Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli nieznany wcześniej rodzaj materiału genetycznego przypominającego wirusy. W ludzkiej jamie ustnej i jelitach znajdują się okrągłe segmenty materiału genetycznego, które zawierają jeden lub dwa geny i są niezależnie zorganizowane w kształt pręcików. Zainspirowany tym kształtem, nazwał go „Obelisk”.
Te tajemnicze fragmenty materiału genetycznego nie mają możliwych do zidentyfikowania sekwencji i nie wykazują podobieństw strukturalnych do innych znanych czynników biologicznych. Z tego powodu Iwan Żyłodiew, biolog z Uniwersytetu Stanforda i jego zespół podkreślają, że to dziwne odkrycie nie może należeć do wirusów, lecz reprezentuje zupełnie nową klasę bytów. Mogą one odegrać kluczową rolę w zasypywaniu szerokiej luki między podstawowymi genetycznymi formami życia a bardziej złożonymi wirusami.
Teoria wymaga rewizji
On Zostań Różnie to omawiano Czasopisma naukoweale musi jeszcze przejść proces przeglądu.
„Opelaksy obejmują klasę różnorodnych RNA, które skolonizowały drobnoustroje [los microorganismos que viven en una zona particular del cuerpo] Ludzki, globalny i niezauważalny” – napisali badacze w artykule.
Zespół badawczy przeanalizował ponad 5,4 miliona baz danych sekwencji genetycznych i odkrył 30 000 obelisków. Odkryli, że pierwiastki te były obecne w co najmniej 7% drobnoustrojów jelitowych człowieka i 50% drobnoustrojów jamy ustnej. Co więcej, znaleziono je na całym świecie i wydaje się, że występują w różnych obszarach ciała.
Zagadka do rozwiązania
Chociaż pochodzenie obelisków pozostaje dla naukowców tajemnicą, zauważyli, że zawierają one instrukcje dotyczące wytwarzania nowej klasy białek, które badacze nazwali Oblinami. Nie wykazują one żadnego związku ewolucyjnego ani „homologii” z żadnym innym znanym białkiem, co czyni ich funkcję tajemnicą.
Te genomy obelisków były wcześniej przeoczane, ponieważ tak bardzo różniły się od innych znanych elementów. Zespół odkrył je przy użyciu innowacyjnej metody zaprojektowanej specjalnie do przeszukiwania baz danych pod kątem pojedynczych kolistych cząsteczek RNA i wykrywania elementów wirusopodobnych.
„To szaleństwo” – mówi Mark Pifer, biolog komórkowy z Uniwersytetu Karoliny Północnej, który nie brał udziału w badaniu. „Im więcej patrzymy, tym bardziej szaleni jesteśmy” – podaje Science Alert.
pochodzenie (alarm naukowy,
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?