(CNN) – Według informacji Biblioteki Morawskiej, finansowanej przez państwo organizacji badawczej w rodzinnym mieście pisarza, Brnie, zmarł czeski pisarz Milan Kundera. Kundera miał 94 lata.
„Milan Kundera, czesko-francuski autor, jeden z najczęściej tłumaczonych autorów na świecie, zmarł 11 lipca 2023 roku w swoim mieszkaniu w Paryżu” – poinformowała biblioteka w oświadczeniu.
Autor Nieznośnej lekkości bytu Kundera znany był z lekkich i tragicznych opowieści, często przeplatanych głębokimi filozoficznymi argumentami i satyrycznymi obrazami życia pod komunistyczną opresją.
Urodzony w kwietniu 1929 roku w Brnie w Czechosłowacji, Kundera należał do wpływowego pokolenia czeskich pisarzy, reżyserów i intelektualistów, którzy dorastali w burzliwych latach po drugiej wojnie światowej.
Jak wielu przedstawicieli tego pokolenia, Kundera wstąpił do partii komunistycznej, gdy ta przejęła władzę wkrótce po wojnie, i przez pewien czas mocno wierzył w jej ideologię. Został wydalony z partii w 1950 roku za krytykę reżimu, ale jego członkostwo zostało przywrócone kilka lat później.
Odnoszący sukcesy pisarz i poszukiwany naukowiec, stał się wpływowym głosem krytycznym w partii w okresie liberalizacji pod koniec lat 60., który stał się znany jako Praska Wiosna. W tym czasie ukazała się jego pierwsza powieść „La Broma”.
Ta książka, głęboko satyryczne spojrzenie na zemstę w państwie totalitarnym, stała się bestsellerem w kraju i na całym świecie. I właśnie ta książka i działania Kundery podczas Praskiej Wiosny kosztowały go później prawie wszystko, co było mu drogie.
W sierpniu 1968 r. sowiecka inwazja nagle zakończyła marzenie o bardziej demokratycznej wersji socjalizmu. Na początku lat 70. książki Kundery zostały zakazane i wycofane z księgarń. Stracił pracę jako nauczyciel i otrzymał zakaz publikowania.
Został ogłoszony wrogiem reżimu i poddany nieustannym szykanom ze strony komunistycznej policji. Jego telefon był na podsłuchu, a jego życie zostało zawieszone. Ostatecznie zwyciężył reżim. Kundera został zmuszony do emigracji i pozbawiony obywatelstwa czechosłowackiego.
Wygnanie w Paryżu
Resztę życia Kundera spędził na wygnaniu w Paryżu, a obywatelstwo francuskie otrzymał w 1981 roku.
Kariera literacka Kundery naprawdę rozkwitła w Paryżu wraz z opublikowaniem jego trzech najsłynniejszych dzieł: Księgi śmiechu i zapomnienia, Nieznośnej lekkości bytu i Nieśmiertelności.
Autor, który wierzył w siłę powieści, gatunku, który, jak powiedział, powinien być uznany za odrębną formę sztuki, stopniowo stawał się coraz bardziej opiekuńczy wobec swojej twórczości.
Weryfikował tłumaczenia swoich dzieł i zakazał wszelkich adaptacji swoich książek po filmie z 1988 roku ze względu na „nieznośną lekkość bytu”. Kundera był konsultantem przy filmie, w którym zagrali Daniel Day-Lewis i Juliette Binoche, ale później powiedział, że obraz ma niewiele wspólnego z duchem książki.
Wieczność była ostatnią powieścią, którą napisał w swoim ojczystym języku czeskim, zanim przeszedł na francuski, co podkreślało złożone relacje Kundery z ojczyzną po wygnaniu.
Rzadko wracał, a kiedy już to robił, podróżował incognito, rezerwując hotele pod przybranym nazwiskiem. Choć czeskie obywatelstwo odzyskał w 2019 roku, był już wówczas francuskim pisarzem, którego dom znajdował się we Francji.
Kundera zawsze odrzucał pogląd, że jego twórczość jest inspirowana jego doświadczeniami życiowymi, co zostało dokładnie zbadane w 2008 roku, kiedy czeski tygodnik Respekt opublikował artykuł oskarżający uznanego autora o pracę jako informator komunistycznej policji w latach pięćdziesiątych.
Opierając się na badaniach Czeskiego Instytutu Badań nad Systemami Totalitarnymi, historia głosiła, że raport policyjny z tego roku wykazał, że Kundera, wówczas komendant internatu, zadenuncjował młodego byłego pilota, który uciekł po komunistycznym zamachu stanu. Później powraca jako zachodni agent. Został aresztowany i spędził 14 lat w obozach pracy.
Po spędzeniu ponad dwóch dekad w odosobnieniu i odmowie udzielania wywiadów, Kundera zdecydował się na niezwykły krok i zabrał głos. Kategorycznie zaprzeczył oskarżeniu, nazywając je „zabójstwem pisarza”.
Opowiadało się za nią wielu wybitnych pisarzy czeskich i międzynarodowych, w tym były prezydent Czech i dramaturg Vaclav Havel.
Mimo to epizod pozostawił niewygodny znak zapytania co do prawdziwej inspiracji niektórych z najsłynniejszych powieści Kundery, z których wiele obraca się wokół tematów rozczarowania, odpowiedzialności, winy i potępienia.
„Amatorski twórca mediów społecznościowych. Popkultura, wielbiciel. Rozrabiaka. Internetowy ewangelista. Typowy bekonowy ninja. Komunikator. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nominowani z La Casa de los Famosos DZIŚ 28 sierpnia NA ŻYWO; Możesz więc głosować i zapisywać swoich faworytów – Fox Sports
Kolumbijska aktorka cierpi na paraliż twarzy i opowiada, jak przeżyła szok zdrowotny: „Mocno stanęłam po stronie Boga” – Wiadomości z serialu
Gala Montes ujawnia „romans” z byłym zawodnikiem Tigres i Puebla; Kto to jest? -Lis sportowy