24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polsce kończy się czas na uzyskanie europejskiego funduszu pomocowego z powodu zwłoki sądowej

Polsce kończy się czas na uzyskanie europejskiego funduszu pomocowego z powodu zwłoki sądowej

Kraków (Polska), 19 lipca (EFE). – Polski Trybunał Konstytucyjny w środę odroczył orzeczenie w sprawie reform sądownictwa, które rząd zamierza przedstawić Unii Europejskiej (UE), zmniejszając szanse na ich przeprowadzenie przed wyborami parlamentarnymi w październiku.

Po sprawdzeniu, że jedna ze stron reprezentowanych przez Sejm nie stawiła się na rozprawie, sąd wyznaczył nowy termin rozprawy na 7 września.

Polski DC ma zatwierdzić zmiany w swoim regulaminie podczas dzisiejszej rozprawy, które pozwolą zespołowi składającemu się z dziewięciu sędziów wydać wiążące wyroki zamiast 11, unikając w ten sposób bojkotu niektórych sędziów, którzy protestują. Reformuje się rządowe sądownictwo i odmawia udziału w posiedzeniach.

Z powodu tych nieporozumień TK zawiesił swoją działalność i nie wydał jeszcze wyroku w sprawie konstytucyjności reformy promowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po pandemii przez Brukselę.

Według polskiego premiera Mateusza Morawieckiego posiadanie 11-osobowego składu sędziowskiego „ogranicza kompetencje Trybunału Konstytucyjnego” i „długotrwale hamuje” podejmowanie decyzji w systemie.

Konstytucja RP stanowi, że Trybunał Konstytucyjny będzie się składał z 15 sędziów, a jego decyzje zapadają większością głosów, ale nie określa komisji, która stanowi posiedzenie plenarne.

Bruksela ostrzegła Warszawę, że będzie musiała wprowadzić istotne zmiany w kontrowersyjnej reformie sądownictwa z 2015 r., aby otrzymać 35,4 mld euro finansowania i pomocy przeznaczonej na plan odbudowy gospodarki po pandemii.

W styczniu prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o ponowne rozpatrzenie tekstu reformy sądownictwa, która ma wyjść naprzeciw tym postulatom i ustanowić gwarancje niezawisłości sędziowskiej w Polsce.

Od tego czasu TC nie mógł się spotkać i wystawić komentarza do propozycji.

Ponieważ w Polsce odbywają się wybory parlamentarne w październiku, jest mało prawdopodobne, aby polski rząd otrzymał długo oczekiwane fundusze europejskie w tej kadencji, co mogłoby zaszkodzić jego wyborczym perspektywom. EFE

Mac/Jam/MJ