9 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Strasburg zatwierdza decyzję Polski o zakazie aborcji z powodu wad płodu

Strasburg zatwierdza decyzję Polski o zakazie aborcji z powodu wad płodu

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu 8 czerwca odrzucił sprawę ośmiu kobiet, które twierdziły, że są ofiarami polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w 2020 r. w przypadkach wad rozwojowych płodu. Chociaż sąd nie bada istoty sprawy, to jednak to robi Uznał roszczenia skarżących za „niedopuszczalne”. I ustanawia precedens dla tysięcy podobnych próśb.

Jednogłośna decyzja oparta na fakcie, że Żaden z powodów nie przedstawił „przekonujących dowodów medycznych Aby wykazać, że były one w realnym niebezpieczeństwie bezpośredniego wpływu zmian [polacas] 2020”, wynika z opublikowanego przez ETPC raportu.

W rzeczywistości z ośmiu kobiet dwie były w ciąży ze zdrowymi dziećmi, a dwie twierdziły, że cierpiały na wcześniejsze choroby, które zwiększają ryzyko wad płodu. Pozostałe cztery nie były w ciąży. W tych przypadkach, po orzeczeniu polskiego sądu, odraczali decyzję o posiadaniu dziecka z obawy przed nieodpowiednią opieką medyczną, gdyby płód miał wadę.

Mając na uwadze zaistniałą sytuację ETPC zwrócił na to uwagę „Konsekwencje dla wnioskodawców zmian legislacyjnych były daleko idące i abstrakcyjne Można o nich powiedzieć, że są „ofiarami” w rozumieniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”.

ETPC przyjmuje do wiadomości, że skarżące złożyły wniosek za pomocą standardowego formularza pobranego już ze strony internetowej Federa (Federacja Kobiet i Planowania Rodziny). Organizacje feministyczne protestowały na ulicach PolskiPo całkowitym zakazie aborcji, który wszedł w życie w 2021 r. Wraz z Maltą, polskie przepisy antyaborcyjne należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Organizacje pro-life z zadowoleniem przyjęły tę decyzjęn Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Marina Cassini, przewodnicząca Federacji One of Us, wyraziła poparcie dla tej decyzji, ponieważ „Polska potwierdza, że ​​przerywanie ciąży z powodu niepełnosprawności jest nieludzkie dla dziecka i kobiety. Proces”.

„Legalizując i promując aborcję z powodu wad płodu, Polska daje wyjątkowy w Europie przykład utrwalania negatywnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności”. Dla jednego z nas”Polska daje przykład w ochronie praw człowieka Bardzo wrażliwy”.

READ  Tajemnica 400 powyginanych drzew w lesie Griffino - DW - 26.10.2023