Niedawne badania wykazały, że grupa much jest w stanie unikać pewnych pokarmów, aby żyć dłużej.
Ludzie rozróżniają smak jedzenia na podstawie smaku, który jest jednym z pięciu zmysłów, które posiadamy.
To właśnie w receptorach kubków smakowych w naszych ustach możemy wyczuć różne smaki i wiedzieć, czy dany owoc, warzywo, białko zwierzęce lub danie nam odpowiada.
Zmysł węchu, obok smaku, to zmysły odpowiedzialne za wykrywanie, czy żywność jest w dobrym stanie, jeszcze przed jej spożyciem.
Podobnie jak my, zwierzęta mają dobrze rozwinięty zmysł smaku, który ogranicza ich dietę, aw niektórych przypadkach czyni ją bardzo restrykcyjną.
W ten sposób grupa naukowców przeprowadziła prace przy użyciu muszek owocowych (muszka owocowa) oraz odkrycie genu zakodowanego jako CG12344, dzięki któremu organizmy te są w stanie wykryć zasadowy smak i odróżnić pokarmy o wysokim pH, które są usuwane z ich diety z określonego powodu.
Według nowego badania naukowego przeprowadzonego przez Moell Chemical Senses Center udało się wykryć szósty smak, czyli smak o zasadowym pH. było śledztwo opublikowany W prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature Metabolism.
W tej pracy ten nowy smak został rozpoznany dzięki receptorom smaku Alkaliphile lub Alka, które posiadają muszki owocówki.
Dzięki pracy naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Pensylwanii, Chińskiej Akademii Nauk i Monell Center for Chemical Senses (USA) do listy już znanych dołączył nowy smak: słodki, słony, kwaśny, gorzki, umami i zasadowy (lub zasadowy).
Spożywanie pokarmów o wysokim pH może być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i skracać życie muszek owocówek, ale dzięki tym badaniom wiadomo już, że te małe muchówki są w stanie zidentyfikować niektóre pokarmy o wysokim pH.
Grupa z Centrum Monell, kierowana przez naukowca Yali Zhanga, odkryła, że Alka znajduje się na neuronach receptorowych muchy. Tak więc w obliczu pokarmów neutralnych i zasadowych dzikie muchy wybierają pokarmy neutralne ze względu na toksyczność o wysokim pH, która skraca ich żywotność.
Pamiętaj, że pH jest miarą zasadowości lub kwasowości, która wskazuje stężenie jonów wodorowych obecnych w różnych pokarmach, które pełnią istotną rolę w organizmach żywych i mają silny udział w procesach biologicznych, takich jak rozkład żywności i reakcje enzymatyczne.
Podsumowując, im więcej dostępnych jonów, tym bardziej są one kwaśne i odwrotnie. W ten sposób wysokie pH wskazuje, czy substancja jest zasadowa, podczas gdy niskie pH mówi nam, że jest kwaśne.
„Nasza praca rozstrzygnęła debatę na temat tego, czy żywność zasadowa ma posmak” – powiedział Yali Zhang, biochemik i główny autor badania.
Aby uzyskać więcej informacji, skonsultuj się: metabolizm natury
Dziel się nauką, dziel się wiedzą.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?