karnego

Jednym ze środków zaradczych jest „cierpliwość wiary”.

Ale jakie są prawdziwe sposoby na nudę? Zwracając się do nauczycieli duchowości, Papież wskazuje tę najskuteczniejszą i nazywa ją „cierpliwością wiary”.

Chociaż pragnieniem człowieka pod wpływem nudy jest być „gdzie indziej”, uciec od rzeczywistości, zamiast tego musimy mieć odwagę, aby pozostać i przyjąć „tu i teraz”, w obecnej sytuacji, w obecności Boga .

Opierajcie się i trwajcie w wierze, opierając się na Jezusie

Acedia chce zniszczyć prostą radość teraźniejszości, której doświadczamy, chce nam wmówić, że „nic nie ma sensu, że nie warto się o nic i nikogo martwić” – jak mówi Papież. Dlatego wielu ludzi z nudów rezygnuje z „dobrego życia”, jakie prowadzili. Jest to niebezpieczna pokusa, której doświadczyli nawet święci i którą muszą pokonać.

Ci święci uczą nas chodzić w nocy cierpliwości, przyjmując ubóstwo wiary. Zalecają, aby pod presją nudy zachować mniejsze zaangażowanie, stawiać cele bardziej osiągalne, ale jednocześnie stawiać opór i trwać, zdając się na Jezusa, który nigdy nie opuszcza nas w pokusie.

Publiczność w Środę Popielcową

Publiczność w Środę Popielcową

Wiara, która wierzy z całą pokorą

Franciszek jeszcze raz podkreśla, że ​​wiara nie traci swojej wartości, nawet jeśli ulega pokusie lenistwa, lecz ukazuje swoją autentyczność, stawiając mimo wszystko opór, i konkluduje:

To wiara, która pozostaje w sercu, jak żar pod popiołami. Zawsze zostaje. Jeśli ktoś z nas popadnie w tę wadę lub dopadnie lenistwo, niech spróbuje zajrzeć w głąb siebie i zachować żar wiary. I tak kontynuujemy.

Wielki Post: Pokuta i modlitwa o pokój

Na zakończenie audiencji generalnej papież Franciszek w swoim włoskojęzycznym pozdrowieniu skierowanym do wiernych nawiązał między innymi do rozpoczynającego się dzisiaj Wielkiego Postu, zwracając szczególną uwagę na cierpienia spowodowane wojnami.

Niech ten czas będzie okazją do pokuty i wewnętrznej odnowy w słuchaniu Słowa Bożego oraz w trosce o naszych braci i siostry, którzy są w największej potrzebie. Nie zapominajmy tutaj nigdy o udręczonej Ukrainie, Palestynie i Izraelu, które tak bardzo cierpią. Módlmy się za tych braci i siostry cierpiących z powodu wojny. Kontynuujmy proces pokuty, słuchania Słowa Bożego, troski o braci w potrzebie i wzmagajmy modlitwę, zwłaszcza prosząc o pokój na świecie.

READ  Tysiące ludzi podpisuje petycję przeciwko ubojowi zwierząt w Hongkongu

Witając wiernych Polaków, Papież przypomniał, że Wielki Post jest szczególną okazją do solidarności: „Z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu we wszystkich kościołach waszego kraju odbywa się dziś spotkanie, aby pomóc Ukrainie. licznych wojen, nie zamykajmy serc na potrzebujących.Niech modlitwa, post i miłość będą drogą do budowania pokoju.

Ósmy Katechizm Papieża Franciszka o wadach i cnotach