22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Boeing zgodził się przyznać do oszustwa karnego

La Jornada – Boeing zgodził się przyznać do oszustwa karnego

Boeing zgodził się przyznać do winy w związku z zarzutem udziału w spisku karnym mającym na celu oszustwo w celu rozwiązania śledztwa prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości USA w sprawie dwóch katastrof 737 MAX, poinformował w niedzielę urzędnik rządowy.

Oświadczenie, które wymaga zgody sędziego federalnego, klasyfikowałoby producenta samolotu jako skazanego przestępcę. Boeing zapłaci także karę karną w wysokości 243,6 mln dolarów – powiedział urzędnik Departamentu Sprawiedliwości.

Zarzut dotyczy dwóch katastrof samolotów 737 MAX w Indonezji i Etiopii w ciągu pięciu miesięcy w latach 2018 i 2019, w których zginęło 346 osób, a rodziny ofiar zażądały postawienia Boeinga przed sądem.

Przyznanie się do winy prawdopodobnie zagroziłoby zdolności firmy do zdobycia lukratywnych kontraktów rządowych z takimi firmami jak Departament Obrony USA i NASA, chociaż może ubiegać się o zwolnienia. Boeing stał się przedmiotem postępowania karnego po tym, jak w maju Departament Sprawiedliwości stwierdził, że firma naruszyła ugodę z 2021 r. w związku z wypadkami śmiertelnymi.

Oświadczenie to oszczędza jednak Boeingowi kontrowersyjnego procesu, który mógłby wystawić na światło dzienne wiele decyzji firmy prowadzących do śmiertelnej katastrofy Maxa. Ułatwi to także firmie, która jeszcze w tym roku będzie miała nowego dyrektora generalnego, podjęcie dalszych prób uzyskania zgody na planowane przejęcie Spirit AeroSystems.

READ  G7 odmawia zapłaty za rosyjski gaz w rublach - El Financiero