Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w Polsce wyniósł w lutym 18,4 proc. rok do roku, co oznacza przyspieszenie o 1,8 punktu procentowego w porównaniu z danymi styczniowymi, głównie za sprawą cen żywności, usług i transportu. Główny Urząd Statystyczny, wstępne dane opublikowane w środę przez Główny Urząd Statystyczny.
Według danych opublikowanych przez agencję, wzrost cen odzwierciedla wyższe koszty żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły o 22,3 procent rok do roku, a tuż za nimi uplasowały się koszty energii elektrycznej, gazu i gazu ziemnego. i innych paliw, aż o 22,1 proc.
Podobnie transport, rozrywka i kultura odnotowały dwucyfrowy wzrost, odpowiednio o 20 i 16,3 procent.
W ujęciu miesięcznym ceny w Polsce wzrosły o 2,5 proc. w stosunku do cen odnotowanych w styczniu, zmniejszając ich wzrost do 1,2 proc.
Jeśli chodzi o sytuację makro w kraju, polska gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. PKB w czwartym kwartale 2022 r., podczas gdy Polska spodziewa się zerowego wzrostu w 2023 r.
Stopa bezrobocia wyniosła w styczniu br. 2,8 proc. i była jedną z najniższych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wielostronnej organizacji, której kraj środkowoeuropejski jest członkiem.
Prasa europejska
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy