Według Pekinu spotkanie w Dżuddzie umocniło „konsensus w sprawie rozwiązania politycznego”.
Chiny potwierdziły w środę, że spotkanie w sprawie Ukrainy, które odbyło się w saudyjskim mieście Jeddah w zeszły weekend, w którym uczestniczył dyplomata z Pekinu, pomogło „skonsolidować konsensus” w celu „znalezienia rozwiązania politycznego”.
Spotkanie w Dżuddzie, podobnie jak wcześniejsze w Kopenhadze, odbyło się za zamkniętymi drzwiami, z zachowaniem pełnej dyskrecji merytorycznej i zgromadziło wyższych urzędników nie tylko mocarstw zachodnich, ale także niektórych krajów uważanych za sojuszników Rosji. Indie i Brazylia oprócz Chin.
„Przedstawiciel chińskiego rządu ds. Eurazji, Li Hui, utrzymywał szerokie kontakty i komunikację ze wszystkimi stronami w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Wysłuchał wszystkich opinii i propozycji oraz pracował na rzecz większego konsensusu w sprawie politycznego rozwiązania wojny na Ukrainie” – poinformowało chińskie MSZ w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. Według Pekinu „pozytywna rola Chin w ułatwianiu rozmów pokojowych została w pełni uznana”.
Chiny będą nadal „wzmacniać dialog” w oparciu o 12-punktową propozycję pokojową, aby osiągnąć „porozumienie polityczne” – dodano w notatce, bez wchodzenia w szczegóły. Zdaniem zachodnich dyplomatów Pekin mógł wybrać Dżuddę na miejsce spotkania z zamiarem zachęcenia Chin do udziału w spotkaniu ze względu na dobre relacje z Rijadem.
W czerwcu Li uznał „trudności” związane z otwarciem rozmów pokojowych przez Ukrainę i Rosję i zapewnił, że Pekin „jest gotów zrobić wszystko, co konieczne”, aby promować te rozmowy. W maju specjalny wysłannik Chin do Kijowa obiecał, że „wszystkie strony powinny stworzyć warunki do zakończenia wojny” i „rozpoczęcia rozmów pokojowych”, podczas gdy ukraińscy urzędnicy odpowiedzieli, że nie zaakceptują żadnego planu pokojowego. Terytorium.
Pekin, który twierdzi, że zawsze utrzymywał „obiektywne stanowisko” w konflikcie, przedstawił szczegółowe 12-punktowe oświadczenie na początku tego roku, które spotkało się ze sceptycyzmem Ukrainy i jej zachodnich sojuszników.
Pod koniec kwietnia, po raz pierwszy od początku wojny, prezydent Chin Xi Jinping odbył rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim. Powiedział Zieleńskiemu, że nie będzie „patrzył na konflikt z dystansem w nadziei na zysk” ani dolewał „dodatku oliwy do ognia”, mówiąc, że „jedynym wyjściem” są „dialog i negocjacje”.
Od wybuchu wojny Chiny, które sprzeciwiają się sankcjom gospodarczym wobec Moskwy, ponownie podkreślały znaczenie poszanowania integralności terytorialnej krajów, w tym Ukrainy, oraz „uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo wszystkich stron”, odnosząc się do Rosji. Ze względu na zbliżenie z Rosją wiele międzynarodowych głosów wzywa Pekin do wykorzystania swoich wpływów w Moskwie do zakończenia konfliktu. (EFE)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy