22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rząd Nikaragui zamyka instytucję religijną i konfiskuje jej własność – DW – 07.05.2023

Rząd Nikaragui zamyka instytucję religijną i konfiskuje jej własność – DW – 07.05.2023

Rząd Nikaragui we wtorek (07.04.2023) odebrał status prawny Fundacji Fraternidad Pobres de Jesucristo, której celem była służba ubogim poprzez dostarczanie żywności, odzieży i modlitwy, i podobno nakazał konfiskatę jej majątku. . W Dzienniku Urzędowym La Gaceta.

Decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Wewnętrznych) zamknięto Katolickie Stowarzyszenie Fraternidad Pobres de Jesucristo, z którym współpracowały cztery brazylijskie zakonnice, które opuściły kraj, najwyraźniej po odmowie odnowienia pozwolenia na pobyt przez rząd Daniela Ortegi .

Stowarzyszenie religijne zostało oficjalnie zarejestrowane w Nikaragui w 2019 roku i działa w tym kraju od siedmiu lat, z siedzibą w prowincji León, 90 kilometrów na zachód od Managui.

Rząd argumentował, że organizacja religijna nie odnowiła zarządu od 2021 roku ani nie przedstawiła sprawozdań finansowych w latach 2020-2022, argumenty podobne do tych, które zastosowano w przypadku ponad 3300 innych organizacji pozarządowych, które zostały zamknięte w ostatnich latach.

Oprócz rozwiązania Fraternidad Pobres de Jesucristo, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało konfiskatę ich majątku, nakazując prokuraturze „przeniesienie ich majątku ruchomego lub nieruchomego” do stanu Nikaragua.

Wyjazd zakonnic do Salwadoru i zamknięcie organizacji pozarządowej nastąpiło po długich miesiącach kryzysu między rządem sandinistów a Kościołem katolickim, którego jeden z biskupów, prałat Rolando Alvarez, odsiaduje wyrok 26 lat i 4 miesięcy więzienia. W modelowym więzieniu Managua.

Alvarez został skazany w lutym ubiegłego roku po tym, jak odmówiono mu deportacji z Nikaragui wraz z 222 „więźniami politycznymi”, których zwolniono i wysłano samolotem do Stanów Zjednoczonych, jak twierdzi sam Ortega.

W zeszłym miesiącu rząd poinformował, że prowadzi dochodzenie w sprawie Kościoła katolickiego pod kątem przynależności do rzekomej „sieci prania brudnych pieniędzy” we współpracy z przeciwnikami politycznymi i zlikwidował kilka kont bankowych parafii i parafii w różnych regionach kraju.

Ortega oskarżył Kościół o udział w protestach społecznych z 2018 roku, które rząd nazwał „nieudanym zamachem stanu”. W marcu ubiegłego roku nakazał „zawieszenie” stosunków z Watykanem, a rok wcześniej ekskomunikował papieża. Ambasador Waldemar Sommertag, który zaoferował pośrednictwo w uwolnieniu „więźniów politycznych”.

READ  Trump ponownie atakuje Harrisa; Ona nie milczy

gs (efe, ap)