23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W Polsce powstała fundacja pomagająca szkołom wyróżnionym w ramach „Tęczowych Piątków”.

W Polsce powstała fundacja pomagająca szkołom wyróżnionym w ramach „Tęczowych Piątków”.

Kraków (Polska), 2 listopada (EFE).- W czwartek w Warszawie powstała niezależna fundacja zapewniająca wsparcie prawne uczniom, nauczycielom i szkołom, wobec których represjonowano za działanie na rzecz społeczności LGBTI.

Podczas wydarzenia publicznego, które odbyło się przed Ministerstwem Edukacji, przedstawiciele nowo utworzonej Fundacji GrowSpace ogłosili zamiar udzielenia pomocy prawnej i psychologicznej osobom, które zostały dotknięte sankcjami za udział w „Tęczowych Piątkach” w środowisku szkolnym.

To dobrowolna uroczystość, podczas której zachęca się ludzi do noszenia ubrań, plecaków lub tęczowych naszywek, aby przez jeden dzień pokazać swoje wsparcie dla społeczności LGBTI w Polsce, co promuje ultrakonserwatywny polski rząd. Od jego powstania. Zaczęło się kilka lat temu.

Po ostatniej edycji, w której wzięło udział ponad 110 szkół z całego kraju, Małgorzata Bielang, inspektor oświatowy Pomorza (Północnego), skierowała pismo do dyrekcji szkół z terenu, prosząc o postawienie ultimatum. Do jutrzejszego piątku przesyłają informację, kto zorganizował, zatwierdził lub brał udział w „Tęczowym Piątku”.

Gabriela Gładyszewska, jedna z orędowniczek przedstawionych dziś przez Fundację GrowSpace, powiedziała: „Zamiast wspierać i stawić czoła temu, że uczniowie spotykają się na co dzień z przemocą, mową nienawiści i innymi czynnikami, które głęboko wpływają na ich samopoczucie. Wraz ze wzrostem liczby problemów psychicznych wśród młodych ludzi, rada szkoły chce ich kontrolować i zastraszać.

Fundacja, którą tworzą prawnicy-wolontariusze, ogłosiła zamiar wstawienia się w imieniu ofiar ewentualnych represji ze strony władz, ponieważ „rząd próbuje je zastraszyć, przekonując, że obchody są nielegalne”.

Przed ostatnim festiwalem „Tęczowy Piątek” Inspektor Oświaty skierował do wszystkich podległych mu ośrodków komunikat, aby „unikały działań sprzecznych z godnością zawodu nauczyciela”.

Ze swojej strony Minister Edukacji Przemysław Czarnek zagroził „konsekwencjami” dla „nieodpowiedzialnych dyrektorów, którym nie zależy na oświacie” za dopuszczenie do takich działań.

Sondaż IPSOS z 2019 roku wykazał, że tylko 24% Polaków uważa, że ​​homoseksualizm nie powinien być dopuszczany. EFE

READ  Ukraińscy uchodźcy w Polsce potrzebują dostępu do aborcji: UNHCR

mag/cph/ad