29 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Black Moon: Solar Eclipse 30 kwietnia 2022: Jak, kiedy i gdzie zobaczyć z Ameryki | Nauki ścisłe

Pierwsze duże zjawisko astronomiczne 2022 roku już tu jest: pojawił się ostatni dzień kwietnia, księżyc Będzie kolidować między światłem słonecznym a Ziemią, powodując częściowe zaćmienie, które przesłania do 64% dysku słonecznego w Ameryce Południowej.

Gdzie można zobaczyć zaćmienie Słońca?

W Ameryce częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne na całym terytorium Chile i Argentyny, większości Urugwaju (z wyjątkiem skrajnego wschodu), południowej Boliwii i Paragwaju.

W przeciwieństwie do całkowitego zaćmienia Słońca, w którym Księżyc całkowicie blokuje światło słoneczne powodując tymczasową ciemność, zaćmienie 30 kwietnia będzie częściowe. W swoim maksimum Księżyc pokryje 64% tarczy Słońca. Jednak stosunek ten będzie się zmieniał w zależności od szerokości geograficznej, z której obserwowane jest zjawisko: im dalej na południe, tym większy efekt.

Zaćmienie Słońca w Chile i Argentynie

W Chile księżyc pokryje 24% dysku słonecznego w Santiago i 34% w Concepción. Najlepszym miejscem do obserwacji zaćmienia w kraju jest Punta Arenas, jedno z najbardziej wysuniętych na południe miast na kontynencie, gdzie 52% światła słonecznego zostanie przesłonięte przez zachód słońca.

W Argentynie sytuacja jest podobna: słońce zniknie nawet o 14% w Buenos Aires, zanim zniknie na horyzoncie, 28% w Mendozie i 52% w Ushuaia na Ziemi Ognistej.

Rdzenna rodzina Mapuche nosi specjalne okulary podczas całkowitego zaćmienia słońca w Caraho w Chile.
Stephen Felix (AFP)

O której godzinie nastąpi zaćmienie Słońca 30 kwietnia?

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 18:45 UTC (uniwersalny czas koordynowany), w tym czasie księżyc Rozpocznie swój częściowy tranzyt nad Słońcem i osiągnie swój maksymalny punkt o 20:41 UTC. Zjawisko to zakończy się dwie godziny później, o 22:37 UTC, kiedy obie gwiazdy będą kontynuować swoje ścieżki w sklepieniu niebieskim.

W Argentynie zaćmienie rozpocznie się o 17:42. W Chile około 16:33 Zjawisko to będzie się pojawiać w obu krajach, aż słońce i księżyc znikną na horyzoncie.

Jak widzisz zaćmienie Słońca 30 kwietnia?

Jedynym bezpiecznym sposobem patrzenia bezpośrednio na zaćmienie słońca są specjalne soczewki lub filtr spawalniczy. Wpatrywanie się w słońce gołym okiem, nawet w pochmurne dni, może spowodować trwałe uszkodzenie siatkówki i inne problemy związane z promieniowaniem UV. Noszenie ciemnych okularów nie jest również niezawodne, więc jeśli nie masz odpowiedniej ochrony, najlepiej patrzeć na nie z ukosa, z projekcja otworkowa Z kartonowym pudełkiem łatwo to zrobić.

READ  Biały Dom Bidena odrzuca twierdzenia Trumpa o przywilejach wykonawczych

Dwa tygodnie po tym zaćmieniu Słońca Ameryka będzie świadkiem pierwszego w tym roku całkowitego zaćmienia Księżyca. W nocy 16 maja księżyc przetnie cień Ziemi i na kilka minut zmieni swój charakterystyczny kolor na okres czerwonawy odcień. Tym razem zjawisko astronomiczne będzie widoczne na całym kontynencie.

Zapisz się tutaj Przejdź do biuletynu EL PAÍS America i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje na temat bieżących wydarzeń w regionie.