24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA twierdzi, że lipiec był najgorętszym miesiącem w historii, a rok 2024 będzie jeszcze gorętszy

NASA twierdzi, że lipiec był najgorętszym miesiącem w historii, a rok 2024 będzie jeszcze gorętszy

Waszyngton, 14 sierpnia (EFE). Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) potwierdzili w poniedziałek, że lipiec jest najcieplejszym miesiącem od czasu wykonania pomiarów i ostrzegli, że rok 2024 będzie cieplejszy niż 2023.

„To, co tutaj widzimy, jest anomalią i nadmiernym trendem (…) Spodziewamy się, że nie tylko rok 2023 będzie wyjątkowo ciepły, ale rok 2024 będzie jeszcze cieplejszy” – powiedział Gavin Schmidt, dyrektor Instytutu Goddarda w NASA, w rozmowie z prasą konferencja. . do badań kosmicznych.

Według obliczeń NASA lipiec 2023 r. był o 0,24°C cieplejszy niż jakikolwiek inny zarejestrowany lipiec i o 1,18°C cieplejszy niż średni lipiec w latach 1951-1980.

Fundacja donosi, że pięć najgorętszych dżuli od 1880 roku miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Poprzedni rekord padł w lipcu 2019 roku.

Schmidt zauważył, że jednym z powodów tego wzrostu są konsekwencje zjawiska pogodowego El Niño, chociaż jego potencjalne skutki nie zostały w pełni wykazane w tym roku i „spodziewane jest większe wydarzenie pod koniec roku”. Największy efekt El Niño wystąpi w 2024 roku.

Ponadto powiedział, że „poza El Niño dzieją się inne rzeczy”, z „ekstremalnymi temperaturami na północnym Atlantyku” i gdzie indziej oraz „utrzymującymi się anomaliami temperatury powierzchni morza”.

Kobieta robi zdjęcie pożaru, który wybuchł i spowodował ewakuację ponad 3000 osób z pobliskich obozów w Saint-Andre, niedaleko Argyles-sur-Mer w południowo-zachodniej Francji, 14 sierpnia 2023 r. (Zdjęcie: RAYMOND ROIG) /AFP) (zdjęcie: RAYMOND ROIG/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Coraz więcej pożarów

Skutki tego globalnego ocieplenia przekładają się na „fale upałów i intensywniejsze deszcze” oraz przyczyniają się do „wzrostu pożarów lasów na obszarach dotkniętych wyższymi temperaturami”.

Niektóre konsekwencje obserwujemy na przykład w niedawnych pożarach na Hawajach, które stały się najbardziej śmiercionośnymi w ostatnim stuleciu w Stanach Zjednoczonych, z prawie setką ofiar na wyspie Maui.

READ  Nieoczekiwana reakcja króla Carlosa III i Camilli Parker na zwiastun filmu dokumentalnego o Harrym i Meghan Markle

„Ślady burz przesuwają się na północ wraz ze zmianami klimatycznymi. Hawaje odnotowują ogólnie mniej opadów, dekada po dekadzie, więc przyczyniają się do tego długoterminowe skutki” – powiedział.

W związku z tym zmiana klimatu „jest swego rodzaju zwielokrotnionym zagrożeniem dla pożarów” i „istnieje ogólna tendencja, że ​​będziemy coraz częściej obserwować większe i bardziej intensywne pożary”.

Na konferencji prasowej obecnych było kilku naukowców z NASA i National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), na przykład Sarah Kapnick, która zwróciła uwagę na potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

„Ważne jest, aby pamiętać, że te lata będą zimne w porównaniu z latami, które nadejdą w połowie stulecia, jeśli nadal będziemy ogrzewać naszą planetę i nadal emitować gazy cieplarniane” – powiedział.

Ogrzewanie oceaniczne

Inną konsekwencją globalnego ocieplenia jest ocieplenie oceanów, mówi EFE Carlos Del Castillo, szef Ocean Environment Laboratory w NASA Goddard Space Flight Center.

„To, co dzieje się w morzu, nie zostaje w morzu. Woda w oceanie jest cieplejsza, co powoduje, że do atmosfery dostaje się więcej gorącej wody, co nasila burze i powoduje huragany” – wyjaśnia.

Temperatura morza może przyczynić się do „znacznie silniejszych zamieci śnieżnych, chociaż wydaje się to nieistotne”. „Wszystko ma związek z ilością energii w systemie” – wyjaśnia.

I ostatecznie to, co pozostawiają po sobie rosnące temperatury oceanów, jest ogólną szkodą dla gospodarki planety, „nie tylko pod względem żywności, ale także handlu, a szlaki żeglugowe są dotknięte większą liczbą burz”.

Niektóre skutki gospodarcze, których doświadczą również miliony ludzi mieszkających wzdłuż wybrzeża. „Burze i huragany wpłyną na infrastrukturę przybrzeżną i będzie więcej powodzi” – powiedział.

Del Castillo dodał, że podczas swoich lat jako naukowiec przeszedł od martwienia się o świat, który pozostawi swoim wnukom i prawnukom, do martwienia się o świat, który zostawi swojej córce.

READ  Black Moon: Solar Eclipse 30 kwietnia 2022: Jak, kiedy i gdzie zobaczyć z Ameryki | Nauki ścisłe

„Nasze pokolenie nie przejdzie testu historii, ponieważ informacje były jasne od tak dawna i rozmawialiśmy o tej sprawie od dziesięcioleci. Informacje były dostępne, dostępne były technologie, ale byliśmy zbyt wolni, aby zareagować” ”.

(c) Agencja EFE

Możesz być także zainteresowany | na filmie

Niech żyje Meksyk: Wstawia swój samochód pod przyczepę, aby uniemożliwić mu ucieczkę, ponieważ wcześniej w nią uderzył