Strasburg (Francja), 11 lipca (EFE) Bez kontroli sądowej nad urzędnikami publicznymi uważanymi za sojuszników na rzecz interesów Rosji.
W rezolucji przyjętej 472 głosami za, przy 136 głosach przeciw i 16 wstrzymujących się, posłowie zwracają się do Warszawy o zawieszenie stosowania ustawy do czasu wydania opinii przez Komisję Wenecką, organ Rady Europy zajmujący się prawem konstytucyjnym w sprawie proponowanego rozporządzenia. „A ustawa jest modyfikowana zgodnie ze wspomnianą opinią”.
Ponadto doceniają fakt, że Bruksela wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie nieprzestrzegania prawa europejskiego w tym rozporządzeniu i zwracają się do niej o skorzystanie z przyspieszonego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego oraz zwracają się do Europejskiego Systemu Sprawiedliwości o zastosowanie środków tymczasowych.
Ustawa stworzyłaby komisję ds. rzekomych rosyjskich wpływów w rządach, którymi kierował w latach 2007-2022, w tym obecnego lidera opozycji Donalda Tuska, i miałaby nadzwyczajne uprawnienia do przeszukiwania, prowadzenia dochodzeń i karania każdej osoby. Ci, którzy w tych latach zajmowali stanowiska publiczne, a także przestępcy, nie kwalifikują się do usunięcia z urzędu i immunitetu.
Zakres tych dochodzeń i ich potencjalna instrumentalizacja przeciwko opozycji politycznej w roku wyborczym wywołały wiele kontrowersji na polskiej scenie politycznej, a zarówno UE, jak i USA wyraziły „zaniepokojenie” ich zakresem i możliwymi konsekwencjami. Polska ma tę komisję na rzecz demokracji.
W swojej rezolucji Parlament Europejski ponownie potępia „zaplanowane i systematyczne próby polskiego rządu podważania wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej” i ostrzega przed nadzwyczajną kontrolą polskiego Sądu Najwyższego i sprawami publicznymi. Osoba odpowiedzialna za spory wyborcze „nie może być uważana za niezawisły i bezstronny sąd.
Władza społeczna musi jeszcze zapewnić fundusze na powarszawską pandemię, podczas gdy kraj nie przeprowadził niezbędnych reform, aby zagwarantować niezawisłość sądownictwa, a podstawowa unijna wartość konformizmu w Polsce dotyczy bardziej Brukseli niż pięciu. lata .
Komisja, dodaje Parlament Europejski, musi „oceniać przestrzeganie przez Polskę kamieni milowych i warunków w sposób niezależny i obiektywny, bez narażania na szwank demokracji, praworządności i praw podstawowych” iw żadnym wypadku nie może zapewniać finansowania, jeśli Warszawa ich nie spełni. Uzgodnione kamienie milowe. EFE
lzu/mb/pi
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy